Jaký je váš smysl života?

„Máte-li pocit, že vám něco chybí, je nejvyšší čas začít pátrat po tom, co to vlastně je,“ radí Patricia Drati Rønde. Myslíte si, že váš smysl života je jasný jak facka? Odpověď, že je to rozhodně vaše dítě, muž nebo milenec se nepřijímá. „Svůj imaginární smysl života nemůžete pověsit jako kouli na nohu čtyřletému dítěti ani čtyřicetiletému manželovi.“ Myslete na sebe.

Jednoho dne se možná probudíte a podobně jako hrdinka filmu Jíst, meditovat, milovat nebudete vědět, co si počít se svým životem. Patricia radí tuto situaci řešit stejně jako ona – odjeďte. A nemusí to být na rok. „Mně stačil týden, abych se ujistila v tom, že nemusím ani nechci svůj život měnit. Já jsem já a do mého života patří i pracovní stres, kocovina z červeného vína a nová kabelka. Smysl bude nejspíš ukrytý v tom životě, který už žiju. Jediné, co potřebuju, je věnovat těm důležitým věcem víc času,“ říká Patricie.

Na smysl života jsme se zeptali i jiných osobností. Jaký je ten jejich?

Barbora Šťastná, editorka ELLE
Bylo by příliš jednoduché říct, že smyslem života jsou pro mě moje děti. I když vím, že je to ten největší kus práce, který jsem po sobě zatím zanechala. Ale jinak. Smyslem života je pro mě život sám. Chci ho prožít s otevřenýma očima a ušima. Každou chvíli, která kolem mě prolétne, doopravdy vnímat a být v ní naplno. Nechci, aby kolem mě život prosvištěl, zatímco budu něco vyťukávat do mobilu a v duchu myslet na to, co budu dělat zítra nebo co se mi včera nepovedlo. Krátce řečeno, smyslem života je pro mě žít teď a tady.

Zuzana Pelková, kosmetická redaktorka ELLE
Nijak se tím nezabývám. Narodila jsem se a jsem prostě tady. Snažím se ho hezky prožívat a ne přežívat. Někdy to jde, někdy méně. Mým smyslem života je dělat radost sobě i mým blízkým. Někdy mi přijde, že smyslem mého života je jídlo, a tak si ho užívám a degustuju. Degustuju ho jako život, který je někdy skromný, jednoduchý, ale zato výborný jako chleba s pažitkou a někdy zase vyšperkovaný jako jídlo v La Degustation. Smyslem je najít tu správnou rovnováhu. Zkrátka ničeho moc ani málo, hlavně s úsměvem… Neříkám, že to není fuška.

Anna Hubínková, redaktorka ELLE
Momentálně určitě golf. Nejsem zvyklá věnovat se věcem, které mi moc nejdou, což bohužel platí právě o golfu. Jeho prostřednictvím se učím vypořádat se situacemi, které pro mě nejsou příjemné, koncentrovat mysl a soustředit se na to, aby byla moje hlava úplně prázdná. Úkol minimálně na několik životů.

Darina Achremenková, art directorka ELLE
Smysl života jsem si vygooglovala. Moc to nepomohlo, tápají všichni nebo uvádějí samá klišé. A tak smyslem života zůstává hledání smyslu života. I cesta může být cíl!

Jana Mrákotová, Prima
Mně se ten smysl života teď trochu dost mění – na konci července se mi narodí syn. Takže teď spíš řeším to, jak tuhle totální změnu zvládnu, a to tak, abychom to ve zdraví (fyzickém i psychickém) přežili oba… Tak se mě zkuste znovu zeptat třeba v září…

Ondřej Lipár, editor ELLE
Nic takového jako smysl není. Existují užitečné a návodné věci jako zlaté pravidlo, poučky náboženské, filozofické i manažerské, ale vybírat z nich zabere zbytečně moc času. V zásadě jde o to vykročit přes vlastní práh, vnímat a nebát se.

Kateřina Hanáčková, redaktorka ELLE.cz
Žiju pro ohňostroje chemikálií na bázi adrenalinu, které mi v srdci vybuchují, když se zamiluju. Do nové hudby, postav z knížek, milých lidí, vůně, kterou neznám, a zas a znovu do těch momentů, z nichž si v hlavě slepuju album vzpomínek.

Natalie Madi, praktikantka ELLE
První věc, která mě napadne, je rodina. Rodiče, sestra a můj přítel, kteří jsou tu pro mě a podporují mě v každém kroku mého života. Pak také malé věci, které mi každodenně přinášejí radost. Hluboká konverzace s přítelem nad sklenkou červeného vína nebo když si hraju s mým zlatým retrívrem a on vzrušeně vrtí ocasem, i když mě neviděl několik měsíců.

Další názory najdete v červencové ELLE, která je právě v prodeji.

EBC promo