Pravidlo na Srpen: milujte jen ty, co milují vás

Kolikrát už se nám to v životě stalo – toužíme po někom, kdo o nás nemá zájem, trápíme se, hypnotizujeme displej mobilního telefonu, vymýšlíme způsoby, jak se k němu nenápadně dostat. Problém je v tom, že jsme si vybraly někoho, kdo si zároveň nevybral nás. A Pravidla radí, že nic takového bychom neměly dělat. Naopak – měly bychom milovat nejen srdcem, ale i hlavou.

Není to nic lehkého a na první pohled ani romantického. Neznamená to, že musíme racionálně uvažovat nad tím, koho budeme milovat – to ani není možné. Ale láska má přece být prostá a krásná, ne náročná a bolestná. Hodně žen ale vyhledává jenom muže, kteří je nechtějí. Myslí si, že jsou tu proto, aby je napravovaly, měnily jejich zvyky. Myslí, že se musejí snažit, aby je muži milovali. Když lásku lehce získají, nudí je. To, že nemusíme nutně prožívat emocionální tragédie, abychom žily tu opravdovou lásku, většinou zjišťujeme až v pozdějším věku a po několika špatných zkušenostech. Každá maminka či babička nám řekne, že ta spalující, vášnivá zamilovanost odejde nejdéle po roce. Tak proč si pořád myslíme, že musíme pro lásku trpět, hubnout a blednout? Klid a jistota jsou pocity, které možná neoceníme teď, ale až za pár let. Nemáte-li ale pocit jistoty, jste neustále ve střehu, což je nesmírně vyčerpávající, přestáváte si důvěřovat, podceňujete se a necháváte si líbit věci, které jsou pro ostatní ženy ve spokojených vztazích nepřijatelné. Zamotáváte se tak do začarovaného kruhu, kdy klesá vaše sebedůvěra a vy se obklopujete lidmi, kteří odpovídají vašemu nízkému sebevědomí. A mezi takovými šťastný a spokojený život nenajdete.

Nechoďte se ženatým mužem
Kdybychom se my ženy mezi sebou jednou provždy dohodly, že nebudeme chodit se ženatými ani zadanými muži, nemusely bychom se bát, že nám ten náš bude nevěrný. Jenže to tak nefunguje, a proto pokaždé skončíme zraněné a zoufalé, když zjistíme, že nám do vztahu vkročila jiná. Možná není úplně fér z toho pokaždé vinit onu ženu, ale všechny víme, že je to snazší. Všechny negativní pocity zrady a zklamání si promítneme do té potvory, aby náš drahý mohl zůstat čistý a nevinný. Chození se ženatým mužem nebo s takovým, co má přítelkyni, je kombinací hned několika chyb dohromady. Je to ztráta času, ubližování jiné ženě a zároveň jdete pod vlastní cenu.

Podvedl jinou, tak jak víte, že nepodvede i vás?
Ženy, které to dělají, mají pocit, že je to lepší než nemít nikoho. Vzrušuje je, že jde o něco zakázaného a nebezpečného, nebo doufají, že se jejich partneři časem rozvedou a zůstanou s nimi. Všechny mají nízkou sebedůvěru; proč by se jinak spokojily s málem? Když chodíte se ženatým mužem, trávíte život čekáním na to, jestli se rozvede. Víkendy a dovolené prožíváte bez něj, protože on musí být s rodinou. Smiřujete se s tím, že každou noc usíná vedle své manželky či přítelkyně a přijímáte i to, že s ní spí. Pořád jste až ta druhá. Milostné aféry jsou zpočátku plné nadějí a skvělého sexu, konce pak probrečíte na ramenou kamarádek a přejete si, aby jeho žena zemřela. Neznáme jedinou ženu, která by byla šťastnou milenkou ženatého muže… Ale pokud jste se seznámila se ženatým mužem a doopravdy o něj stojíte, vyzkoušejte si ho. Řekněte mu, že to myslíte vážně, ale že do doby, než bude volný, se spolu prostě nemůžete scházet jinak než jako přátelé. Pokud pro něj opravdu znamenáte to, co vám říká, když vás balí, udělá to. Jestli ne, nikdy to nemělo být a vy jste si ušetřila spoustu nervů, trápení a podezřívání. Byl by pro vás ztrátou času, který potřebujete na to, abyste našla toho pravého. Toho, kdo vás miluje, ne toho, pro něhož jste jen součástí širokého, pravidelně opečovávaného harému. Protože platí jedno zlaté pravidlo: Pokud s vámi podvedl svoji dosavadní partnerku, je víc než pravděpodobné, že podvede i vás. Naučil se to, vnitřně nevěru zvládá a umí se chovat tak, aby to jeho žena či přítelkyně nepoznala. A to vy dobře víte. Je to těžké, jako snad všechno ve vztazích, ale naučte se sebeovládání. Ale – i kdyby se rozvedl, jak víte, že si vás pak vezme? Nečekejte v zoufalé naději, až se situace změní, máte vlastní plnohodnotný život. Občas se stane, že se muž rozvede a vezme si tu, s níž se bokem scházel. Jedna naše kolegyně čekala pět let. Měla štěstí, vzali se a jsou šťastně spolu. Jste ochotná podstoupit taky takovou zkoušku?

EBC promo