Seznámení on-line

Stále čekáte na tohoto pravého nebo pravou? Zkuste vzít věci do vlastních rukou. Hned teď a tady. On-line! Stačí připojení k internetu nebo mobilní telefon, najít tu správnou adresu, kliknout – a před vámi defiluje celá armáda nezadaných i zadaných, vysokých i malých, chytrých i hloupých… Už nemusíte vyhlížet. Teď budete řešit jiný problém. Vybrat si dobře je totiž také umění.
A tak jsem se rozhodl, že si vyberu. Přihlásil jsem se na server rande.cz a zkusil štěstí. Výchozí kritéria byla celkem jednoduchá: zpočátku jsem prohlížel inzeráty, které byly opatřeny fotografií. A z těch zase ty, na nichž se mi dívka líbila, a už na první pohled mě přitom zaujala ještě jinak.

Výsledek prvního kola? Pár hezkých dam mi padlo do oka: brunety i blondýny, drobné i urostlé. Nehledám totiž vyhraněný typ. Hned pak jsem začal další vyřazovací kolo. Rozehrál jsem slibnou konverzaci s několika dívkami a čekal…

Pošťák už nestíhá
Pryč jsou doby, kdy se rituál zvaný namlouvání musel rozvíjet celé měsíce nebo i roky. Naše životy zasáhly technologie. Žijeme rychle, nemáme čas a všechno chceme hned. A týká se to i seznamování. Proč se každé ráno trápit nadějemi, že třeba zrovna dnes, na příští stanici tramvaje už konečně nastoupí ten, koho nám osud zamýšlí přihrát do cesty? Budoucího manžela, manželku, partnera na život nebo prostě jen přítele do nepohody dnes můžeme najít sami, v klidu, vlastně v teple svého domova. Pochváleny budiž počítače.

„Přítele jsem si našla na internetu,“ bez rozpaků přiznává osmadvacetiletá Markéta. „Skončila jsem jeden vztah a začal mi chybět někdo blízký. Jsem hodně pracovně vytížená, a tak jsem neměla zrovna moc příležitostí někoho potkat. Pak jsme si jednou s kamarádkami udělaly dámskou jízdu a přišla řeč na seznamky přes internet. Na stole přistál počítač a celý večer jsme se přehrabovaly v nabídkách a fotkách kluků, kteří taky nechtějí být sami. Ten večer to byla spíš legrace, ale pak jsem se na seznamku vrátila sama a začala skutečně vybírat. Tentokrát s rozvahou. Zalíbilo se mi několik kluků, napsala jsem jim a s jedním z nich to vyšlo. Už jsme spolu třetí rok.“

Seznamka na internetu je moderní variantou klasických novinových inzerátů ,za účelem seznámení‘. Ten první se v českých zemích objevil už přibližně před dvěma sty lety. Tehdy šlo o průkopnický čin, skutečný boom seznamovacích inzerátů nastal až za první republiky. Od té doby mají snad všechny noviny a většina časopisů v řádkové inzerci rubriku Seznámení.

Dříve narozeným se jistě vybaví například velmi oblíbené seznamování na stránkách Mladého světa, kterou však po roce 1989 převálcovala konkurence. V posledních patnácti letech se vyrojila spousta časopisů specializovaných přímo na seznamovací rituály, ať už vážné, nezávazné či s jednoznačným erotickým podtextem. Doslova revoluci v této oblasti ovšem přinesl až internet. Důvody jsou nabíledni: rychlost, komunikace, dostupnost.

Žádné okolky, žádná tabu
„V poradně poslední dobou slýchávám, jak je pro lidi těžší a těžší se seznámit,“ říká psycholožka Jitka Douchová, která se zabývá krizí mezilidských vztahů. „Lidé věnují většinu svého času práci a kariéře. Uzavírají se do sebe. Stačí jen, když jezdíte do práce autem. Tím přijdete o mnoho kontaktů, které by jinak mohly vzniknout v dopravních prostředcích. Lidé se také v práci zaměřují na výkon, touží být úspěšní. A pokud jsem zaměřená na výkon, dívám se dopředu a chybí mi periferní vidění. Proto si třeba nevšimnu, že kolem mě chodí docela hezký a fajn kluk.“ Psycholožka Douchová považuje za nejvhodnější příležitost k seznámení výlety na hory nebo dovolené. „Lépe se navazují známosti na místech, kde člověk dokáže vypnout. Není tak soustředěný a je otevřený i jiným podnětům, než je práce.“

Jenže kolikrát do roka jedeme na dovolenou? Internet zato máme při ruce stále.

Aby bylo jasno, seznámení po internetu je v první řadě zábava. Pro ty zvláště opatrné dodám, že při ní nic, fakt NIC neriskujete: ani pohlavní nemoc, ani ostudu z odmítnutí. A navíc je to jednoduché. Hezky si sednete do křesla, uvaříte si kávu, dáte nohy na stůl a kliknete myší. V seznamování on-line se brzy zorientujete – stačí pár e-mailů, abyste si ověřili, zda člověk na druhém ,konci drátu‘ dochodil jen základní školu, nebo jestli je inteligentní a má smysl pro humor. Kontakt přes počítač je na jedné straně sice trochu neosobní, díky tomu však zaručeně odbourá rozpaky nesmělých. V téhle komunikaci není žádné tabu. Existují seznamky rozdělené podle věku, bydliště, dokonce i náboženské víry, sexuální orientace nebo tělesného postižení.

Co u seznámení přes internet ještě schází, co je zatím jeho jednoznačnou slabinou?

„Především chybí neverbální kontakt. S protějškem si sice povídáme přes klávesnici, ale nevidíme řeč těla. Nevíme, jestli se umí podívat zpříma do očí, a když nezískáme číslo telefonu, ani netušíme, jaký má hlas,“ upozorňuje Douchová. Řeč těla, pohybů a gest je mimořádně důležitá. Psychologové tvrdí, že názor na druhého člověka si z 80 procent utváříme hned v prvních minutách a právě podle jeho chování.

Chemie se nekoná
V mém virtuálním namlouvání přišlo na řadu další vyřazovací kolo, v němž rozhodoval pravopis. Slibný první dojem mi totiž vždy celkem spolehlivě dokázalo znechutit několik hrubých pravopisných chyb, kterých se dopustil můj chatující protějšek. Jsem deformovaný svým povoláním, říkal jsem si, když jsem mazal adresy dívek, které by třeba rády na ,vílet‘. Pak jsem ale zjistil, že i spoustu žen odrazují očividné hrubky v textech jejich protějšků. „To je kritérium rozumných lidí – bez rozdílu věku. Také pro mou dospívající dceru je kluk, který si plete tvrdé a měkké i, úplně out,“ potvrzuje psycholožka Douchová.

Nezůstalo jen u hrubek. Z plynulosti internetového rozhovoru jsem také celkem jednoduše mohl rozeznat, jestli na druhé straně sedí za klávesnicí inteligentní holka, nebo jaksi prázdná nádoba. V druhém případě jsem korespondenci vždy slušně, ale bez milosti ukončil. V této fázi se vyplatí ovládat umění nezávazné konverzace, a to na obou stranách. Když se dva lidé dokážou zasmát při dopisování, je rozhodně větší šance, že si budou rozumět i tváří v tvář. Nutno ovšem dodat, že to ani zdaleka není zaručené. „Přes virtuální médium si do toho druhého můžu promítnout cokoli. Půl roku si dopisuju s báječnou ženou, a na první schůzce zjistím, že je to třikrát rozvedená alkoholička. Pravda, vtipná,“ varuje psycholog Slavomil Hubálek.

Na podobná rizika upozorňuje i Jitka Douchová: „To máte jako s knihou a filmem. Přečtete si román, pak ho uvidíte zfilmovaný, a hned byste vynadali režisérovi za to, koho do hlavní role obsadil. Vaše představa byla úplně jiná. Při seznamování přes internet si také vytváříte obraz toho druhého, který bude ve skutečnosti značně odlišný. Ani fotky vám nepomůžou, často jsou stylizované.“

Člověk při dopisování přes internet přichází o možnost využít smysly, které jindy do zkoumání druhých automaticky a nevědomky zapojuje. I z podání ruky si tvoříte o lidech představu. Vyloučen je pochopitelně i čich, který jindy podvědomě také zapojujeme do hodnocení. Prostě s internetem odpadá přirozená chemie, není to zcela jistě láska na první pohled.

Nevyšlo to, nevzdávám se
Skutečné rande ve skutečném světě, a nikoli jen na monitoru jsem si dal se zlomkem dívek a žen, se kterými jsem se předtím virtuálně poznal. Bylo skutečně zajímavé porovnávat své představy s realitou. Někdy jsme začali potřesením rukou ‚à la leklá ryba‘, jindy jsem nemohl přehlédnout okousané nehty, nedbalé oblečení nebo podivný hlas. Anebo jsem hodiny poslouchal věty začínající na ,já‘. Prakticky bez výjimky jsem ale se všemi dívkami strávil hezké večery. Některé z nich vyzněly do ztracena a končily osvědčeným: „Hele, někdy si třeba ještě zavoláme…,“ jiné měly pokračování. S několika dívkami a ženami z internetové seznamky jsem se pobavil, prožil jsem i několik hezkých románků. A jen jeden vážný vztah. Byl krásný, milý a krátký.

Takže žádný výsledek? Neviděl bych to tak tragicky. Přinejmenším mi zůstalo několik kamarádek, s nimiž se dál vídáme osobně nebo alespoň prostřednictvím počítačů. Je zajímavé, že i ony většinou říkají, že zatím nebyly při virtuálním seznamování úspěšné. „Nechápu proč, ale ještě ani jednou to nevyšlo tak, jak bych si přála. Občas jsem skutečně jen zírala. Jednou třeba na rande přišel kluk v teplákové soupravě, ověšený zlatými řetězy, a celou dobu mi vyprávěl o svém autě. To jsem si opravdu přála co nejdřív zmizet. Jindy se zase z normálních kluků vyklubali různí podivíni nebo ženáči, co sháněli rozptýlení. Zamilovala jsem se jen párkrát, ale buď on nechtěl, anebo to nemělo dlouhé trvání. Ale vzdávat to nebudu, protože mě to vlastně taky docela baví,“ říká pětadvacetiletá právnička Lucie.

Opatrnosti nezbývá
Zatím se seznamujeme skoro stejně jako naši rodiče a prarodiče. Dva roky starý průzkum společnosti SC & C pro Lidové noviny udává, že Češi nejčastěji objeví partnera na taneční zábavě či diskotéce. Celá čtvrtina dotázaných mladých lidí do třiceti se zamilovala právě tam. Šestnáct procent se seznámilo ve škole nebo v zaměstnání a dvanáct procent partnera potkalo díky známým. Internet zatím pokulhává. K tomu, že surfuje a při tom hledá vztah, se zatím přiznal každý třicátý oslovený Čech. Zájem však roste.

Chcete-li si zahrát s osudem, určitě to zkuste. Je to docela zábava, i když opatrnost je taky na místě. Nereagujte na inzeráty požadující erotické fotografie nebo smyslné scénáře. Doporučuji vybírat inzeráty s portréty, dokážou už předem leccos prozradit. Až si vyberete, můžete si pár týdnů dopisovat. Určitě to bude hezká hra. Máte-li ,vážnější úmysly‘, radím první rande neoddalovat – ať si nepřipravíte zbytečné zklamání. Stačí třeba jen letmé setkání, na jedno kafe, na první stisk ruky, a budete mít jasno. Buď prchnete, nebo naopak. První schůzku si zásadně sjednávejte do kavárny, bistra či knihovny, prostě na veřejné místo. Je to nejen bezpečnější – navíc se tak dá lépe vycouvat. Z cizího obýváku se utíká hůř.

Internetové seznamky:

www.rande.cz
Má propracovaný způsob výběru partnera. Počítač podle vašich požadavků dokáže najít partnera, který dobře vaří, vlastní chatu, má rád kočky a vyznává jistou podobu sexu. Máte svou vlastní stránku, na kterou se zapisují cizí návštěvy, můžete si posílat vzkazy nebo vyhledávat někoho, kdo se k vám statisticky nejvíc hodí.

www.seznamka.cz
Je to jedna z nejrozšířenějších seznamek – obdoba klasických novinových inzerátů. Můžete vkládat nebo si prohlížet fotografie a uvést nějaké podrobnosti o sobě. Odpovědi na inzerát vám server bude přeposílat i přímo do vaší schránky. Dělení kategorií je nejen podle věku, ale i podle zájmu o vážné seznámení, flirt či sex.

www.libimseti.cz
Zábavná fotografická seznamka spojená s bodovým hodnocením vystavených fotografií.

Další seznamky:
www.lide.cz
www.telefonseznamka.cz
www.intimkontakt.cz
www.annonce.cz
www.kontakt.vaisnava.cz

EBC promo