REKLAMA
REKLAMA

Jak si užít Budapešť s dětmi podle Lucie The Hubs

Moc vás zdravím v roce 2019! V prvé řadě bych vám ráda popřála úspěšný start do nového roku, ať jste zdraví, šťastní a stále obklopeni těmi, kteří jsou vašemu srdci nejdražší! Věřím, že jste si užili krásné svátky a alespoň trochu si odpočinuli! My jsme trávili Vánoce doma, ale po svátcích se rozhodli pro trochu toho adrenalinu a vyrazili s dětmi na výlet do Budapešti!

Hned na začátek se přiznám, že jsem zde byla poprvé. Když jsme někam cestovali, vždy jsme dali přednost jinému městu typu Paříž, Londýn, Barcelona a podobně. Vůbec nevím proč! Tohle evropské město rozkládající se na obou březích Dunaje nás doslova okouzlilo. Řekla bych, že mi atmosférou připomíná Vídeň, ale s o něco méně turisty. S dětmi jsme sice stihli za tři dny asi tak pětinu původně naplánovaného programu, ale i tak to byl parádní výlet. A dnes bych vám ráda dala pár tipů, na co se v Budapešti těšit a co stojí za to s dětmi vidět!

lucie the hubs
  • Budínský hrad

Někdejší palác a sídlo uherských králů se nachází na kopci hned u břehu řeky Dunaj a už z dálky vás oslní svou majestátností. Vypravte se na něj přes Széchenyi Lánchíd neboli Řetězový most a dostane se vám skutečně nádherné podívané. Budete kráčet po prvním mostě, který zde byl postaven a spojil dvě historická města Budín a Pešť a vytvořil evropskou metropoli. Přes den je tu samozřejmě dost turistů, ale i s dětmi se to dá zvládnout. Na mostě najdete spoustu zámečků, kterými tu lidé uzamykají svou lásku, a kdybych to věděla dopředu, přivezeme si s dětmi i jeden náš, moc se jim to líbilo. 

lucie the hubs

Na hradní vrch se dá dostat dvěma cestami – první vede přes historické schody až k rybářské baště (Halászbástya) a Matyášově kostelu.Překrásné místo, odkud lze pořídit opravdu hodně instafriendly fotky různých zákoutí a podloubí, tedy pokud si odmyslíte všechny ty turisty!

lucie the hubs

My jsme zvolili cestu druhou, a to nejen proto, že je tento přístup možný i s kočárkem (z druhé strany jsou ony zmíněné schody a že jich není málo), ale také kvůli zubačkové lanovce, kterou se děti toužily svézt. Přímo k hradu a vyhlídkám pak vedou ještě jedny menší schody (viz fotka s kočárkem). Těm se tu zkrátka úplně nevyhnete, a pokud máte miminko jako my, pak doporučuji vzít nosítko. 

Pod hradem se nachází i labyrint, respektive dvě podzemní jeskyně, ty chceme navštívit zase příště.

lucie the hubs
  • Budapest eye

Budapešťské oko najdete na náměstí Erzébeth Tér přímo v centru města. Kolo je vysoké asi 65 metrů a z jeho vrcholu se vám naskytne opravdu krásný výhled na celé město. K absolvování jedné jízdy, která čítá čtyři otočení kola, nakonec děti přesvědčily i mě, přestože mám šílený strach z výšek a zařekla jsem se, že tohle už nikdy. Mezi svátky tu na náměstí byly ještě vánoční trhy s různými maďarskými specialitami a také tím nejlepším trdelníkem, jaký jsme kdy jedli.

  • Maďarské lázně

Pokud někdy pojedete do Budapešti, rozhodně si s sebou nezapomeňte vzít plavky. Město vyhlášené termálními prameny nabízí hned několik městských lázní. My bychom určitě zvolili ty nejstarší a nejznámější z nich – Széchenyi. Pokud máte už větší děti, určitě si návštěvu užijete, jsou zde bazény s termální vodou, sauny a parní komory. Klasické lázně jsou doporučovány od 14 let, můžete sem i s mladšími dětmi, ale pouze pokud umí chodit na záchod.

 

lucie the hub

http://www.szechenyibath.hu/ 

http://www.aquaworldresort.hu/cz

Jestli chcete zabavit mladší potomky (a taky nechcete, aby v klasických lázních rušili ty, co chtějí relaxovat), pak spíše doporučuji místní akvapark Aquaworld, kam jsme nakonec zamířili i my. Najdete zde na 11 tobogánů a skluzavek a děti unavíte tak, že usnou ještě v autě cestou domů. 

  • Budapešťská ZOO

Místní ZOO a botanická zahrada se pyšní téměř 200 let starou historií a je považována za jednu z nejstarších na světě. Pravda, zub času je na ní skutečně poznat, ale i tak jsme si návštěvu s dětmi moc užili. Zaujal nás zejména podmořský svět a pavilon opic, kde jsme dlouho pozorovali volně se pohybující lemury. ZOO se nachází hned v blízkosti lázní Széchenyi a národního muzea, proto lze její návštěvu spojit i s jinými atrakcemi.

lucie the hubs

http://www.zoobudapest.com/en

  • Když prší

My jsme měli štěstí na hezké počasí a dalo se absolvovat vše, co jsme chtěli venku vidět (včetně pozorování tuleňů v ZOO, viz foto). V případě nepřízně počasí jsem hledala alternativy a našla hned dvě na jednom místě. V nákupním centru Campona se nachází Centrum vědeckých zázraků a Tropicarium. První z nich nabízí například únikové místnosti, malé kino a spoustu atrakcí, na kterých se děti učí přírodní zákonitosti, třeba jak vznikají bubliny, nebo poznávají Vesmír. 

Obrázek odebrán.

Naopak v Tropicariu (neboli žraločí ZOO) uvidíte aligátory, exotické plazy, sladkovodní i mořské ryby nebo žraloky, které můžete pozorovat z 12 metrů dlouhého podvodního tunelu.

Centrum vědeckých zázraků: https://www.csopa.hu/en/, 

Tropicarium: https://tropicarium.hu/

K vidění je toho v Budapešti opravdu hodně, i pro děti. O důvod více se tam vydat znovu, třeba zase na jaře nebo v létě, kdy zde budou i jiné možností vyžití.

Více fotek a další tipy najdete na našem blogu www.thehubs.cz. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EBC promo

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA