Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

Kam na film:

Přehlídka KVIFF Classics se vrací! Přinese filmová díla, která se nesmazatelně zapsala do historie světové kinematografie a byla vytvořena tvůrci zvučných jmen. Přehlídka proběhne pod hlavičkou MFF Karlovy Vary a ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Pořadatelé tak navazují na uvádění digitálně zrestaurovaných filmů a filmových retrospektiv na karlovarském festivalu. Přehlídku zahájí český film Petrolejové lampy, na který naváže italsko-francouzský film Bio Ráj, neo-noirová kriminálka Samuraj, animovaný válečný snímek Hrob světlušek, šarmantní a satirická romantická komedie Byt a další. „Výhradně na velkém plátně nabízíme předvánoční balíček kultovních kinematografických skvostů z Československa, USA, Anglie, Japonska, Itálie a Francie, které ohromí, rozesmějí, dojmou i rozněžní,“ láká umělecký ředitel MFF KV Karel Och.

Kde: pražská kina Světozor a Ponrepo

Kdy: od 14. do 16. prosince 2023

KVIFF Petrolejové lampy

Kam na večeři:

Tiše se k nám plíží advent, což znamená, že se za chvíli Praha promění v romantickou pohádku ideální pro víkendový výlet a noční procházky Starým Městem. Pokud tak učiníte, nezapomeňte navštívit Four Seasons Hotel Prague. S příchodem podzimní barevné palety se totiž obměňuje i menu restaurace CottoCrudo. Tým restaurace propojuje barvy podzimu s italským kulinářským uměním, které navíc obohacuje jedinečný výhled na pražské panorama.Naším cílem bylo vytvořit menu, které stojí na těch nejkvalitnějších surovinách od lokálních dodavatelů, ale zároveň zůstává věrné našim italským kořenům," říká Marco Veneruso, šéfkuchař hotelu. V menu přibyly nové pokrmy jako kaštanové pappardelle, kachní prso s fermentovanou meruňkou nebo dýně s červenou řepou a kozím sýrem. Hotel mimo jiné spolupracuje s floristou Ivanem Šablaturou na výzdobě interiéru nevšedním květinovým aranžmá a s umělkyní Petrou McGrath, jejíž současná prodejní výstava v hotelu pod názvem Joy of Art okouzlila řadu lokálních i zahraničních hostů. Pro hotelové materiály McGrath ztvárnila nejslavnější místní památky včetně Pražského hradu, Karlova mostu či Petřínské rozhledny, které hosty uvítají při jejich příjezdu.

Kde: Four Seasons Hotel Prague

restaurace CottoCrudo

Kde oslavit svobodu:

Neziskový spolek Díky, že můžem již 10 let pořádá Korzo Národní, akci, která oslavuje svobodu a připomíná hodnoty demokracie na počest výročí Sametové revoluce. V rámci Týdne svobody připravil tým studentů a mladých lidí rozmanitý program, plný rozhovorů, hudebních i filmových kulis a dalších oslav. Můžete si například poslechnout debatu českých šéfredaktorů o stavu, vlastnické struktuře a vývoji českých médií nebo živé čtení Lindy Bartošové o osudu beatnické femme fatale Vladimíry Čerepkové v Obýváku Václava Havla. K vidění budou vedle pestrého programu také tři výjimečné výstavy. Ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla vznikla výstava Antikódy, která slaví znovuvydání stejnojmenné Havlovy sbírky. Interaktivní instalace Volání o pomoc umístěná v opuštěné telefonní budce na náměstí Václava Havla nabádá k opuštění své sociální bubliny. Nikomu se nedovoláte, místo toho si poslechnete příběh obyčejného člověka v nesnázi, který otevře i některá tabuizovaná témata. Třetí instalace, tentokrát audiovizuální RÁM ve Videogalerii Nové scény Národního divadla pak reflektuje události poslední dekády a jejich dopad na naše současné životy.

Kde: ulice Národní, Praha

Kdy: 17. listopadu 2023

Antikódy

Kam na přenocování:

Vila postavená v roce 1932 Adolfem Loosem a Karlem Lhotou pro Josefa Winternitze a jeho rodinu vyniká nezvyklým vnitřním uspořádáním a pečlivě vybranými materiály, ale i tragickými osudy rodiny, která prošla hrůznou realitou koncentračních táborů. Vila se na několik let stala domovem sochaře Wilhelma Srb-Schlossbauere a mateřské školky. Do rukou potomků původních majitelů se dostala až v roce 1997, kdy se navrátila do své originální podoby z meziválečných let. V roce 2017 otevřela dveře veřejnosti a nabízí nejen prohlídky a kulturní programy, ale také možnost přenocování. To zahrnuje večeři v hlavní hale, romantickou noc v dobově zařízené ložnici a snídani na terase. Po ukončení prohlídek vám personál předá klíče a budete mít vilu jen pro sebe od 18:00 do 10:00 následujícího dne. Ubytování zde může být dokonalým darem k výročí, narozeninám nebo si můžete udělat radost a dopřát si čas pouze pro sebe v autentickém prostředí.

Kde: Winternitzova vila, Praha 5

Winternitzova vila

Kam na víno:

Pokud patříte mezi milovníky vína, zpozorněte, toto vás nemůže minout. V Praze se otevře pobočka největší italské sítě vinoték a vináren s restaurací Signorvino. Pobočky této společnosti, která se zaměřuje na propagaci – méně známého – vynikajícího italského vína a je založená na tradici italského regionálního kulinářství, najdete například v Miláně, Římě, Veroně nebo Benátkách. Nová restaurace v Praze se stává zároveň první pobočkou za hranicemi Itálie. Uvedení značky Signorvino na český trh bude doplněn exkluzivním eventem. Slavnostní otevření se ponese v duchu degustace italských vín, těstovin a dalších specialit.

Kde: Westfield Chodov, Praha

Signorvino

Kam s ELLE: Jediný víkendový to do list, který potřebujete

elle.cz

Zdroj: archiv zmíněných