5 nejlepších českých pohádek podle Elle

Málokterý žánr se líbí takovému spektru lidí jako právě pohádky. Milují je děti, prarodiče, ale i ti největší intelektuálové nebo umělci a sportovci. Dalo by se říct, že spojují nespojitelné. Pokud se na ně o Vánocích netěšíte, je něco špatně. V Česku máme to štěstí, že zdejší kinematografie zahrnuje to nejlepší, co od pohádek můžeme čekat: ponaučení, dobrosrdečnost, krásu, a navíc spravedlivé potrestání zla. Také si vždycky říkáte, proč to tak nemůže být i ve skutečnosti? Alespoň o Vánocích je však snění o tom, že vše dobře dopadne, dovoleno. Tak kterou začnete?

pp

Pyšná princezna (1952)

Černobílá pohádka Bořivoje Zemana natočena podle knihy Boženy Němcové sklízí úspěch napříč generacemi. I když mě vždycky tolik nebavila (v době disneyovek mě vždy lákaly víc blyštivé a pestrobarevné scény animovaných fenoménů), s postupem času jsem si ji zamilovala. Ta vyvíjející linka charakteru princezny Krasomily vede k zamyšlení i v dnešní době, kdy květiny nekvetou díky zpěvu a kdy se dívky často chovají velmi podobně jako herečka Alena Vránová ztvárňující hlavní hrdinku.

cara
pop

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Štědrovečerní pohádka nás často doprovází během rozbalování dárků nebo nám dodává naději, že během Vánoc třeba konečně nasněží. Vorlíčkova klasika okouzlila nejen Čechy, ale patří k jedné z nejpopulárnějších třeba i v Norsku. Neztratil někdo z vás střevíček?

cara
aa

Anděl Páně (2005)

Dokážete si představit Vánoce bez Trojana a Dvořáka? My ne! A proto píšeme další oblíbenou pohádku na povinný seznam. Nebe v čele s Jiřím Bartoškou nás dostane do pohody, i když ještě čekáme na kurýra s posledními dárky a začínáme pomalu propadat zoufalství. Pokud vám 91 minut srdečnosti nestačí, doporučujeme i druhý díl, který nás baví minimálně tak jako první!

cara
kk

S čerty nejsou žerty (1984)

Odvážili byste si stoupnout na váhu posuzující vaše hříchy tak jako Dorota Máchalová? Přesuňte se do nejlepšího filmařského pekla v dějinách od Hynka Bočana a nejen, že se pobavíte díky kultovním hláškám, ale také svým dětem ukážete názornou ukázku spravedlnosti a uvidíte, že začnou sekat latinu.

cara
zz

Líbí se vám pohádka Princezna se zlatou hvězdou na čele?

ANO
0%
NE
0%

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Jediná česká veršovaná pohádka nesmí o Vánocích chybět. Zbožňujeme princezniny „zlaté“ vlasy, hlas Josefa Zímy i doplněk v podobě záhadné hvězdy na čele a myšího kožíšku. Nadčasové, laskavé a naprosto sváteční.