Film Home – dokument o naději planety Země

Francouzský režisér Yann-Arthus Bertrand sledoval projekci filmu o globálním oteplování An Inconvenient Truth s hlavním hrdinou v podobě bývalého více prezidenta USA Ala Gorea a napadla ho spásná myšlenka. Setkal se se slavným producentem blockbusterů Lucem Bessonem a dohodl se na natočení podobného filmu, avšak s větším důrazem na vizuální stránku filmu i na celkové varovné poselství, které má obsahovat.

Pro větší efekt jej chtěl distribuovat ve Francii ve všech formátech, ale v televizi narazil. Ta si snímek nemohla dovolit a chtěla jej odvysílat až dva roky po premiéře v kinech. Bertranda proto napadlo distribuovat ho celosvětově, ovšem zadarmo.

Podpory se dočkal ve společnosti PPR a jejím výkonném řediteli François-Henri Pinaultovi. Firma, která zastřešuje takové módní značky jako Gucci, Yves Saint Laurent, Stella McCartney, Sergio Rossi nebo Puma se tak stala oficiálním sponzorem projektu.

Příroda z výšky jako na dlani

Hlavním nosníkem celého snímku je jeho úchvatná vizuální forma. Kamera se nikdy nepřiblíží na více jak pár desítek metrů, vše sledujeme pěkně seshora. Před očima se nám otevírají obrovské a pestrobarevné přírodní scenérie, které magicky působí na divákovu pozornost.

A proto Bertrandovi lehce odpustíme trochu pomalejší začátek, kdy nás hlas Glenn Close (v českém znění možná až příliš osobitý Zdeněk Svěrák) seznamuje se vznikem planety i života na ní. To pravé ořechové přijde až v další části filmu, kdy nám vizuální koncert sdělí, že příroda není nesmrtelná a všechno zde souvisí se vším.

Všemi prostředky za záchranu

Film dostane nový náboj, přírodní scenérie se změní na záběry obrovských měst, vykácených pralesů, umělých ostrovů nebo obrovského množství dobytka čekajícího na porážku. Do té doby jemný hudební podkres Armanda Amara nabude dramatičtější podoby, která evokuje dokonce i hrané filmy. Konkrétně scéna s dobytkem připomíná díky vysokým nadhledům kamery a dramatické hudby úvodní minuty Nolanova hraného filmu Temný rytíř.

Tam, kde se z filmu stává ekologická agitace, změní děj náhle směr a pomocí prostých fakt a šikovných nápadů nabídne řešení jak krizi vyřešit. Závěrečná pasáž se tak stane vyvrcholením dokumentu, který se jen nestaví na stranu kritiků, ale zároveň dokáže optimisticky myslet do budoucnosti.

Autor: Produkce filmu Home
Autor: Produkce filmu Home
Autor: Produkce filmu Home
Autor: Produkce filmu Home
Autor: Produkce filmu Home
Autor: Produkce filmu Home

Film byl 5. června na Den životního prostředí promítán v kinech a televizích ve více než padesáti zemích světa. Díky internetu se na něj můžete podívat i vy, stačí navštívit Youtube profil projektu Home. Pokud si chcete poslechnout průvodní slovo od Zdeňka Svěráka, jděte do kina.