Film týdne: The Social Network

Člověk dožene sám sebe k lecčemu, aby u ostatních stoupl v oblíbenosti – podstupuje obskurní přijímací rituály do elitních spolků, vyvádí na večírcích, závodně vesluje nebo sedí a programuje. Že posledně jmenovaný způsob může zabrat víc než všechny předešlé dohromady, ví šestadvacetiletý Mark Zuckerberg, otec Facebooku a nejmladší miliardář v historii. Jeho příběh sepsal americký autor Ben Mezrich v knize Miliardáři z Facebooku a už zítra vstupuje do našich kin pod názvem The Social Network.

Říká se, že Facebook je jediným místem, kde mohou osamělí lidé mluvit do Zdi, aniž by působili jako zoufalci. V dramatu režiséra Davida Finchera sledujeme ambiciózního génia Marka (Jesse Eisenberg), jak z harvardského kampusu uvádí v život fenomenální sociální síť právě z toho důvodu, že mu neobratnost v komunikaci a image ztroskotance brání v získání popularity, uznání a společenského statusu. A právě pro ně je Mark ochotný překročit všechny hranice.

Jádrem strhujícího snímku jsou scény z právnických jednání, během nichž znuděný génius čelí nařčení z krádeže nápadu a upření podílu na zisku. Zatímco z prvního jej obviňují uhlazení bratři Winklevossové (oba dva vynikajícím způsobem ztvárnil Armie Hammer), o další stovky milionů se s ním soudí jeho nejlepší kamarád a spoluzakladatel Facebooku Eduardo Saverin (Andrew Garfield).

Jako důkazní materiály se divákovi předkládají vzpomínky zúčastněných. A tak vidíme, jak z malé harvardské sítě vyrostl monstrózní kolos, jemuž v žilách obíhá půl miliardy uživatelů, jak vývoj Facebooku ovlivnil pragmatický Sean Parker (multitalent Justin Timberlake) a že hlavní hrdina je vlastně mladý narcis, který kvůli obdivu virtuálních mas obětuje svého jediného přítele. Ve výsledku však nikdo není zlý ani dobrý a nikdo nevyjde s čistým štítem.

Fincherovu mistrovskou režii podtrhují skvělé výkony herců, minimalistická hudba Trenta Reznora a především scénář Aaarona Sorkina. Dialogy odsýpají sprinterským tempem a z kulometných promluv často vyskakují záhadné názvy skriptovacích jazyků. I kdybyste však nemluvili jediným z nich, film vás donutí užasle hledět na plátno, jako by pár programujících rukou předváděl složitý karetní trik.

Skutečnou magii však předvádějí filmoví tvůrci. Jejich kouzlo byste si rozhodně neměli nechat ujít, ať už Facebooku holdujete, nebo ne.