Lekce konverzace k vánoční tabuli

O Štědrém večeru se těšíme na hrnec kouřící rybí polévky, mísy kypící bramborovým salátem, jehož existuje tolik verzí, kolik je kuchařek, talíře s vanilkovými rohlíčky a zatepla servírované rodinné klepy. Co nás už tolik netěší, je scénář takového večera, jenž je obvykle předvídatelnější než pointa romantické komedie. Jak dlouho se dá diskutovat o vítězích posledních voleb, sportovních utkání a zlatých slavíků, aniž by se všem včetně kapra nechtělo zmizet od stolu?

Představujeme několik záchytných témat, s jejichž pomocí nedáte šanci strýcovu lamentování nad výstavbou okruhu a rozproudíte inteligentní živou diskusi. Věděli jste, že…

Noviny možná přejdou na iPad?

Americký mediální magnát Rupert Murdoch vyjednává s ředitelem Applu zavedení zcela nového druhu novin. Multimediální publikace bude vycházet každý den a přečtou si ji jen majitelé tabletu iPad, jehož prodej už odstartoval i u nás. Týdenní předplatné vyjde v přepočtu na 19 korun, deník bude obsahovat všechny tradiční rubriky včetně bulvárních drbů a k jejich utváření už se upsali žurnalisté dvou předních newyorských periodik. Mohou klikatelné noviny, které si stejně jako papírové můžete vzít kamkoli, nahradit ty, jež čteme dnes?

Štěstí se dá změřit?

Minulý rok oznámil francouzský prezident Nicolas Sarkozy, že bude měřit hrubé domácí štěstí, prý aby mohl činit zodpovědnější politická rozhodnutí. Jeho příklad teď následoval britský premiér David Cameron, který chce celonárodním průzkumem zjistit míru ‚obecného blaha‘, tedy spokojenost obyvatel s finanční situací, životním prostředím, zaměstnáním, politikou a také jejich fyzickou a duševní kondicí. U nás se nic podobného zatím neplánuje. Mělo by? Vedlo by to k něčemu?

Balet vymírá?

Bývalá primabalerína a uznávaná taneční kritička Jennifer Homans předpovídá v knize vykládající historii baletu jeho zkázu. Říká, že jako taneční forma umírá a brzy se prý stane vyhynulým uměleckým projevem. Přitom to vypadá, že s Natalií Portman, která do našich kin přitančí příští rok coby Černá labuť, a všemi talenty, kteří to na televizním parketu rozbalují s hvězdami i bez nich, se umění ladného pohybu těší velké popularitě. Co si myslí vaši spolustolovníci?

VJaponsku už roboti nahrazují herce?

Před dvěma měsíci představili japonští vědci světu první skutečnou androidku – robotí dámu s vlídnou tváří, propracovanou mimikou a schopností komunikovat, která by se měla brzy uplatnit jako zdravotní sestra. Japonský režisér Oriza Hirata robota dokonce angažoval do divadelního představení o umírající dívce, jíž rodiče najmou mechanickou chůvu. Androidní ‚herečku‘ v hodnotě dvou a půl milionu korun ovládají kabely a z dálky je k nerozeznání od člověka. Kde všude by umělá inteligence s lidskou tváří mohla být platná? A kam až může expanze robotů zajít?

Anebo že:

Americký senát chce zavést speciální autorské právo chránící tvorbu oděvních návrhářů? Tak sice přestaneme potkávat leteckou bundu na každém nároží, na druhou stranu však bude nemožné oblékat si trendy z přehlídek, pokud si nebudeme moci dovolit koupit originál.

• Seriáloví Chirurgové chystají muzikálovou epizodu?

• Lidé, kteří se ožení či vdají více než třikrát, žijí statisticky kratší dobu než ti, kdo prožijí život po boku jednoho druha?

• Ze Spider-Mana bude broadwayský muzikál?

• Nejnudnějším dnem minulého století je 11. duben 1954? Nenarodil se zrovna tehdy váš strýc?