Nenechte si ujít: Parker – výstava per, jimiž se psaly dějiny

Už přes sto let jimi světoví státníci podepisují dokumenty, které rozhodují o tom, jakým směrem se náš svět bude otáčet. Prezident Dwight Eisenhower se parkerem podepsal pod mírovou smlouvu uzavírající druhou světovou válku, sir Arthur Conan Doyle sepsal perem od Parkera všechny detektivní příběhy Sherlocka Holmese a italský skladatel Giacomo Puccini jím do notové osnovy zanesl operu La Bohème. Plnicí pera se šípem ve znaku nechybějí v náprsních kapsách členů královských rodin, diplomatů, byznysmenů ani v kolekcích sběratelů umění. Majitel nejdražšího parkera na světě za něj neváhal zaplatit 27 tisíc eur, což je cena, za niž byste si pořídili mini cooper v rozšířené výbavě nebo kabelku Hermès Birkin z krokodýlí kůže.

Národní technické muzeum se rozhodlo značku uctít, jak se patří. Výstava Parker – čím se psaly dějiny představuje průřez celou historií značky a při tom se zastavuje u legendárních modelů. Tím je třeba Parker 51 (podle kterého začali padělatelé vyrábět dobře známá ‚čínská pera‘) nebo prototyp Duofold, jímž se lidé podepisují už devadesátým rokem. Na výstavě jsou k vidění skutečně raritní kousky – například pero vyrobené ze vzácného stříbra z vraku španělské flotily potopené roku 1715 nebo Space Pen, jehož součástky pocházejí z vesmírného odpadu průzkumné rakety Atlas. Návštěvníci výstavy si budou moci vyzkoušet, jak se některými současnými psacími potřebami značky Parker píše, a také se budou moci podělit o svůj ručně psaný vzkaz či pocit.

Slavné pero vám navíc může pomoct zahájit kariéru spisovatelky nebo kaligrafky. Projekt Napište příběh značky Parker, který probíhá současně s výstavou, vyzývá všechny, aby svým autorským příspěvkem navázali na úvodní příběh napsaný spisovatelem Davidem Zábranským. Každý týden můžete získat metál v kategorii Nejlepší povídka a Nejúhlednější rukopis. Více informací, podmínky soutěže a informace o jejím průběhu naleznete na www.pribehparkera.cz.

Kdy: do 29. ledna 2012
Kde:Národní technické muzeum, Kostelní 32, Praha 7
Za kolik: 170 korun (snížené vstupné je 90 korun)