Co je u vás nového, čeští šperkaři?

 

Anežka Juhová a její tekutá kolekce Eternite 

Anežka Juhová se ve své v pořadí čtvrté kolekci, kterou nazvala Eternite, odkloňuje od geometrických tvarů a ostrých hran a vytváří siluetu lesklých hladkých ploch. Sleduje v ní pozvolnou plynulost věcí kolem nás, kterou zhmotňuje ve svých špercích, zároveň vychází z potřeby člověka se neustále k něčemu poutat či vracet a hledat jistoty, které jsou stálé a neměnné. Její šperk tak představuje osobní amulet obsahující tajemství či vzpomínku osobního významu a pomáhající ukotvit v tekoucím prostředí to, co ukotvit chceme. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dana Bezděková zkoumá v kolekci Triffid spojení krásy a nebezpečí 

Pod rukama šperkařky Dany Bezděkové vyrostla na Designbloku tajuplná zahrada plná nebezpečných květin. Doposud svou inspiraci čerpala spíše z technických objektů denní potřeby, tentokrát se však vydává do říše flóry. Květiny, poupata a pestíky, stočené stonky – motivy květin se prolínají celou kolekcí, doplněny jsou o perly různých barev a tajuplné opály. Drahokamy a jejich barvy mají svůj skrytý význam a jsou nositelem emocí, stejně jako druhy květů s jejich květomluvou. „Vytvořila jsem fiktivní zahradu plnou zlatých, stříbrných a černých šperků. Náhrdelníky, náušnice a prsteny, které nekopírují přírodu, ale vycházejí ze symbolů, tvarů a barev květin. Nebezpečné květy naplněné něžnou vůní, zahrada šperků s příběhem, který do nich sami vložíme,“ popisuje vznik kolekce designérka Dana Bezděková. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Janja Prokić v Mitmem oživuje luční kvítí 

Pro tvorbu kolekce Mitmem se Janja Prokić inspirovala lučním kvítím a krásou obyčejných věcí, kterou často přehlížíme. V Janjiných špercích často můžeme hledat prvky přírody, tentokrát je však přírodou kolekce prorostlá celá. Nacházíme v ní odkaz na kytice, které lidé rádi sbírají na procházkách, nebo věnce, které děti pletou z lučního kvítí. Ve všech těchto zdánlivě obyčejných úkonech spatřuje něco, co nás uhrane či okouzlí ve své subtilnosti. Mitmem zároveň zahrnuje zlaté a stříbrné šperky i originály vyrobené třeba jen v jediném kusu. Kolekce je navíc doplněna o jemné hliněné objekty, sochy, kterými Janja opět rozšiřuje svou oblast zájmu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Dick Wolf a vůně VON 

Šperkařská značka Dick Wolf spojuje síly s tvůrkyní parfémů na míru Kateřinou Šantrochovou alias Scent Roche. Tato spolupráce dala vzniknout kolekci šperků pojmenované VON s prvkem vůně – šperk se totiž po kontaktu s pokožkou aktivuje a přemění na parfém, vytvoří tak naprosto unikátní shodu šperku, parfému a nositele.  

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Maria Kobelova se Siri oslavuje krásu přítomného okamžiku 

Jak moc silná osobnost jste? Žijeme plnohodnotně a svobodně? Existuje ten správný návod na sílu? To jsou otázky, které si Maria Kobelova při tvorbě kolekce Siri pokládala. Výsledkem myšlenkového i tvůrčího procesu jsou šperky oslavující sílu okamžiku. „Teď a tady!" vyzývá, protože jediný skutečný čas, kdy můžeme něco udělat, je ten, který je teď, a jediný prostor, ve kterém můžeme něco udělat, je tady. Kolekce si pohrává s tvary a objemy od masivních prstenů a náhrdelníku až po docela drobné kousky šperků, které Maria osázela miniaturními perlami coby ekvivalentem odolnosti. Každý kus je technologicky opracován střídáním vysokého lesku a sametového matu, značíc reflexi různorodosti, proudu emocí a síly, která v nás proudí. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vika Mayzel a zhmotnění telepatie 

I izraelská designérka Vika Mayzel žijící a pracující v Praze v kolekci Telepatie pracuje s emocemi a pocity, které v událostech posledních bezmála dvou let zažil nejspíš každý z nás. V době, kdy nemohla navštívit svou rodinu, ji nejvíce zajímala myšlenka síly vztahů s nejbližšími, vazby, která funguje hranicím navzdory. „Nechtěla jsem pracovat s mystikou, ale se svými vlastními vzpomínkami, ve kterých pro mě důležití lidé, nejčastěji matka, dokázali správně vycítit strach, radost nebo bolest svých dětí,” popisuje Vika. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Ondřej Stára jako prodejce v Obchůdku pro radost 

„Štěstí si za peníze nekoupíš," říká se. A pak je tu šperkař Ondřej Stára, který si v Podolí v době Designbloku otevřel Obchůdek pro radost, ve kterém můžete zkusit štěstí i vy. Představil v něm stejnojmennou kolekci, ve které najdete prsteny pojmenované třeba „Usmálo se na mě štěstí", „Prstýnek v akci 1+1 zdarma" nebo „Láskyplný prstýnek s kamínkem". Stára touto prstýnkovou hojností ironizoval levnou bižuterii, stal se prodejcem štěstí a šiřitelem dobré nálady. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

ELLEphoria: o vlasových trendech s Janem Molnárem

elle.cz