Co je u vás nového, čeští šperkaři?

 

Anežka Juhová a její tekutá kolekce Eternite 

Anežka Juhová se ve své v pořadí čtvrté kolekci, kterou nazvala Eternite, odkloňuje od geometrických tvarů a ostrých hran a vytváří siluetu lesklých hladkých ploch. Sleduje v ní pozvolnou plynulost věcí kolem nás, kterou zhmotňuje ve svých špercích, zároveň vychází z potřeby člověka se neustále k něčemu poutat či vracet a hledat jistoty, které jsou stálé a neměnné. Její šperk tak představuje osobní amulet obsahující tajemství či vzpomínku osobního významu a pomáhající ukotvit v tekoucím prostředí to, co ukotvit chceme. 

 

 

Dana Bezděková zkoumá v kolekci Triffid spojení krásy a nebezpečí 

Pod rukama šperkařky Dany Bezděkové vyrostla na Designbloku tajuplná zahrada plná nebezpečných květin. Doposud svou inspiraci čerpala spíše z technických objektů denní potřeby, tentokrát se však vydává do říše flóry. Květiny, poupata a pestíky, stočené stonky – motivy květin se prolínají celou kolekcí, doplněny jsou o perly různých barev a tajuplné opály. Drahokamy a jejich barvy mají svůj skrytý význam a jsou nositelem emocí, stejně jako druhy květů s jejich květomluvou. „Vytvořila jsem fiktivní zahradu plnou zlatých, stříbrných a černých šperků. Náhrdelníky, náušnice a prsteny, které nekopírují přírodu, ale vycházejí ze symbolů, tvarů a barev květin. Nebezpečné květy naplněné něžnou vůní, zahrada šperků s příběhem, který do nich sami vložíme,“ popisuje vznik kolekce designérka Dana Bezděková. 

 

 

Janja Prokić v Mitmem oživuje luční kvítí 

Pro tvorbu kolekce Mitmem se Janja Prokić inspirovala lučním kvítím a krásou obyčejných věcí, kterou často přehlížíme. V Janjiných špercích často můžeme hledat prvky přírody, tentokrát je však přírodou kolekce prorostlá celá. Nacházíme v ní odkaz na kytice, které lidé rádi sbírají na procházkách, nebo věnce, které děti pletou z lučního kvítí. Ve všech těchto zdánlivě obyčejných úkonech spatřuje něco, co nás uhrane či okouzlí ve své subtilnosti. Mitmem zároveň zahrnuje zlaté a stříbrné šperky i originály vyrobené třeba jen v jediném kusu. Kolekce je navíc doplněna o jemné hliněné objekty, sochy, kterými Janja opět rozšiřuje svou oblast zájmu. 

 

 

Dick Wolf a vůně VON 

Šperkařská značka Dick Wolf spojuje síly s tvůrkyní parfémů na míru Kateřinou Šantrochovou alias Scent Roche. Tato spolupráce dala vzniknout kolekci šperků pojmenované VON s prvkem vůně – šperk se totiž po kontaktu s pokožkou aktivuje a přemění na parfém, vytvoří tak naprosto unikátní shodu šperku, parfému a nositele.  

 

 

Maria Kobelova se Siri oslavuje krásu přítomného okamžiku 

Jak moc silná osobnost jste? Žijeme plnohodnotně a svobodně? Existuje ten správný návod na sílu? To jsou otázky, které si Maria Kobelova při tvorbě kolekce Siri pokládala. Výsledkem myšlenkového i tvůrčího procesu jsou šperky oslavující sílu okamžiku. „Teď a tady!" vyzývá, protože jediný skutečný čas, kdy můžeme něco udělat, je ten, který je teď, a jediný prostor, ve kterém můžeme něco udělat, je tady. Kolekce si pohrává s tvary a objemy od masivních prstenů a náhrdelníku až po docela drobné kousky šperků, které Maria osázela miniaturními perlami coby ekvivalentem odolnosti. Každý kus je technologicky opracován střídáním vysokého lesku a sametového matu, značíc reflexi různorodosti, proudu emocí a síly, která v nás proudí. 

 

 

Vika Mayzel a zhmotnění telepatie 

I izraelská designérka Vika Mayzel žijící a pracující v Praze v kolekci Telepatie pracuje s emocemi a pocity, které v událostech posledních bezmála dvou let zažil nejspíš každý z nás. V době, kdy nemohla navštívit svou rodinu, ji nejvíce zajímala myšlenka síly vztahů s nejbližšími, vazby, která funguje hranicím navzdory. „Nechtěla jsem pracovat s mystikou, ale se svými vlastními vzpomínkami, ve kterých pro mě důležití lidé, nejčastěji matka, dokázali správně vycítit strach, radost nebo bolest svých dětí,” popisuje Vika. 

 

 

Ondřej Stára jako prodejce v Obchůdku pro radost 

„Štěstí si za peníze nekoupíš," říká se. A pak je tu šperkař Ondřej Stára, který si v Podolí v době Designbloku otevřel Obchůdek pro radost, ve kterém můžete zkusit štěstí i vy. Představil v něm stejnojmennou kolekci, ve které najdete prsteny pojmenované třeba „Usmálo se na mě štěstí", „Prstýnek v akci 1+1 zdarma" nebo „Láskyplný prstýnek s kamínkem". Stára touto prstýnkovou hojností ironizoval levnou bižuterii, stal se prodejcem štěstí a šiřitelem dobré nálady. 

 

ELLEphoria: o vlasových trendech s Janem Molnárem

elle.cz

Předplaťsi & Ušetři

Elle cover
REKLAMA