DESET LET CROP TOPU! PROČ SE HO NEMŮŽEME VZDÁT?

Pestré, se vzorem kostek a většinou ve variantě nově objevených syntetických materiálů či háčkované se objevily už na počátku padesátých a pak na přelomu padesátých a šedesátých let. Kromě pin-up dívek je však tehdy skoro nikdo nenosil. Byly synonymem nestoudného chování. Odhalovaly totiž daleko víc, než se slušelo, přesto už tehdy budily pozornost a pozornost překvapivě budí i dnes. Proč?

 

crop top

Chystá Harry Styles svou vlastní kosmetickou značku?

elle.cz

Ve své poslední, do češtiny přeložené knize - Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera (proslulý smyslnými popisy erotických situací) popisuje mladé pařížské dívky a jejich pupíky. Ze zdánlivě obyčejné části těla vytváří střed veškeré sexuální energie osobnosti. Když jsem ty řádky četl, přišel mi jeho popis až nepříjemně přiléhavý.

Tohle je to, co musíte vidět, pokud chcete dál rozumět crop topům!

Pupek, nebo pupík, chcete-li, popisuje wikipedie jako jizvu na břiše savců, kde před narozením vyrůstala pupeční šňůra, ve skutečnosti je však okolí pupíku skutečným středem naší tělesnosti, zranitelnosti a erotického náboje. Ani výrazný výstřih nezpůsobí u mužů takový rozruch, jako když žena ukáže svůj pupík. Pupek je například i důležité místo pro východní medicínu: podle ájurvédy se v této oblasti nachází 72 000 nádí, tedy energetických kanálů. V západní teologii se zase diskutovalo, zda měli bibličtí Adam a Eva pupek či nikoliv. Mnoho církevních řádů takovou teorii odmítá. Proč? Protože je pupík tak vyzývavý. V mnoha kulturách je dokonce pupík předmětem přísné cenzury.

 

Jak se kontroverzní bucket hats vetřely do módní přízně

elle.cz

Je tedy skoro logické, že když jsme deset let pracovali na tom, aby se crop top stal legitimní součástí našich šatníků, nechceme se jej nyní vzdát. Na runway se objevily poprvé v roce 2010 při prezentaci kolekcí na jaro/léto 2011 (ve své kolekci je tehdy podstatně vytěžila americká návrhářka Rachel Comey). S příchodem hypersexualizované společnosti a hook-up kultuře po roce 2015 se dostaly i do spodních pater oděvních řetězců a nyní jsou standardem ulice. Crop topy oblékají muži (Mark Wahlberg oblékl crop top už v kampani na Calvin Klein s Kate Moss v roce 1992, teď jej nosí rapper Lil Nas X nebo Harry Styles), celebrity na červený koberec (legendární je zelený krajkový crop top Taylor Swift na Teen Chioce Awards v roce 2014, nebo ten nej nenápadnější crop top v historii, který oblékla Emma Stone na filmovém festivalu v Benátkách), zkrátka skoro všichni.

Když jsem naposledy nahlédl do šatníku mé čtrnáctileté neteře, neměla trička, na léto si vyhradila jen crop topy. A já došel domů ke sklapovačkám a objednávce toho svého, úplně prvního. Proč ne, když má crop top deset let.  

 

DIY fashion trend: doplňky z korálků a pryskyřice

elle.cz