Kůstky pro štěstí i jedovatá flóra. Co je nového u českých šperkařů?

Mária Kobelová

Mária Kobelová nechává prostřednictvím nové řady šperků AARU nahlédnout do nitra své duše. Pomocí své v pořadí šesté kolekce si zároveň klade za cíl nabídnout střípky ráje skrze tvary a variabilitu nových šperků. Inspirována abstraktními představami různých náboženství a filozofických směrů, vykládá si svůj osobní ráj jako uvolněnost, klid, svobodu, hojnost a rozkoš. Do těchto čtyř skupin komponuje i šperky z kolekce AARU.Pro staroegyptskou civilizaci tímto rájem bylo AARU – pole hustého rákosí, svět, ve kterém se nemusí člověk hnát za obživou, nýbrž ji jen brát a přijímat, užívat si každý moment bytí a každý jeho detail, popisuje Mária. Zajímavostí je, že kromě obvyklých forem šperků tentokrát poprvé vytvořila i sérii broží. 

Maria Kobelova
Info ikona

Eliška Lhotská jewellery

‚‚Předpovídej svou budoucnost, sbírej stříbrné kůstky pro štěstí!‘‘ vybízí Eliška svou kolekcí, která je rozšířením kolekce šperků Pretty Bloody Good, navržené ve spolupráci s módní značkou PBG studio. Kolekce je inspirována věštěním ze zvířecích kůstek. ‚‚Název Pretty Bloody Good je zároveň slovní hříčkou s názvem značky PBG a ideální odpověď pro věštění z kostek. Tomu historicky předcházelo právě čtení budoucnosti z ohlazených zvířecích kůstek, které se staly i hlavním motivem této kolekce,“ dodává šperkařka. K zvířecím prvkům ji zavála skutečnost, že od začátku na kolekci spolupracovala s módní značkou, jejíž pilíře byly vybudovány na produkci kožených kabelek a doplňků. Fascinována dokonalým povrchem kabelek, pod nímž se zároveň skrývá jeho surová přirozenost, otiskla živočišnost do šperků.

Eliška Lhotská jewellery
Info ikona

Dana Bezděková jewellery

Dana Bezděková pokračuje tam, kde v minulém roce začala. Na tehdy představenou kolekci navazuje tou letošní a vrací se do magického světa roztodivných rostlin, nebezpečných ve své kráse a neodolatelnosti. Nebezpečná krása znovu útočí a rozpíná se v nových formách a tvarech. Kolekce Triffid novus nabízí mnohé šperky od prstenů po náušnice, Dana svou pozornost například znovu směřuje k různým podobám ear cuffs.

Info ikona

Anežka Juhová

„Přemýšlím o šperku jako o něčem, co obsahuje tajemství, vzpomínku či osobní význam, který nám pomáhá ukotvit v měnícím se prostředí a čase to, co ukotvit chceme,” zmiňuje designérka a absolventka Ateliéru K.O.V. pražské UMPRUMAnežka Juhová na svých stránkách, prohlédnete-li si její prezentaci. A takový přístup uplatňuje ve všech svých kolekcích. V té nejnovější vybízí k doteku a slibuje, že její šperky organických tvarů plné kontrastů ve vás probudí touhu si na ně sáhnout. Což je samozřejmě povoleno. V sérii šperků odkazuje ke starodávné rostlině zvané Taro, plodině, která je známá nejen díky svým okrasným listům, ale především díky bohatství, které ukrývá v zemi. Anežka se inspirovala myšlenkou, že takové kořeny představují něco pevného, co není vidět, a přesto to může být to nejsilnější a nejvzácnější, co rostlina má. Dříve jsme mohli pozorovat Anežčino objevování perel, tentokrát je to však vůbec poprvé, co experimentuje s drahými kameny. Zapojuje rubíny, smaragdy, safíry, onyxy nebo třeba ametysty.

Anežka Juhová
Info ikona

Kristýna Malovaná

Kolekce, kterou šperkařka a minimalistka Kristýna Malovaná představila, je inspirována Japonskem, jeho architekturou, jedinečnou minimalistickou výrazovostí, přesností a jemností. Tyto aspekty spojuje v selekci šperků reagujících na tělo svého nositele, díky kterému dostávají měřítko, ale i funkční aspekt. Kolekce byla též inspirována Kristýniným pracovním pobytem v japonském architektonickém studiu, kde vyráběla architektonické modely. Výsledek? Čisté linie tvořící variabilní objekt, který upoutá svou geniální jednoduchostí a snoubením funkce s formou.

Kristýna Malovaná
Info ikona

Design & fashion lovers, pozor: Blíží se další ročník Designbloku!

elle.cz