Na návštěvě u velkolepé šperkařky Janji Prokić

Janja Prokić se narodila v srbském Bělehradě a od devíti let žije v Praze. Studovala Akademii výtvarných umění v ateliéru malíře Vladimíra Skrepla, Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u sochaře Kurta Gebauera a diplomovala v ateliéru K.O.V. designérky Evy Eisler.

Každý, kdo alespoň jednou zatoužil po lokálním designérském šperku, musel slyšet o Janji Prokić – Designérce šperku let 2014 a 2018 podle Akademie českého designu a autorce zcela výjimečných malých i velkých talismanů z vzácných kovů.

Mohlo by se vám líbit

Euforické, živelné, něžné: 5 nových kolekcí od českých šperkařů

Představujeme vám pět třpytivých novinek z lokálních šperkařských dílen, které byly k vidění na letošním Designbloku. Jaké novinky představili designéři Mária Kobelova, Janja Prokić, Zdeněk Vacek, Lenka Kerlická alias 27jewelry nebo Eva Růžičková?
elle.cz

Janja se při své práci často obrací k přírodě a její šperky v sobě nesou prvky flóry nebo fauny. Její poslední kolekce s názvem Ineō s lesem doslova souzní, více si o ní mimochodem můžete přečíst v našem článku zde.

Klidně se vsadím o hroudu zlata, že pokud jste měli alespoň jednu šanci Janju potkat a vidět její práci, zapsala se vám do paměti. Je to výrazná, avšak tajuplná osobnost a podobná je také její tvorba. Na podzim roku 2017 si autorka otevřela vlastní studio na Uhelném trhu. Prostor s původními parketami a kl asicistním štukovým stropem od Tomassa Soldatiho tehdy proměnila na vlastní svatyni, která dokonale odrážela její osobitý charakter, vkusně prezentovala autorčinu tvorbu a zároveň i současný design a umění. 

Stěhování pryč a pak zase Na Švihanku

Letos se však šperkařka rozhodla showroom i dílnu přesunout na své oblíbené Vinohrady, kde žije od patnácti let. V ulici Na Švihance už jako mladá slečna chodívala okolo činžovního domu s řadovým číslem 9, jehož vstupní portál střeží dva pávi se zlatými korunkami. Snila, že se do něj jednoho dne nastěhuje. A tak se také stalo. Když se Janja po letech z bytu stěhovala na novou adresu, až po pár měsících jí napadlo, že by byl vhodný pro její práci. Naštěstí zůstal prostor vlivem pandemie stále volný a tak dnes designérka ve svém bývalém obývacím pokoji vítá zákazníky, kteří přicházejí obhlídnout novou kolekcí šperků. V ložnici zase se svým týmem vyřizuje papírování. Zmatená je z toho už snad jen fenka Eliška, která si stále lehá na svá oblíbená místa bývalého domova.

„Byla to úplná shoda covidových náhod. Delší dobu jsem přemýšlela, jestli jsem s tím původním místem spokojená. Měla jsem moc ráda ten konkrétní prostor, ale ne Uhelný trh. Pak přišel covid a neshoda s majitelkou prostoru. Začala jsem hledat nový prostor a chtěla být na Vinohradech, protože ty mám z celé Prahy nejraději, “ vysvětluje Janja.

 

Janja Prokić Studio

 

Takovej trochu šílenej dívčí budoár

Čím se nový ateliér liší od toho původního, ptám se. „Je pro mě osobnější. Navíc je takový míň přísný a víc uvolněný,“ odpovídá bleskově Janja a přidává vysvětlení, proč kobaltově modré stěny nahradila fuchsiová: „Chtěla jsem, aby to mělo jinou atmosféru, aby to nebyla kopie toho prvního. Původně jsem chtěla, aby byl světle růžový, ale to jsem pak nějak nezvládla a šla zase do tmavé, protože to prostě mám ráda. Kýč to není. Chtěla jsem, aby to byl takovej trochu šílenej dívčí budoár, takže proto růžová.“

A jaké je to chodit do práce tam, kde to dříve nazývala domovem? „Je to skvělý! Cítím se tady jako doma, haha. Ne, dělá se mi tu fakt skvěle a jsem víc uvolněná, asi teda my všechny,“ odkazuje Janja na kolegyně a dost možná také fenku Elišku.

 

archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
archiv Janji Prokić
Mohlo by se vám líbit

Chatty představují novou zimní kolekci i debut v interiérovém designu

České návrhářské duo Chatty, které tvoří Anna Tušková a Radka Sirková, letos na podzim představilo nejen zimní kolekci, ale také svou první řadu bytových doplňků, která ctí odvážný rukopis této značky.
elle.cz
archiv Janji Prokić

 

Přijďte si osobitý budoár plný autorských šperků a artefaktů z Janjiny tvorby prohlédnout na vlastní oči. Až do 23. prosince zde probíhají Vánoční Open Days a v novém roce si stačí dohodnout schůzku.