Organické šperky

Šperkař Zdeněk Vacek na sebe poprvé upozornil na přehlídce Designblok v roce 2005, kdy za svou kolekci Nympha získal ocenění Talent roku. Jeho šperky byly vybrány jako oficiální dárkový předmět České účasti na EXPO 2010 v Šanghaji a vystaveny na řadě mezinárodních výstav a veletrhů, například Seoul Design Olympiad, berlínském DesignMai nebo iSaloni v Miláně. Kromě šperků Vacek společně s Danielem Poštou navrhuje a vyrábí i ocenění udělovaná na řadě soutěží, mezi něž patří Fresh Film Fest v Karlových Varech, Mezipatra v Praze a nejnověji také Ceny české filmové kritiky.
Jeho práce jsou jedny z nejvýraznějších, které vznikají na české scéně moderního šperku. Jsou jednoduše nepřehlédnutelné.

Zdeněk Vacek

Spojují je organické tvary, fluidní jemnost v kontrastu s technickými prvky. Sám autor o nich říká, že se jednou inspiruje z květin a podruhé z Gigerova Vetřelce. V jeho poslední kolekci Bye Bye Birdie najdete neotřelé kombinace kovu se saténem nebo silonem. Nerezové komponenty s modravým a stříbřitým povrchem jsou doplněny i o říční perly nebo perspex naznačující jemné listí.

„Chci se dopracovat k tomu, aby šperk sám o sobě reagoval na okolní vlivy. Nedávno jsem objevil knížku o neuvěřitelných materiálech. Našel jsem v ní kov, který se pomocí elektřiny smršťuje, nebo plasty, které se pomocí tepla různě zbarvují. Dělají se samozřejmě i hrací nebo blikající šperky, ale to je všechno málo. Chci, aby šperk žil…“

Zdeněk Vacek

Více informací o jeho předchozích kolekcích včetně fotografií najdete na designérových internetových stránkách. Studio sídlí v Praze na Letné v Národním zemědělském muzeu, kde je možné si všechny šperky ozkoušet i zakoupit.

EBC promo