Móda a její milníky: 7 show-stopping momentů z 00s

Google dress 

Když se bavím o síle módy, nelze opomenout její největší demonstraci. Smaragdově zelené šaty Versace s tropickým potiskem z hedvábného šifonu oblékla Jennifer Lopez na červený koberec slavnostního předávání cen Grammy 2000. Den po té tolik uživatelů vyhledávalo termín „Jennifer Lopez jungle dress“, že se Google rozhodl zřídit službu Google Images, která zpřístupní uživatelům cestu k takto atraktivnímu vizuálnímu obsahu. BAM! Revoluce. Na mole původní model jungle dress vynesla legendární modelka Amber Valletta. Okamžik, který změnil svět. Díky Donatello!  

Letní body šperky jsou zpět!

elle.cz

Tělo coby koncept  

Zájem o vztah mezi lidským tělem a vědou dovedl britského návrháře kyperského původu, Husajna Chalayana k některým velmi vynalézavým konceptům, které změnily vnímání oděvu. Průlomová show v tanečním sále Sadler’s Wells v Londýně zahrnovala modelky, které postupně proměňovaly kusy nábytku kolem sebe v nositelné objekty. Představení nad rámec módy - spojení fyzického divadla a oděvu. Nezapomenutelné! 

Prohlédněte si všechny ikonické momenty z přehlídek po roce 2000

Silueta, která změnila muže 

Francouzský návrhář a současný kreativní ředitel značky Celine, Hedi Slimane na přelomu milénia dostal na starosti kreativní vizi pánské divize maison Dior – Dior Homme. Do té doby dost zanedbávaný segment nabídky tradičního módní domu tak postavil na hlavu, zabalil do černé a poslal do světa. Jeho emo vychrtlí kluci klestící si svou cestu v davu módních editorů se zasmušilými pohledy se staly fotogenickým otiskem muže z 00s. Zúžená silueta, punkrocková nálada, nedbalá elegance a hlavně - slim černé kalhoty a džíny. Tady je jejich původ. Karl Lagerfeld se nechal na jedné z přehlídce slyšet, že se svou drastickou dietou, kterou uzavřel své tlusté (pardon, ale jinak to nazvat opravdu nejde) období, naordinoval právě proto, aby mohl nosit modely z Hediho kolekce. #mikedrop 

Velká Fendi zeď  

A od Karla rovnou zase ke Karlovy. Německý designér překlenul svou tvorbou nejeden fenomén a byl schopen si podrobit mnohé. Jeho velkolepé přehlídky pro Chanel (při nichž například prostorem Grand Palais v Paříži startovala raketa) jsou dnes legendárními podívanými. A takhle si Karl jednou řekl, že pro svou Fendi show chce Velkou čínskou zeď. No big deal, right? V říjnu 2007 se na osmaosmdesátí metrech této historické památky konala Fendy show o osmaosmdesáti modelech s pětisety přihlížejícími VIP hosty za celkem dvanáct milionů dolarů. Dnes nereálné, tehdy - jen takový malý rozmar. Karl nám jednoduše dovolil snít, to už po něm nikdo.  

Sestřičko, kabelku prosím 

Po úspěšném art projektu s japonským umělcem Takashim Murakamim pověřil Marc Jacobs (tehdejší kreativní ředitel Louis Vuitton) amerického konceptuálního fotografa a výtvarného umělce, Richarda Prince, aby přepracoval ikonické tašky Louis Vuitton. A Marc následně - inspirován Richardovou sérií obrazů Nurse, jež si našly místo i na cover kultovního rockového alba kapely Sonic Youth s názvem Sonic Nurse - předvedl show se super castingem (Stephanie Seymour, Naomi Campbell, Eva Herzigova a Nadja Auermann) ve vinylových pláštích s nemocničními kloboučky  a krajkovými rouškami. Když se pak v březnu 2020 začala světem šířit pandemie, nejednou jsem si na tento legendární moment vzpomněl. Marc rád provokoval, lehkým a takovým newyorsky intelektuálním způsobem. We miss you Marc!  

 

Marc Jacobs pro Louis Vuitton

 

Koně se přece také střílejí  

A když je řeč o nezapomenutelných show, Alexander McQueen jich v průběhu první dekády nového milénia předvedl hned několik. V kolekci Deliverance se nechal inspirovat klasickým filmem Sydney Pollack z roku 1969: Koně se přece také střílejí. Na přehlídce tancovaly modelky v šatech zdobenými krystaly Swarovski, třpytivými látkami lame a péřovými boa s profesionálními tanečníky v choreografii Michaela Clarka. Celá show tklivě odkazovala k ději filmu i knižní předlohy o zoufalství amerického lidu během velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století.   

Club kids 

A jako poslední nelze opomenout John Galliano a jeho pocta australskému enfant terrible londýnské klubové scény v osmdesátých a devadesátých letech - Leigh Bowerymu. Australský performer, klubový promotér a módní návrhář byl známý svými okázalými a bizarními kostýmy a líčením a působil jako významný model a múza pro mnoho tvůrců, včetně anglického malíře Luciana Freuda. Galiano pak vykonal překlad jeho artistního jazyka do jazyka Dior haute couture, když modelky oblékl do lurexových legín a jejich obličeje nechal pohltit sytými barvami.  

 

John Galliano pro Dior

Drag, který mění módu!

elle.cz