Párová terapie podle Ester & Josefiny

Instagramový účet @esterajosefina má na 242 tisíc followerů. Ester a Josefína se vidí jako „kurátorky projektu, a tím, že sdílejí, co jim lidé posílají, jim pomáhají pochopit, že v rozchodech po sociálních sítích nejsou sami."

Co je projekt Terapie sdílením?

Ester: Terapie sdílením je umělecký projekt, který vznikl na základě naší kolekce oblečení Manifesto (z prosince 2017)Použily jsem v něm věty, které se běžně říkají ve vztazích. Bez jakékoli výzvy nám lidé začali posílat věty vztahující se ke vztahům a rozchodům a my jsme se rozhodly je anonymně zveřejňovat na našem Instagramu @esterjosefina. Stal se z toho samostatný fenomén. A první hashtag byl právě #terapiesdilenim.

Josefina: Na základě toho vznikly dvě knihy: Terapie sdílením a Terapie sdílením vol. 2, v nichž je výběr toho nejbizarnějšího. Printová verze vznikla i pro ty, kteří Instagram nemají. Asi po roce nám došlo, že stav mezilidské a mezipárové komunikace se dostává do slepé uličky, a to i díky online komunikaci. Lidé místo toho, aby problémy řešili z očí do očí, tak si píšou SMS.

Herečka a hudebnice Jenovéfa Boková a vítěz reality show Robinsonův ostrov Martin Složil

A jak to pokračovalo? 

Ester: Na základě toho, co jsme z komunikace, kterou nám zasílají, vysledovaly, jsme oslovily párového terapeuta Honzu Vojtka, kterého jsme znaly z videí radia Wave. Říkaly jsme si, že by bylo hezké najít odborníka, který nám to vše pomůže zhodnotit. Rozhodly jsme se společně s ním udělat přednášku, kde se snažíme zorientovat v tomto fenoménu. Chceme, aby náš projekt měl hlubší smysl. Pojaly jsme to jako interaktivní edukativní přednášky, je to legrace.

Josefina: Lidé nám začali psát a volat o radu, v komunikaci se nevyznali a chtěli vědět, co zrovna jejich věty znamenají. Na základě toho jsme si řekly, že by bylo hezké vytvořit něco, kde na podobné otázky odpovíme. Na konci debaty s Honzou je prostor pro dotazy s diváky.

Designér Cyril Dunděra a studentka Anna Denzenová

Jak přednášky probíhají?

Ester: Přednášky provázejí diváky/posluchače celým procesem od začátku vztahů až do jejich konců – jsem sám, seznamování, jsme ve vztahu, rozchod – a pak přijde debata. Celé je to provázáno autentickou online komunikací, animacemi, vtipem a nadsázkou, zároveň ale odborník zmíní spoustu nových a zajímavých věcí. Daří se nám hodně věcí popsat a legitimizovat. Je normální dělat chyby. Vztahy se učíme tím, že je máme. Na mladé lidi je vyvíjen tlak na to, aby měli dokonalý vztah. Z naší přednášky by účastníci měli odcházet s pocitem úlevy.

Kolikrát za život jste se vy samy rozešly, sešly?

Ester: Nějaké zkušenosti se vztahy mám. Byla jsem vdaná osm let. Ale celkem od střední až po současnost, kolikrát jsem se rozešla? Nepočítám-li do toho epizody, tak asi desetkrát. A protože nejsme expertky na vztahy, tak jsme si přizvaly do trojky terapeuta Honzu Vojtka. My nedáváme návod, ale poskytujeme nástroje, které osvětlí cestu k pochopení.

Josefina: Já nemám zkušenosti vůbec. Se svým mužem jsem od 15 let. Předtím jsem se rozešla dvakrát, a to třeba po měsíci vztahu.

Herečka Tereza Švejda a online editor Josef Švejda

Takže když se teď s někým rozejdu, místo toho, abych si šla poplakat s kamarádkou u vína, pošlu vám zprávu na Instagram?

Ester: Chodit s kamarády ven, povídat si u vína je určitě skvělé, kamarádky mohou někdy být dobří psychologové. Já osobně to miluju. I o tom se v přednášce bavíme. Například ale že po rozchodunení od věci požádat přátele, aby na toho expartnera nedonášeli. Rozhodně je dobré se na čas deaktivovat. Odhlásit se ze sociálních sítí. Spousta holek i kluků nám psalo, že jim pomohlo dát jejich „věty“, printscreen, do veřejného prostoru.

Josefina: Vidí to pak více objektivně a uleví se jim. Už to není jen jejich věta, kterou by slyšeli pořád v hlavě. Často nám totiž po rozchodu utkví v mozku něco, co vlastně není úplně relevantní.

Ester: Například u mě to byla věta: „Měla jsi strašně moc práce.” A já se v dalším vztahu hrozně stresovala a měla pocit, že si musím pořád a pořád dělat více volna. Jako se píše v knize Čtyři dohody: „Nezaklínej slovem.“ Snažíme se, aby rozchodové věty nebyly zakleté a nemusely nás dále trápit. Při natáčení rozhovoru do televize z mladé reportérky taky vypadla věta, kterou jí někdo řekl: „Jsi hezká, jinak nic.“ My jsme tu větu přepsaly a daly ji na profil. Po chvíli se do diskuze přidal i zvukař, s větou od své expřítelkyně: „V mém srdci není pro tebe místo.“ Často nám spontánně svoje věty říkají lidé, kteří se pak díky tomu mohou těm větám zasmát.

Josefina:Děláme terapii na potkání. (smích)

Režisér, moderátor, hudebník Šimon Holý a novinář, moderátor a editor podcastu Studio N Filip Titlbach

Odkdy děláte přednášky?

Ester:V dubnu 2019 jsme měly premiéru a od té doby je pořád vyprodáno. Hosty zatím nemáme, musíme toho za ty dvě hodiny stihnout hodně probrat a na ně zatím není čas. Ale kdybychom uspořádaly konferenci, tak máme na hosty hodně typů! Příští rok plánujeme tour po České republice. Ještě letos budeme 26. 11. a 9. 12. v Praze ve Venuši ve Švehlovce, 29. 1. pak v Brně v klubu Leitnerova.

Josefina: Baví nás hledat trošku odlišné prostory a hrát i mimo Prahu.

Bloggerka Trang Do Thu a fyzioterapeutka Kristýna Plevová

A ještě, prosím, objasněte výběr párů do fashion story. 

Vybraly jsme si páry, které  jsou sympatické a je u nich vidět čistý cit a jiskření mezi nimi. Na to jsme chtěli poukázat – takhle to vypadá, když vztah funguje a lidé se mají upřímně rádi. Není to jen černobílé. Zároveň jsme chtěli ukázat, jak naše nové věci kombinovat a nosit. Na našem Instagramu se snažíme podporovat LGBTQ komunitu. Vztahy jsou univerzální věc. I když to někdy není vidět, píše nám i spousta leseb a gayů. Nechceme to dělat uměle, abychom psali „pozor, tohle je post pro gaye!“, a proto jsme náš postoj chtěly ukázat právě v tomto různorodém výběru.

 

KREDITY: 

  • Foto Adriana Fialová
  • Styling Jan Semerád
  • Make-up a vlasy Magdalena Kučerová a Nela Nešetřilová
  • Kreativní nápad a produkce Ester Geislerová a Josefina Bakošová
  • Lokace WeWORK, dům DRN
  • Modelové mají na sobě trička, košile, šaty a šály od návrhářek Ester&Josefína
  • Doplněné oblečením, boty a doplňky z obchodů Bella Brutta, Denim Heads, Etik Butik, Harddecore, Levi's a NILA, kterým tímto děkujeme za zapůjčení