Už také oblékáte Balletcore?

Cottagecore, princesscore, mysleli jste si, že trendy estetik vzniklo již mnoho? Jejich vývoj jde neúprosně vpřed. Obviňujme z toho rychlost digitálního světa, tiktokovou komunitu a módní mola. Módní estetika, která zpočátku tohoto roku ovládla nejednu módní přehlídku, představuje idealizovaný styl baleríny, takové, jejíž šatník chceme denně oblékat i my. Zavinovací svetry, tylové či splývavé sukně, saténové baletní střevíčky, korzetové topy, pastelové barvy a vše zmíněné spojující slabost pro romantiku. Jednoho nepřekvapí, že do módy se vrátily i vlněné návleky, které módní nadšence rozdělují na dva nesmiřitelné tábory. To vše signalizuje návrat módní atmosféry připomínající osmdesátá, devadesátá a tolik omílaná nultá léta.

Mohlo by se vám líbit

VELKÝ NÁVRAT ESTETIKY NULTÝCH LET? AŤ ŽIJÍ ULTRAKRÁTKÉ MINISKIRTS!

Jak se jen může stát kus oblečení o délce třiceti centimetrů ze dne na den virálním? Oblékly ji Emily Ratajkowski, Emma Corrin, Hailey Bieber, Naomi Campbell, Nicole Kidman, Hunter Schafer, Chiara Ferragni, Elsa Hosk, Zendaya nebo Bella Hadid, ale třeba i Anna Dello Russo. Tento výčet však velkými jmény módního světa zdaleka nekončí. Ultrakrátké mini skirts milují slavné osobnosti i stylisté módních magazínů, jejich délka ovšem dráždí ty, kteří by je nejraději ponechali v zapomnění estetiky let nultých.
elle.cz

Opět připomeňme, že jako v případě jiných trendů hýbajících módním světem, nejde o nic nového. Stejně jako všechny módní trendy, počátky sahají dále než vznik TikToku. Balletcore se objevil už ve třicátých letech minulého století, kdy dům CHANEL vytvořil tylové šaty inspirované produkcí Cotillion Ballet z roku 1932. Velkým skokem vpřed se přesuňme do doby, kdy se Vivienne Westwood ponořila do světa baletu, aby v roce 2013 vytvořila kostýmy pro Vídeňský státní balet. Četnými spolupracemi s baletními soubory je známý i oděvní dům Dior – Maria Grazia Chiuri nejednou vytvořila úchvatné kostýmy patřící na jeviště.

Pro specifickou skupinu nakupujících jsou boty v baletním stylu věčným základem šatníku. Podobnost najdeme i u obyčejných balerín, s kulatou špičkou a tkaničkou, věčné ikony našich šatníků. A nejnovější iterace baletního obutí se objevila u italské módní značky Miu Miu již v roce 2016. Ta je mimochodem držitelem pomyslného patentu na sportovní estetiku v oblékání, odkazy na tenisovou či baletní kulturu jsou v jejích kolekcích hmatatelné. Natolik, že baletní piškoty se díky ní staly každodenní obuví. Ukažme si na toho, kdo po nich letos v létě alespoň jednou nezatoužil!

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Miu Miu takové baleríny z jemného saténu prodává za 680 dolarů. A světe div se, nejsou takřka k dostání. Newyorská návrhářka Sandy Liang nabízí podobné balerínky za 495 dolarů, které se vyprodaly za pouhé dva dny. Balletcore se zkrátka usídlil v moodboardech velkých značek, šatnících známých osobností i těch našich, ať už to bylo vědomé rozhodnutí, či nikoliv. Své o tom, prosím pěkně, věděla už i Carrie Bradshaw. Tedy její stylistka Patricia Field, k jejímuž vizionářství se tentokrát nadšeně přikláníme.

Zdroj: Nylon, Russh, Byrdie