STYLISTY MILOVANÁ, PROKLATĚ KRÁTKÁ, DAVY DRÁŽDÍCÍ SUKNĚ MIU MIU

 

Když módní dům Miu Miu na podzim minulého roku na pařížské přehlídce představil minisukně o délce spíš kratší než delší, bylo téměř jisté, že módní davy onen kousek oděvu rozdělí na dva neslučitelné tábory. Ač někteří tuto minisukni milují, oblékají do ní modelky na titulky magazínů, své svěřence z řad celebrit, či je sami nosí, jsou tu i ti druzí, kteří tento trend ne a ne pochopit. Tento kousek oděvu se s každou další fashion story či portrétem na titulní straně zdá být čím dál tím okoukanější, je však jedním z učebnicových příkladů o tom, že pozornost je možné strhnout a slávu možné vydobýt něčím tak malým a malicherným, jako je jedna mikro minisukně za bezmála tisíc dolarů. Hlásí beznadějně vyprodáno, jen tak mimochodem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Podle společnosti Depop vzrostl počet vyhledávání „mikro minisukní“ ve srovnání s minulým rokem o 23 %, na virtuální stylingové platformě Stitch Fix došlo letos k 194 % nárůstu poptávky po minisukních oproti roku minulému. Bylo jen otázkou času, kdy se z Miu Miu mikro minisukně stane pojem natolik rozšířený, že si vyslouží i samostatný instagramový profil. Jeho zakladatelka denně sdílí příspěvky, plní virtuální galerii nejrůznějšími looky a staví tak tento husarský kousek z dílny italské módní značky na oslavný piedestal. Pokud stále nemáte dost, ujistěte se, že profil Miu Miu Set sledujete.

 

 

Zběsilé sdílení této minisukně však v první řadě vyvolává zásadní otázku: Proč? Vždyť kolekce Miu Miu Spring-Summer 2022 nabízela celou řadu módních highlightů, od hedvábných šatů v pudrových odstínech posetých kamínky a kvítky až po nízko posazené skládané sukně či volné kalhoty a oversize saka, které jednoznačně poukazovaly na to, že office-chic je velký trend hodný naší pozornosti. Móda může být někdy legrační a nevyzpytatelná, takže možná bude nejlepší nepátrat po významu popularity těchto kousků oděvu, protože původu tohoto úspěchu bychom se beztak nedopátrali.

Mikro minisukně Miu Miu na módních molech:

 

Jaký tvůrčí proces se asi za vznikem mikro minisukně ukrývá? Byl ve jménu upcyklace původně větší oděv rozstříhán? Miu Miu sestává ve většině looků z podprsenky a sukně, na jejichž výrobu bylo použito materiálu tak málo, že ze starého saka byste jich ušili třeba pět. „Tvůrčí proces v Miu Miu je úplně jiný než u Prady,“ řekla Miuccia Prada magazínu System v roce 2014. „Miu Miu není tak komplikovaná jako Prada. Je spíše bezprostřední než mladá. Prada je velmi sofistikovaná a promyšlená, Miu Miu je mnohem naivnější. Když pracuji na Miu Miu, musí řešení přijít okamžitě, instinktivně, spontánně, s čímkoli, co je v danou chvíli dostupné. Když se třikrát zamyslím, zastavím se."

Úspěch kolekce předchozí zapracovala Miuccia Prada i do kolekce nové, což dokládá hojný výskyt ultrakrátkých sukní v kolekci představené před několika týdny v Paříži. Společně s nimi předvedla i další kratší než krátký kousek – šortky. Zda bude i nadále IT-kouskem šatníků, rozhodnou přecejen nositelé z řad širokého publika, kteří se k nošení této proklatě krátké sukně musí nejprve odvážit. Budeme-li sukně a spolu s nimi svršky zkracovat, abychom obnažili více kůže, je ve výsledku opravdu jen a pouze na nás.

 

Zdroj: W Magazine, Dazed, iD, Nylon

Mohlo by se vám líbit

POSTAPOKALYPTICKÉ, POSTPANDEMICKÉ. NASAĎTE LATEXOVÉ RUKAVICE!

Jestliže jsme v minulém roce mohli v módě sledovat záplavu flitrů a třpytek rostoucí přímou úměrností ve vztahu k lockdownu a zrušeným večírkům, v tomto roce se do našich šatníků vkrádá trend, který působí, jako kdybychom si na dobu karanténní zvykli. Jak jinak si výskyt chirurgických rukavic vysvětlit?
elle.cz