Trend alert: Už také oblékáte gorpcore?

Móda inspirovaná outdoorovou výbavou a oblečením na hory nemusí být nutně jen neestetickou záležitostí. Oblečení, které se vyznačuje především svou praktičností, funkčností a výdrží může být totiž i luxusním módním artiklem. Takzvaný gorpcore, styl pojmenovaný podle hovorového výrazu pro americký mix trailových pochutin Good Ol' Raisins and Peanuts, byl definován magazínem The Cut již v roce 2017, ale byla to až pandemie v roce 2020, která jeho šíření excelovala. Outdoorové vybavení se stalo jedním z největších trendů toho roku. Turistika, horolezectví a kempování, které měly poskytnout pobyt na čerstvém vzduchu, tehdy vyžadovaly správnou výbavu. Nehledě na to, že ty běžky, které jste tehdy tak těžko sháněli, protože poptávka po nich byla vysoká a dopravní řetězce selhávaly, už druhou sezónu stojí bez povšimnutí v komoře, gorpcore nálada v módě přetrvává dodnes.

Déšť, plískanice, sníh a vítr jsou realitou nejen výšlapů na horské vrcholky, ale i každodenního městského života. A i obyvatelé města potřebují oblečení, které je udrží v teple a suchu. Ovšem s drobným požadavkem, který je odlišuje od všech vysokohorských dobrodruhů – chtějí jej stylové. Jistě, hlavním účelem gorpcore estetiky zůstává sice funkčnost, ovšem taková, která vypadá skvěle. Vzpomeňme si na elegantní Pařížanky či stylové Japonky, které pod své trenčkoty v zimě oblékají prošívané péřové bundy. Outfit, který by obstál v přísných podmínkách na Mount Everestu, může být i cool. Mimochodem, pamatujete si ještě doby, kdy některé pobuřovaly sportovní tenisky ve spojení s elegantními šaty? Vtipné na to vzpomínat, když je rok 2022 a gorpcore estetika vládne módnímu světu.

Mohlo by se vám líbit

Vítejte na horách! oddejte se après-ski mood v kampaních módních domů

Slunce je slabé, ale přesto hřeje. Sněhu tolik, že se pod jeho tíhou větve stromů prohýbají. Zima, která zebe, ale vám to nevadí. Nevadí, protože jste právě zdolali zasněžené vrcholky hor ladnými obloučky. Červené tváře, prokřehlé ruce, vlasy od větru rozevláté. Odepnuli jste lyže, objednali si na baru drink, lyžařské brýle střídají ty sluneční, usadili jste se do pruhovaného lehátka a rozhlížíte se kolem... To je après-ski. Vítejte na horách, vážení!
elle.cz

Kolaborace hýbou i světem dobrodruhů

I vysoká móda se veze na vlně gorpcore. Módní brand Jil Sander spolupracoval s mountain gear značkou Arc'teryx. Dům Gucci se v úspěšné opulentní, vzory 70. let inspirované spolupráci spojil se značkou The North Face, která už měla zkušenost se spolupracemi díky veleúspěšným dropům s newyorskou značkou Supreme. Ale také s Junyou Watanabe nebo značkou Sacai. A když The North Face odhalila kolaboraci s MM6 Mason Margiela, postarala se o tak úspěšné módní spojení, že drop bleskově vyprodala.

Není to však jen o velice žádaných módních spolupracích – módní značky rovnou zakládají celé linie a dceřinné brandy, které na rozdíl od hlavních kolekcí mají slabost pro nadmořské výšiny a kempování v lese. Prada Linnea Rossa, znovu uvedená na trh v roce 2018, nabízí technologicky vyspělé horské vybavení v luxusním provedení vhodném i do města. Rovněž řada All Conditions Gear od Nike, kterou oživil v roce 2014 návrhář Hugh Errolson, se neodmyslitelně umístila na módní mapě. A Jonathan Anderson, kreativní ředitel domu Loewe, uvedl na trh řadu Eye/LOEWE/Nature. Ta byla založena na myšlence propojování luxusního outdooru stavěného na pilířích estetiky a kvality.

Opravdoví propagátoři udržitelnosti

Více než cokoli jiného jsou outdoorové značky také přirozenými zastánci ekologie. Takový zakladatel značky Patagonia Yvon Chouinard před jejím založením vyráběl horolezecký hardware pod jménem Chouinard Equipment, proslavil se svými horolezeckými výstupy v Yosemitském národním parku. Jeho láska k horám a přírodě jako takové vytvořením dnes světové značky oblečení Patagonia nezanikla. Dlouhodobě podporuje pilíře ochrany přírody a prohlašuje, že módní průmysl je poháněn hrubým konzumem. Možná si vzpomenete na známou Black Friday antikampaň, kterou nechal otisknout na stránce The New York Times. ‚‚Don't buy this jacket‘‘, stálo na ní. A se slovy, že země je náš jediný akcionář, se letos rozhodl převést svou značku Patagonia na organizace, které budou využívat její zisky k ochraně životního prostředí. A co je hlavní, módní průkopník hraje důležitou role play mnoha dalším značkám.

Jste skutečná Mountain Gear Hiking Queen?

Vlněné svetry všech barev, huňaté retro bundy Patagonia, puffer boty od The North Face nebo nafouknuté pouzdro na telefon od The Puffer Case. Vintage prošívané bundy od Barbour či vlněné košile od Woolrich či Pendleton. Že něco z toho v útrobách skříně máte? Pak to letos vytáhněte. Gorp je tady a skutečnost, že se v módním světě drží už pár let nám říká, že jen tak neodejde.

Zdroj: Wild Women, Input Magazine, Dazed