Desatero nakupování

Vsaďte na klasiku

Místo módních výstřelků si pořiďte pár klasických kousků, které nevyjdou z módy. "Určitě by vám neměla chybět bílá košile s dobrým střihem, kvalitní džíny, trenčkot, ‚conversky‘ a sluneční brýle, které se vám nerozpadnou po měsíci nošení,“ radí naši módní stylisté.

Vysoké podpatky

To, že vám podpatky opticky prodlouží nohy, je známá věc. Módní znalci si na nich ale pochvalují také jejich univerzálnost. Hodí se k ležérnímu i elegantnímu stylu, přes den do práce i večer na party. Podpatky doslova pozvednou každý outfit. Výšku zvolte podle té svojí, podle stylistů je ta nejběžnější okolo osmi centimetrů.

Správné délky

Na délkách, stejně jako šířkách a střizích při nákupech opravdu záleží! Trička a topy by měly sahat až po linii pasu. Stylisté doporučují vybrat delší a nechat je přepadávat přes kalhoty. Vypadá to dobře a působí ležérně.
Délka nohavic pak záleží na střihu kalhot, nicméně kratší střihy, například do půli lýtek nebo ke kolenům a navíc v kombinaci s kozačkami stylisté nevidí rádi. Když už krátké, tak ‚cigaretové‘ nebo úzké džíny ke kotníkům a k nim balerínky.

Pozor na vintage

Nekupujte si nic, co opravdu nesedí, jen proto, že se mi vám to zalíbí na pohled, nebo je to značka za dobré peníze. Navíc pro nakupování v second­handech musí mít člověk talent, aby dokázal vybrat tu správnou věc. Stylisté doporučují věnovat zvláštní pozornost také kvalitě materiálů. Vintage vždy kombinujte s luxusnějšími kousky, jinak bude váš outfit působit lacině. Naopak vhodná kombinace dokáže z laciného kousku vykouzlit skutečný šperk. Mezi věci, které byste si v secondhandech kupovat neměla, patří boty, spodní prádlo a příliš obnošené džíny.

Objevujte

Máte pouze dvě tři oblíbené značky a do ostatních obchodů už ani nechodíte? Možná právě díky tomu vypadáte pořád tak nějak stejně a nikdy nepřijdete v něčem úplně novém. Zkuste si projít i butiky, které jste doposud přehlížela. Třeba najdete něco nového, co vás vezme za srdce.

Drahé kousky jsou základ

Svůj šatník určitě nikdy nebudete ladit podle sezonního výstřelku, který jste si koupila za pár korun ve výprodeji. Platí to totiž přesně naopak. Věc, za kterou jste utratila nejvíc, by se měla stát ‚základním kamenem‘, k němuž postupně dokoupíte další kousky a doplňky. Proto si je také dobré pořídit si ji jako první. Vyplatí se investovat do bot, kabelek, a kabátů… Zkrátka do věcí, které nosíme často a vyžadují kvalitní řemeslné zpracování. Naopak zbytečně neutrácejte za věci s výraznými barvami a také do večerních šatů, které si na sebe vezmete jen jednou, dvakrát do roka.

Hra s barvami

Obléknout se od hlavy až k patě do černé je nuda, což ale neznamená, že byste se měla začít nutit do křiklavých odstínů. Černou například oživíte jemnějšími odstíny, jako jsou béžová, starorůžová nebo bílá klasika. Co se týče barevné typologie, nepřikládají jí stylistké moc velký význam. Samozřejmě platí, že například zrzky by se měly vyvarovat růžové a ‚sněhurky‘ zase červené, ale pokud máte zrovna tyhle barvy ráda, osvojte si pravidlo: čím dál je barva od tváře, tím lépe. Červené kalhoty a černý top tak budou bledým tmavovláskám slušet více než opačná kombinace.

Džíny nesmějí chybět

Skinny džíny, džíny se střihem ,bootcut‘, které se mírně rozšiřují na botu, široké džíny a džíny s vysokým pasem, které dělají dobrou postavu, by neměly chybět ve vašem šatníku, zatímco bokovky se už příliš nenosí. Vedle džín byste měla mít v záloze i klasické kalhoty v pánském stylu, nejlépe černé vlněné nebo s jemným proužkem.

Všeho moc škodí

Zaměřte se pouze na jeden výrazný prvek, který chcete podtrhnout (ať už barvu, materiál, doplňky či značku), ale nikdy nemíchejte vše dohromady. Faux-pas je pak být oblečená od hlavy až k patě jen v luxusním oblečení, kterým dáváte najevo, že ‚na to máte‘. a vypadáte jako chodící trezor.

Impulzivně i s rozmyslem

Impulzivní nakupování vede často k šatníku přeplněného oblečením, které jste vzala jednou dvakrát na sebe. Pokud se vám něco líbí, ale nejste si zcela jista, jděte klidně domů a nechte v sobě rozhodnutí "dozrát". Druhý den zjistíte, že bez takového kousku nemůžete žít, a nebo že se bez něj v pohodě obejdete. Pokud ale máte neodbytný pocit, že si něco musíte koupit hned, jděte do toho, ale schovejte si účet a neodstřihávejte cedulky. Většinu zboží můžete do čtrnácti dnů vrátit. ■

EBC promo