Nejslavnější boty

Manolo Blahnik

Je v současné době jedním z nejuznávanějších obuvních designérů. Botky z jeho dílny si oblíbily světové modelky, členky královských rodin i slavné herečky. Typické znamení – elegantní jehlový podpatek.

Manolo Blahnik

Co způsobilo oblibu právě jeho výtvorů?

Blahnik je umělcem a řemeslníkem v jednom. Jeho čisté linie jsou vždy okamžitě rozeznatelné od ostatních a považované za jedinečné, nenapodobitelné a vysoce luxusní. Sám Blahnik říká: „Boty pomáhají že­nu proměnit.

Jedním z důvodů, proč jsou dnes ‚manolky‘ tak oblíbené, je jistě i jedinečný způsob jejich výroby. Než spatří světlo světa, projde každá bota padesáti různými výrobními procesy, přičemž na každý jednotlivý kus dohlíží Manolo Blahnik osobně. Všechny boty se vyrábějí v Itálii a denně jich vznikne pouze osmdesát párů. I tato skutečnost z nich dělá exkluzivní kousek, který si oblíbily slavné ženy po celém světě.
Na ně se nesmí zapomínat. Cestu ke slávě Blahnikovi vyšlapaly především celebrity. Bianca Jagger, manželka frontmana skupiny Rolling Stones, měla na nohou právě jeho boty, když v den svých třicátých narozenin s velkou pompou přijela na bílém koni ke klubu Studio 54 na newyorském Manhattanu.

Manolo Blahnik

Lady Diana je obula ten večer, kdy princ Charles přiznal v televizi svou nevěru. Madonna zase prohlásila, že ‚manolos‘, jak se Blahnikovým botám s oblibou přezdívá, jsou lepší než sex. Ovšem snad největší popularitu jim zajistil seriál Sex ve městě. Jeho autoři jim věnovali celý díl s názvem Právo ženy na boty.

Christian Louboutin

Pařížského rodáka Christiana Louboutina vychovala matka a tři sestry. První práci získal ve vyhlášeném pařížském kabaretu Folies Bergères už v šestnácti letech.

O dva roky později ho zaměstnal slavný francouzský obuvník Charles Jourdan, který v té době tvořil boty pro značku Christian Dior. Tato zkušenost mu otevřela cestu ke spolupráci s prestižními módními domy jako Maud Frison, Chanel nebo Yves Saint Laurent. V roce 1992 se od přítele dozvěděl o volném prostoru ve stylové pařížské nákupní galerii Vero-Dodat, jen kousek od Louvru. Spojil se se dvěma dalšími přáteli, a značka Christian Louboutin byla na světě.

Louboutin

Se svou debutovou kolekcí přišel roku 1991 a rok nato vytvořil první ikonickou červenou podrážku. Jak tehdy uvedl v žádosti o patent, zdálo se mu, že jeho botám chyběla energie, a tak jim zkusil spodek nalakovat červeným lakem na nehty.

Byl to právě Louboutin, kdo vrátil jehlové podpatky do módy. Nenapodobitelný styl jeho luxusních lodiček na minimálně dvanácticentimetrovém podpatku osloví zejména ty, které hledají ženskost. Boty od Louboutina jsou zárukou jedinečné kvality. Každý pár bot by podle něj měl projít základním testem: ať si je obuje nahá žena, a pokud s nimi bude vypadat ještě lépe, pak se povedly.

Jimmy Choo

První střevíce ušil ve dvanácti letech mamince. Vyrobil je pod dohledem otce, který ho do tajů řemesla zasvětil. Z malajské provincie Penang odešel do britské metropole, kde poznal Lady Dianu.

jimmy-choo_1508286c

Choo vzpomíná na svou první slavnou zákaznici s láskou: „Hodně mi pomohla, věřila mi. I když byla princeznou, toužila po jednoduchých a obyčejných věcech. Milovala plné boty, přestože jsem ji přemlouval, aby nosila sandálky. Měla totiž nejdokonalejší nohy na světě. Předtím, než zemřela, jsem pro ni udělal poslední pár bot. Zlaté lodičky. Chtěl jsem jí je doručit, až se vrátí z dovolené. K tomu už naneštěstí nedošlo…“

Velké slávy se dočkal až po smrti Lady Diany, když tehdejší redaktorka Vogue, Tamara Mellon, vypátrala, u koho se princezna z Walesu obouvala. Všichni zatoužili po botách od ševce Lady Diany.
Popularity tichého obuvníka využila i Tamara Mellon, která společně s ním založila firmu Jimmy Choo. Její tah byl skvělý – byznys rychle vzkvétal a lidé po nadčasových modelech doslova šíleli. Zvrat nastal až šest let poté, co na veřejnost pronikla informace, že Choo svůj poloviční podíl v podniku prodal za deset milionů liber. Důvodem měly být neshody s Tamarou.

jimmy-choo

Filozofie společnosti Jimmy Choo spočívá ve vytváření exkluzivní obuvi, která je jak luxusní, tak i praktická pro všechny příležitosti. Ale hlavně – už od prvního pohledu okamžitě rozpoznatelná jako ‚Jimmy Choo‘. Její kolekce jsou inovativní a svěží, zároveň ale zachovávají klasickou eleganci, krásu a svůdnost.

Pokud zatoužíte po těch nejopravdovějších Jimmy Choo, zajeďte do Londýna. Na Connaught Street totiž najdete jediný existující kamenný obchod značky Jimmy Choo Couture.

EBC promo