Talentmanie

Mary Katrantzou zasáhla módní svět jako Amorův šíp. Už na jaře v roce 2009 předvedla, ještě jako studentka Central Saint Martins, kolekci, kterou si módní svět okamžitě zamiloval. Mary si jako poznávací znamení své práce vybrala digitální tisky, které přizpůsobovala střihu modelu a tvaru těla nositelky. Tehdy to byly jednoduché flakonky parfémů, v celé ploše šatů ovšem vytvářely zajímavé optické iluze a působily naprosto luxusně.

Už tehdy si jí všimla ikona italského módního průmyslu Anna dello Russo. O rok starší a o tři kolekce moudřejší si původem sedmadvacetiletá Řekyně vysloužila nominaci na British Fashion Awards za nejlepší módní talent roku.

Minulý týden vstoupila oficiálně mezi módní špičku, když v Curychu vyhrála se svou kolekcí inspirovanou interiérovým designem prestižní Swiss Textiles Award a s ní i exkluzivní dotaci 100 000 eur.
Pro Mary jsou charakteristické obrovské tisky, odvážná hra barev a inspirace, kterou čerpá ze světa designu.

„Produktový design je krásný už sám o sobě, musím jednoduše uchopit jeho kouzlo a krásu.“

 
Mary Katrantzou
Mary Katrantzou
 

Turek Hakaan Yildirim je na rozdíl od Mary minimalistickým vizionářem. Rukopis vítěze ceny Andam Award bývá srovnáván s Riccardem Tiscim z Givenchy.

Osmatřicetiletý Yildirim pochází z Istanbulu. Jeho čisté geometrické kolekce obdivuje i slavný fotograf Mert Alas nebo Naomi Campbell, která s železnou pravidelností usedá do jeho front row.

Yildirim se zaměřuje hlavně na nové formy, inovativní techniky a jemné detaily. Inspiraci hledá v čistých architektonických tvarech a povrchových texturách. Sám o své práci rád říká: „Moje šaty jsou o kráse a pohodlí.“

Jeho poslední kolekce pro jaro 2011 jde ruku v ruce se silným minimalistickým trendem v elementárních barvách – bílá, černá, šedá.

 
Hakaan Yildirim
Hakaan Yildirim

EBC promo