Nesmrtelné svatební šaty Grace Kelly: Čím byly tak speciální?

Šaty, které se zapsaly do historie

Pohádkové šaty dostala Grace Kelly darem od studia Metro-Goldwyn-Mayer. Navrhla je její dvorní kostymérka Helena Rose, s níž pracovala téměř na polovině ze svých jedenácti filmů. Ikonická róba měla barvu slonoviny a pracovaly na nich více než tři tucty švadlen po dobu šesti týdnů. Bylo použito 25 metrů těžkého taftu, sto metrů síťovaného hedvábí a tři sta metrů valencienské krajky na spodničky. Vlečka šatů měřila 3,5 metru. Celou róbu pak doplnil nádherný závoj z více jak sto let staré krajkové pásky, do níž byly všity tisíce malých perliček. Místo čelenky, která byla v původním návrhu šatů, se Kelly rozhodla zvolit decentní čepeček, za který byl závoj přichycen. Šlo o takzvaný Juliin čepeček s ladící krajkou a věnečkem připomínající jemné květy. Vzadu na závoji seděly dvě miniaturní krajkové hrdličky, které podtrhly propracovanost celé róby. V polovině 20. století bylo zvykem, že nevěsty nosily místo svatební kytice malou Bibli. Grace tu svou rovněž obdržela od studia MGM, které Bibli nechalo vyzdobit tak, aby perfektně ladila se zbytkem svatebního looku.

Mohlo by se vám líbit

5 největších trendů, které rovnou z runwaye skončí v našich šatnících

Ne každý trend, který na runwayích vznikne, se dostane až do našich šatníků. Představujeme však naši osobní předpověď toho, čemu přisuzujeme velký potenciál. Brzy i ve vaší skříni.
elle.cz

Dva dny, dva obřady

Svatba byla rozdělena do dvou dnů – 18. dubna 1956 se konal malý civilní obřad, na který byli pozvaní pouze nejbližší členové rodin. Následující den byla svatba s velkým S, na kterou bylo pozváno 600 hostů a zároveň ji v přímém přenosu na televizních obrazovkách sledovalo více, než 30 milionů diváků po celém světě. Ze záznamů bylo vidět, že jak ženich, tak nevěsta, byli velmi nervózní a Grace dokonce musela knížeti pomoct s nasazením prstýnku. Sliby pronesli tak tiše a intimně, že je neslyšel téměř nikdo jiný, než oni dva a oddávající biskup. Po obřadu následovalo několik hodin pompézních oslav, novomanželé se radovali a dostávali gratulace a dary ze všech stran.

Inspirací i po téměř 70ti letech

Lorenzo Marquez, spoluzakladatel lifestylového fóra Tom+Lorenzo, sdělil magazínu Vanity Fair, proč jsou právě tyto šaty tak unikátní. „Důvod, proč svatební šaty princezny Grace dodnes rezonují u tolika nevěst, jsou jak šaty samotné, tak i to, kdo je měl na sobě. Design je krásný a nadčasový, ale způsob, jakým šaty sedí na křižovatce Hollywoodu a královské rodiny, z nich dělá obzvláště unikátní a velmi ctižádostivý kousek pro mnoho nevěst”. Je naprosto běžné, že tyto překrásné šaty tvoří inspiraci pro spoustu žen včetně celebrit, či členů královské rodiny. Konkrétním příkladem byla Kate Middleton, která se v roce 2011 vzala prince Williama. „Kate Middleton byla obzvláště chytrá, když evokovala šaty a, aniž by je kopírovala, podtrhla svůj vlastní status prostého občana, který si vzal prince, ale zároveň se vyhnula jakémukoli srovnávání s předchozími nevěstami v britské královské rodině”.

Autor: Aneta Akgül

Zdroje: Vanity Fair, Tatler, ExtraLife