10 tipů, jak uspět v módním byznyse

1. Od začátku
Nastartujte kariéru tím, že se začnete učit od profesionálů. Jděte na stáž, kontaktujte úspěšného stylistu a nabídněte asistenci. Připravte se, že do svého snu musíte vložit hodně času za minimální peníze. Je v pořádku pracovat za méně, než si myslíte, že si zasloužíte. Ve finále totiž získáte mnohem víc, zkušenosti a kontakty.

2. Buďte pokorní
A nemyslíme pouze v začátcích, ale po celou kariéru. Nikdy se
nenechte zaslepit úspěchem. Pak neuvidíte věci, které vás mohou posunout ještě o kus dál.

3. Nemějte strach z neúspěchu
Největší chyba je bát se. „Co když se mi něco nepovede?“ Chybovat je dobré. Jedině tak se poučíte.

4. Opora
Jednoznačně musíte mít někoho, kdo vás podpoří. Rodič, kamarádka, partner. Kdokoli, kdo ve vás bude bezpodmínečně věřit, protože jen tak můžete věřit sami době. A sebedůvěra je v módním světě velmi důležitá.

5. 24/7
Musíte být schopni obětovat spánek, jídlo a mnohdy i osobní čas. Připravte se, že ráno začíná vyřizováním e-mailů, výběrem lokací či témat, den pokračuje schůzkami, výpůjčkami/vracením oblečení, četnými telefonáty, obcházením showroomů a samozřejmě samotným focením či psaním a večerními akcemi, na kterých se musíte ukázat.

6. Inspirujte se u jiných
Pokud chcete opravdu dobře dělat svou profesi (a to zdaleka neplatí pouze pro fashion byznys), měli byste se poučit od lidí na vrcholu. Zjistěte, jak se váš oblíbený redaktor či stylista dostal z bodu A do bodu B. Možná začínal stejně jako vy. Podívejte se na skvělé dokumenty, které zachycují životní příběhy lidí, kteří se dostali až na vrchol. Doporučujeme například Bill Cunningham New York či The September Issue.

7. Investujte do sebe
Jeden velmi známý návrhář mi jednou řekl: ‚Po pravdě, investoval jsem do svého jména. Vybral jsem všechny úspory z banky, navrhl kolekci a měl známého v modním magazínu, který za mě loboval.‘ A jeho příkladem jsem se řídil i já,“ popisuje stylista Jason Rembert, který v pětadvaceti obléká Olivii Palermo, Nicki Minaj či Keri Wilson.

8. Buďte sami sebou
Berte si z každého to nejlepší, nechte se inspirovat a posouvat, ale zároveň zůstaňte věrní svým ideálům. Nesnažte se stát někým, kým nejste. Tím si respekt ani úspěch nezískáte. Stůjte si za svým názorem i výtvorem. Ty největší osobnosti z branže se nikdy samy před sebou nezaprodaly. Vzpomeňte si například na úžasný životní příběh Grace Coddington.

9. Buďte milí
Z filmů i vyprávění se často zdá, že módní svět je plný lidí, kteří si na druhých vybíjejí své ego. Opak je pravdou. Film Ďábel nosí Pradu je zábavný, ale neinspirujte se jím. Nebudete větší profesionál, když si někoho pošlete pro latté ze Starbucks.

10. Stále se zdokonalujte
Pro začátečníka i profesionála platí jedno základní pravidlo: Každý den se učit a předávat zkušenosti dál.

EBC promo