Proč právě teď nosit veselé barvy?

Zdá se vám to přehnané? Vyzkoušejte a uvidíte. To, jak reagujeme na barvy, je samozřejmě hodně individuální, obecně ale platí, že barvy na naši psychiku silně působí.

A naopak. Člověk má tendenci oblékat se nejen podle toho, co je zrovna v módě, ale i podle svého momentálního naladění, což je ovšem často podvědomé. Máme-li zrovna skvělý den a cítíme se plni energie, sáhneme po červené nebo po oranžové snadněji, než když máme splín.

Zrcadlo duše?
Barvy jsou spojeny s lidským temperamentem. Říkáme třeba, že ‚vidíme rudě‘, nasazujeme si ‚růžové brýle‘, v angličtině zase existuje výraz pro ‚modrou náladu‘… Základní rozdělení barev je na teplé a studené. Teplá oranžová a žlutá jsou typické veselé barvy, které mají v oblibě přátelští, optimističtí, energičtí lidé a také děti. Lidé uzavření do sebe, případně se sklonem k depresím a pesimismu, volí častěji chladné, temné barvy, jako jsou černá nebo šedá.
Svou roli hrají barvy nejen v oblečení, ale také v interiéru. Například z různých výzkumů vyplývá, že lidé, jejichž pracovní prostředí je laděno do šedých barev, mají nižší výkonnost než ti, kteří mají kancelář barevnější. Ovšem zase příliš mnoho jasných barev může u někoho snížit schopnost soustředění, takže platí: všeho s mírou.
Picture_1

Pozor na náhlé změny
Proměnit interiér je jedna věc, radikální změna barevnosti oblečení věc druhá. Je fajn, když se třeba po dlouhé nemoci zase rádi oblékneme do veselých, jasných barev. Pokud ale na sobě či na někom z okolí zpozorujete, že zásadně změnil barevné tóny svých šatů, zbystřete, může to být průvodní znak psychických změn nebo nemoci. Začne-li se kamarádka, který dříve milovala růžovou, najednou oblékat do šedé, nemusí to být jen objev nového módního stylu, ale i známka začínající deprese.