Všechno, co jste chtěli vědět o Y. S. Laurentovi...

Yves Saint Laurent se pro oděvní návrhářství narodil. Už během dospívání vystřihával fotografie známých krásek z matčiných časopisů a vytvářel pro ně své vlastní kolekce. Ačkoli byly pouze z papíru, už tehdy z nich vyzařoval jeho nepřehlédnutelný talent. I tyto poklady si mohou na vlastní oči prohlédnout návštěvníci rozsáhlé sbírky tvorby francouzského génia.

Exkluzivně odhalené modely
Kulturní centrum ING v belgické metropoli dokonce představuje úctyhodných osmdesát exponátů, které doposud neměla veřejnost šanci spatřit. Celoživotní návrhářova práce pohromadě dokazuje, nakolik citlivě Yves Saint Laurent vnímal změny ve společnosti. Vždy podporoval emancipaci něžného pohlaví a obdivoval silné ženské osobnosti. Právě on je jako první oblékl do smokingu či kalhotového kostýmu. Mezi vystavenými šaty nechybí ani garderoba ze známých filmů, mezi něž patří například legendární Růžový panter nebo unikáty z velkolepé přehlídky při příležitosti zahájení světového mistrovství světa ve fotbale v roce 1998.

ysl16

Odtajnění tvůrčího procesu
Kromě materiálních výsledků Yves Saint Laurentova snažení výstava zveřejňuje také vlastnoruční skici každé z kolekcí jeho čtyřicetileté kariéry. Jedenaosmdesát velkých čtvrtek je navíc doplněno o vzorníky následně použitých materiálů: látek, krajek, peří a korálků. Vedle nich jsou uvedena i jména modelek, jež je následně na módních show prezentovaly. Po jejich boku visí na zdech obálky mnoha časopisů ozdobené kreacemi oblíbence samotného Christiana Diora. Ten v mladém začátečníkovi viděl svého následovníka a jmenoval jej do čela své úspěšné značky.

Srdeční záležitost
Dále tu můžete vidět například původní tiskovou zprávu o uvedení omamujícího parfému Opium na trh, stejně tak jako jeho originální flakon a reklamní fotografie od Helmuta Newtona. Pohled do soukromí opěvovaného designéra pak nabízejí jeho osobní vzkazy, v nichž rád využíval motiv srdce. Do tohoto tvaru je zde uspořádáno i 240 šperků určených k haute couture róbám. Láska k módě propojuje každý prvek na podívané jménem Yves Saint Laurent: Visionnaire. Zamilujte se i vy. Na výlet máte čas do 12. května.

ysl_13

EBC promo