Pohodlné i obávané. Legíny jsou opět IN

 

Opravdoví módní mistři a mistryně dokáží z legín vykouzlit outfit, který bude vypadat úchvatně nejen na Instagramu. K tomuto kusu oblečení můžete totiž přistupovat různými způsoby: nejen jako k věci, kterou budete nosit maximálně doma, na sport nebo na chatě, ale jako k deklaraci určité módní éry.

Trendy z nultých let jsou zpět a nikdo už se nediví, legíny jsou ale trendem ještě pozdějším. Stačí si vzpomenout na to, že je nosily Ashley Olsen, Lindsay Lohan, Rihanna i Sienna Miller okolo roku 2007. Kromě těchto velmi upnutých (zdráhám se napsat) kalhot byly součástí jejich uniformy vždy kozačky, delší top a velká kabelka.

Kdy si myslíte, že lidstvo poprvé legíny obléklo? Ne, v osmdesátých letech minulého století, kde je nosila Madonna, není správná odpověď. Ve skutečnosti oděv silně připomínající legíny známe už od 14. století, kdy se coby součást vojenské uniformy objevily ve Skotsku.

Jako nosit legíny? Inspiruje street style

Ačkoliv dnes žijeme v představě, že legíny nejsou rozhodně součástí šatníku nejelegantnějších bytostí, za svou popularitu jedné takové vděčí. V 50. letech minulého století je s vášní nosila Audrey Hepburn. Podtrhovaly její štíhlost a byly naprosto kontrastním trendem vůči širokým kalhotám z let čtyřicátých. V 60. letech chemik Joseph Shivers vynalezl pružné vlákno zvané Lycra. Ultra přiléhavými kalhotami tak návrháři jako Emilio Pucci nebo Mary Quant doplňovali své velmi krátké šaty a sukně.

Chcete dnes umět nosit legíny? Pak se podívejte na fotografie Cindy Crawford z 90. let, kdy byla zachycena v černých legínách a topu s čtvercovým výstřihem. A i když se dnes říká, že nosit můžete cokoliv s jakoukoliv siluetou, očividné popřít nelze. Cindy vypadá úžasně v upnutém oblečení také proto, že má onu postavu topmodelky své éry. 

Jaká jsou dnešní pravidla pro nošení legín? Žádná, protože móda je stejně dávno ztratila a záleží především na vašem přístupu, angličtina má pro to geniální termín „attitude". Ale pokud chcete přece jen praktický návod, pracujte s kontrasty jako všude jinde. Tedy k legínám vypadá skvěle dlouhé sako, oversized košile, kozačky nebo lodičky s ostrou špičkou. 

ELLE loves: Midi pletené šaty!

elle.cz