Roušky pro všechny! Čeští módní návrháři pomáhají s šitím

Za normálních okolností by právě nyní probíhal pražský týden módy, kde by čeští a slovenští módní návrháři prezentovali své nové kolekce. Vzhledem k situaci posledních dnů se však místo šití nejnovějších trendy kousků rozhodli využít svých schopností a pomáhají dostat do oběhu co největší počet roušek. 

Je pondělí a v centru Prahy se to i přes přísná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru hemží lidmi. Roušky či respirátory jich však má minimum. Toto nedostatkové zboží posledních týdnů se však dá ušít, radí v poněkud zoufalé situaci odborníci. Proto módní návrháři vytáhli do boje a vyndali ze svých skladů materiály, zapnuli šicí stroje a na svoje náklady se pustili do výroby roušek pro kohokoli, kdo je potřebuje. 

Mezi nimi například módní návrhářka Petra Balvínová a její značka TIQE. „Než se budou dát koupit normální roušky a respirátory v obchodech, tak jsme se v TIQE rozhodli, že je možné zdarma roušku objednat u nás v ateliéru a mezi dveřmi vyzvednout,“ vysvětluje „Šijeme, dokud nám nedojdou zásoby, ale už teď máme tisíce objednávek a omezené možnosti. Roušky jsou oboustranné. A jsou určené k chození třeba na nákup. Přejeme si, ať je pandemie co nejdříve za námi! Držme si jako národ palce!” Petra šije roušky, do nichž dává provizorní filtr – bavlněný kapesník a papírový kapesník. Rouška je tak pratelná, ale filtr je třeba měnit. 

Petra Balvínová

Do ateliéru se šicí stroj se zavřel i návrhář Miroslav Bárta, který nám k situaci řekl: „Teď pomohu někomu já, jindy zase někdo pomůže mě. Tohoto pravidla se držím v životě už dlouho, takže šití roušek bylo jasným úkolem. Aktuálně mám na Instagramu ohledně roušek více než 500 zpráv a snažím se každému vyjít vstříc, i když moje možnosti jsou samozřejmě omezené. Chci ale požádat všechny: noste roušky, pokud máte tu možnost! Pomůžete celému národu toto těžké období brzy překonat.“

Mezi další návrháře, kteří se se zapojili, patří třeba Kateřina Geislerová,Iva Burkertová tvořící pod značkou Odivi a mnozí další. Děkujeme, že pomáháte! 

 

 

REKLAMA