Roušky pro všechny! Čeští módní návrháři pomáhají s šitím

Za normálních okolností by právě nyní probíhal pražský týden módy, kde by čeští a slovenští módní návrháři prezentovali své nové kolekce. Vzhledem k situaci posledních dnů se však místo šití nejnovějších trendy kousků rozhodli využít svých schopností a pomáhají dostat do oběhu co největší počet roušek. 

Je pondělí a v centru Prahy se to i přes přísná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru hemží lidmi. Roušky či respirátory jich však má minimum. Toto nedostatkové zboží posledních týdnů se však dá ušít, radí v poněkud zoufalé situaci odborníci. Proto módní návrháři vytáhli do boje a vyndali ze svých skladů materiály, zapnuli šicí stroje a na svoje náklady se pustili do výroby roušek pro kohokoli, kdo je potřebuje. 

Mezi nimi například módní návrhářka Petra Balvínová a její značka TIQE. „Než se budou dát koupit normální roušky a respirátory v obchodech, tak jsme se v TIQE rozhodli, že je možné zdarma roušku objednat u nás v ateliéru a mezi dveřmi vyzvednout,“ vysvětluje „Šijeme, dokud nám nedojdou zásoby, ale už teď máme tisíce objednávek a omezené možnosti. Roušky jsou oboustranné. A jsou určené k chození třeba na nákup. Přejeme si, ať je pandemie co nejdříve za námi! Držme si jako národ palce!” Petra šije roušky, do nichž dává provizorní filtr – bavlněný kapesník a papírový kapesník. Rouška je tak pratelná, ale filtr je třeba měnit. 

Petra Balvínová

Do ateliéru se šicí stroj se zavřel i návrhář Miroslav Bárta, který nám k situaci řekl: „Teď pomohu někomu já, jindy zase někdo pomůže mě. Tohoto pravidla se držím v životě už dlouho, takže šití roušek bylo jasným úkolem. Aktuálně mám na Instagramu ohledně roušek více než 500 zpráv a snažím se každému vyjít vstříc, i když moje možnosti jsou samozřejmě omezené. Chci ale požádat všechny: noste roušky, pokud máte tu možnost! Pomůžete celému národu toto těžké období brzy překonat.“

Mezi další návrháře, kteří se se zapojili, patří třeba Kateřina Geislerová,Iva Burkertová tvořící pod značkou Odivi a mnozí další. Děkujeme, že pomáháte! 

 

 

View this post on Instagram

Edit: Děkuji všem! Došily jsme maximum co naše zásoby a síly stačí. Ke konci už gumičky nahradily tkanice, ale dokud jsme měly aspoň něco, tak se šilo. Omlouváme se všem na které se nedostalo, není to v našich silách. Jsme vyčerpané, ale dodistrubujeme vše co jsme ve zprávách odpovědí slíbily. Našily jsme pro prodavače v okolí, pár restaurací, domovy důchodců a hlavně pro jednotlivé rodiny. Já patřím do ohrožené skupiny, mám deficit IgA, což znamená, žádnou ochranu na sliznicích. Jsem zvyklá každý den proto posilovat imunitu, ale vyčerpání mne skolí. Proto po došití máme home office a jsem na mobilu. Pokusím se koncem týdne dát návod, až nebudu vyčerpaná. Děkuji za pochopení. Petra OBOUSTRANNÁ ROUŠKA TIQE. Než bude normální koupit v obchodech roušky a respirátory, tak v TIQE je možné ZDARMA roušku objednat a u nás v aterlieru mezi dveřmi vyzvednout. ( šijeme dokud nám nedojde materiál a síly ).Našíváme roušky, které více chrání, když přidáte složený papírový kapesník. Rouška se dá prát. Zkoušela jsem šít klasickou látkovou roušku, ale zdá se mi tato více funkční. Mezi dvěma textiliemi je 3 mm molitan. Rouška je oboustranná. A je spíše určená na chození na nákup, než jako rouška pro nemocnice. .. prejme si ať tato pandemie je co nejdříve za námi! Držme si jako národ palce!

A post shared by TIQE (@tiqe_by_petra_balvinova) on

EBC promo