Slow fashion trend: jak nakupovat eco-friendly

Text: Karin Lacková

Nebudeme si lhát, každá z nás nakupuje primárně podle vzhledu a ceny, ostatní faktory, jako pozadí značky, způsob výroby oblečení a častokrát i materiál jdou stranou. Módní průmysl je však druhým největším znečišťovatelem životního prostředí a koncept fast fashion rozhodně není udržitelný. Poslední dobou se proto stává trendem slow fashion a tzv. sustainable oblečení, jako protiklad rychlé módy a kupování nových levných kousků pro každou další příležitost, které se rozpadnou dřív než vás stačí omrzet. ELLE přináší sedm tipů, jak si krůček po krůčku vybudovat ekologičtější nákupní zvyky, čímž pomůžete nejen planetě, ale v konečném důsledku i své peněžence. 

  • Sekáče a vintage shopy! 

Tenhle způsob nakupování je bez pochyby nejvíc sustainable. Kromě kamenných sekáčů existuje spousta možností, kde se dostat k unikátním kouskům. Už i na českém trhu existují vintage online shopy WIN WIN, 1981 či Cosmic Kids a další, nebo třeba zahraniční ASOS Marketplace. A za luxusními kousky zajdete na Vestiaire.  

  • Eco-friendly materiály

Mnoho lidí si myslí, že 100% bavlna rovná se ekologičnost, co bohužel není pravda. Věděli jste, že při výrobě obyčejného bavlněného trika se spotřebuje přibližně 2700 litrů vody? Green alternativou je organická bavlna, při které se využije „jenom“ 240 litrů, navíc je jemnější, hypoalergenní a prodyšná. Mezi ekologické materiály patří také konopí, len, tencel, bambus a ovčí vlna. Při výrobě všech z uvedených se spotřebuje výrazně méně vody a energie a jsou recyklovatelné. 

  • Lokální designéři

Zásadní věcí, kterou malým designérům nelze upřít je exkluzivita, kterou u velkých módních řetězců nenajdete. S produktem dostanete výjimeční péči a kvalitu, jelikož daný kousek je často odrazem samotného designéra, a navíc víte, kde přesně vaše peníze za kousek putují. Plus vás zaručeně bude hřát dobrý pocit, že jste pomohli k uskutečnění něčího snu!

  • Snažte se vyhnout fast fashion

Fast fashion firmy využívají dostupnou vysokorychlostní produkci v rozvíjejících se ekonomikách a poskytují nejnovější designy s cílem uspokojit vysokou poptávku spotřebitelů o levné výrobky v co nejkratším čase. Jasně, my víme. Ať hodí kamenem, kdo je bez viny a nenakupuje v Zaře či H&M-ku. Fast fashion značky však využívají právě naši touhu mít neustále nejstylovější kousky. Snažte se však upřednostnit kvalitu na úkor kvantity a nakupovat ideálně slow fashion, nebo jak již bylo zmíněno lokálně či vintage. 

  • Zjednodušte svůj šatník

Snažte se najít svůj styl, přizpůsobit si ho a nenásledovat slepě každý nový trend. Navíc jednoduchá skříň otevírá dveře snadnějšímu ránu! Realisticky se zeptejte sami sebe: „Měla jsem tenhle kousek na sebe za poslední rok?“ Pokud je odpověď negativní, oblečení se snažte najít jiné využití – darujte charitě či organizaci, které oblečení recyklují. 

  • Omezte impulzivní nákupy

Existuje mnoho lepších způsobů na zmírnění stresu, které nezahrnují utrácení peněz. Nakupování bez rozmyslu může vést k začarovanému cyklu: jste pod stresem, tak nakupujete, a poté, co nakoupíte jste v stresu, že jste utratili peníze, a dokola… Pomoct vám může třeba měsíční plán, ve kterém si naplánujete kdy do kousku investujete. 

  • Investujte do kvalitních kousků

Pravděpodobně jste už slyšeli o CPW Cost Per Wear, neboli cena za jedno nošení vyjádřena rovnicí cena za kus / počet nošení. Díky ní snadno zjistíte, zda se vám investice vyplatí. Tenhle krok navíc úzce souvisí s předchozím. Když si pořídíte dražší kousek, na levný nekvalitní hadry vám peníze nezbydou.