Mám poškozené vlasy. Co dělám špatně? Návod, jak jim vrátit kondici

Jestli se vám nedaří vrátit poškozeným vlasům sílu a kondici, nejprve musíte zjistit, co je toho příčinou. Často si totiž vlasy ničíme zcela nevědomky.

Skryté příčiny poškozených vlasů

„Nejčastější příčinou lámání vlasů je jejich nedostatečná výživa a mechanické poškození, tedy fénování a další tepelná úprava, ale také špatné hřebeny a kartáče,“ říká renomovaný kadeřník Adam Ondrušek. Kovové kartáče, ale ani hřebeny z tvrdého plastu nejsou k vlasům zrovna nejšetrnější. Mnohem lepší je vsadit na přírodní materiály, jako je dřevo nebo kančí štětiny, případně silikonové kartáče, které jsou jemnější.

Teď v zimě do hry vstupuje ještě mráz, v jehož důsledku jsou vlasy citlivější. Takže vlasy, které v padajícím sněhu nejprve zvlhnou a pak zmrznou, až se z nich vytvoří téměř rampouchy, sice vypadají vtipně na fotce, ale jsou téměř jistou vstupenkou do světa polámaných vlasů. Svoji roli hrají i zimní bundy – schválně si vzpomeňte, kdy se vám naposledy stalo, že jste si vlasy omylem přivřela do zipu?

Samozřejmě větší sklony k nejrůznějšímu poškození vlasů mají vlnité a kudrnaté vlasy, jejichž kutikula je otevřenější, proto jejich majitelky musí dbát na správnou péči dvojnásob.

Sydney Sweeney

Mýty o roztřepených vlasech

Jestli trpíte zejména na roztřepené konečky, podle zkušeností Adama Ondruška za to nejčastěji může žehlení vlasů a vynechání termoochrany před jakoukoli tepelnou úpravou. „Koneček vlasu se sám od sebe nikdy neroztřepí, pokud mu mechanicky nepomůžeme,“ vysvětluje Adam. Příliš nepomáhá ani tření vlasů, proto se často říká, že ručníkem po umytí bychom vlasy měli jen jemně vyždímat, nikoli mačkat nebo právě třít.

Mnoho reklam na vlasové přípravky tvrdí, že zacelí roztřepené konečky. Jenže to z principu není možné. „Jakmile je vlas jednou roztřepený, nic ho už nenapraví. Nezbývá než konečky zastřihnout a poté vlasy dostatečně vyživit, aby se už dále netřepily,“ upozorňuje Adam Ondrušek. Některé zázraky zkrátka kosmetika neumí, ani když to někdy slibuje.

Pravidelné stříhání je proto zásadní, a to dokonce i v případě, že si necháváte narůst delší vlasy. „Standardně vlasy vyrostou o centimetr měsíčně. Pokud si tedy jednou za tři měsíce necháte ustřihnout 1 až 1,5 centimetru, pořád máte dva k dobru,“ uklidňuje Adam.

Emily Ratajkowski

Nečekaně velký vliv vody

Vlasy, které jsou polámané a roztřepené, se přirozeně méně lesknou, ale není to jediná příčina. „Na povrchu vlasu ulpívají minerální látky a vytvářejí matný film, který vlasy obalí a vezme jim lesk,“ vysvětluje odborník. Další příčinou podle něj může opět být i nedostatečná výživa, která způsobí, že se vlas dostatečně neuzavře, jeho povrch není hladký a neodráží dobře světlo.

„Velký vliv na to má voda. Pozoruji, že klientky, které bydlí mimo město a myjí si vlasy vodou ze studny, která je sice pitná, ale obsahuje velké množství minerálů, mají méně lesklé vlasy. Zvlášť u blondýnek to má vliv i na barvu. Blond chytá zlaté, až nazrzlé odstíny. Vyčištění řadou Première od Kérastase pak působí, jako bychom udělali přeliv, vlasy se úplně rozzáří,“ říká Adam.

Zmíněná nová řada Première od značky Kérastase je totiž vyvinuta tak, aby dokázala vyřešit většinu příčin poškozených vlasů, a vy jste tak zase dosáhla krásného účesu, který se leskne a je plný života.

Produkty, mezi něž patří kromě klasického šamponu a kondicionéru také maska, olej či sérum, vlasy důkladně hydratují, dodají jim potřebnou výživu a díky speciálnímu složení odstraní nahromaděné minerály, zejména vápník, a zároveň zamezí jejich dalšímu usazování, které způsobovalo neustále se vracející poškození. Vlasy tak znovu najdou svoji původní kvalitu.

Sydney Sweeney

Správná výživa = žádný stres

Dobrá zpráva je, že právě díky kvalitním produktům a se správnou péčí už nemusíte řešit typ vody ani omezovat mytí, abyste kontakt s vodou omezili. Přesto ale není od věci pokusit se intervaly mezi mytím prodloužit – bude to mít pozitivní efekt i v tom, že vlasy nebudete tolik zatěžovat. A navíc je to pohodlnější.

A jak to udělat? Vlastně je to velmi jednoduché – opět stačí správná výživa. „Pokud je totiž vlas dobře vyživený, tak nedává výstražný signál pokožce, a ta potom nemusí produkovat tolik mazu. Vlasy se pak nemastí tak rychle a vy je nemusíte tak často mýt,“ připomíná Adam Ondrušek.

Chcete vyzkoušet produkty z řady PREMIÈRE od Kérastase a zjistit, jak vám budou vyhovovat? Získejte vzorky zdarma po vyplnění jednoduchého formuláře zde: https://www.notino.cz/kerastase-premiere/

Kérastase
The Ingredients List
Měření