Ceny Czech Grand Design 2022 ovládly čerstvé tváře

Velkolepá událost

Sedmnáctý ročník Cen Czech Grand Design se odehrával v rámci kreativně pojatého slavnostního večera v Centru architektury a městského plánování: CAMP. Výhru tohoto nejprestiženějšího ocenění pro české autory a designéry převzala dvojice Terezie Lexová a Štěpán Smetana a tím se stala Grand designéry roku 2022. Duo zaujalo kolekcí sedacího nábytku Hide and Seek pro královéhradeckého výrobce čalouněného nábytku, firmu Polstrin.

Za celoživotní přínos oboru byl do Síně slávy českého designu uveden Otakar Diblík (1929-1999), který významně ovlivnil podobu dopravních prostředků Československa. V dalších 8 kategoriích si vítězové převzali historicky nejhlasitější trofeje – v podobě hliníkových řehtaček z dílny loňských Grand designérů, studia Vrtiška & Žák. Záznam z předávání cen bude volně ke shlédnutí v iVysílání České televize.

Vlastní malý svět

Vítězná dvojice, designéři Terezie Lexová a Štěpán Smetana se potkala při studiu Produktového designu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a pod společnou značkou tvoří už od roku 2018. „Jako děti jsme si stavěli schovávačky ze sedáků a peřin uprostřed obývacího pokoje a tvořili si tak svůj vlastní malý svět. Ve vlastním hravém světě jsme se ocitli i při navrhování nové kolekce pro Polstrin, kdy jsme jednotlivé polštáře skládali a volně tvarovali k sobě, výsledkem čehož byla kolekce Hide and Seek,“ popsali Grand designéři roku 2022.

Módní designérkou roku je Liběna Rochová

Tato zkušená návrhářka, umělkyně a pedagožka kolekcí Inside 23 vyjádřila touhu čelit obížné a chaotické době oděvem. Ten v kolekci reflektuje vnitřní sílu, naději, odvahu a radost. Liběnu Rochovou, která loni vstoupila do Síně slávy českého designu, při tvorbě inspirovalo setkání s dílem brněnského malíře Petra Kvíčaly.

Designérem šperku roku se stala značka Dick Wolf

Odborná porota v kolekci Marina ocenila kvalitu řemesla, autenticitu rukopisu a uvolněnost v tvůrčím procesu. Podle publicistky Veroniky Rupper, která byla členkou odborné poroty je kolekce Marina trendová a zrcadlí aktuálnost fluidního tvarosloví kovu a nepravidelných říčních perel. Zároveň se dotýká osobní spirituality a malých soukromých rituálů, které jsou v Česku čím dál větším tématem.

V grafickém designu uspěl projekt Čitelná Praha

Grafické studio Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) ve spolupráci s ateliérem A69 architekti a písmolijnou Superior Type vytvořilo komplexní navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu města Prahy, který se v letošním roce začne implementovat do veřejného prostoru města. Tento tým tak navázal na původní práci autorů Jiřího Rathouského a Rostislava Vaňka a navrhl moderní, sofistikované a flexibilní řešení pro pražskou MHD.

Ceny Czech Grand Design 2022 – Vítězové

 

GRAND DESIGNÉŘI 2022: Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin) DESIGNÉR ROKU – Cena Ministerstva kultury ČR: Lexová & Smetana / kolekce sedacího nábytku Hide and Seek (Polstrin)

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU: Liběna Rochová / kolekce Inside 23

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU: Dick Wolf / kolekce MARINA

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU: Side2 (Tomáš Machek, Richard Jaroš) / Čitelná Praha – navigační systém pro pěší a veřejnou dopravu (Hlavní město Praha)

FOTOGRAF ROKU: Iryna Drahun / fotografie pro Sing Sing Soundsystem, The Melancholy of Marissa Cooper, film The Mácha a Julii Béna

ILUSTRÁTOR ROKU: Jindřich Janíček / ilustrace autorské knihy Na západ severozápadní linkou (Paseka) a knih Lampička (Annet Schaap, Baobab), Bitva o diamant (Bára Dočkalová, Raketa) a Ztracený svatý (Ondřej Horák, Alexandra Kusá, Take Take Take, SNG)

VÝROBCE ROKU – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: AMPLLA / hasicí přístroje HUSSECHUCK a SHIELD (Přemysl Kokeš, David Rosinai, Zuzana Ambrožová)

OBJEV ROKU: Alena Konečná / Hledání světla – fototerapeutické svítidlo

DO SÍNĚ SLÁVY ČESKÉHO DESIGNU BYL UVEDEN: Otakar Diblík (1929–1999)

Měření