Svět patří technologiím. A ženám!

Setkaly jste se už někdy s hluboce stereotypním názorem, že technologiím rozumí muži lépe? A připadá vám to fér? Upozornit na inspirativní ženy, které se nebály zdánlivě mužského prostředí, chce už podruhé iniciativa Women in Tech.

Stojí za ní společnost Huawei a Hospodářská komora České republiky, respektive její Výzkumný ústav pro podnikání a inovace. Ukazuje, že u žen není problém, že by technologiím nerozuměly, ale že jim v uplatnění a ukázání toho, co dokážou, brání z velké části právě zmíněné stereotypy.

Talentů máme spoustu, stačí je objevit

Program Women in Tech je prostředkem, jak ženám poskytnout pomyslný odrazový můstek a nechat je skočit rovnýma nohama do technologického byznysu. „V Česku máme spoustu technologických talentů. U Women in Tech jsme se rozhodli zaměřit konkrétně na podporu žen, jelikož jejich zapojení do tohoto oboru je stále zatíženo řadou předsudků,“ vysvětluje iniciativu Gabriela Löbel, manažerka pro CSR projekty ve společnosti Huawei. Také upozorňuje na velký nesoulad – v Česku se sice trh potýká s velkým nedostatkem technologických talentů, ženy by přitom mohly alespoň částečně poptávku nasytit.

U projektu Women in Tech nejde však ani zdaleka jen o to pomoci ženám rozvíjet jejich talent, ale také jim asistovat s už rozjetým podnikáním. Třeba jim poradit, jak co nejlépe komunikovat, prezentovat svoji práci nebo oslovovat investory.

Letos se v projektu učí a získává nové znalosti celkem devět startupistek z nejrůznějších oborů. Věnují se jim profíci z technologického a podnikatelského sektoru, kteří jim poskytují celou řadu tématických školení, ale také osobní mentoring.

Společně i na míru

Na co se účastnice při svém vstupu do programu těšily? Tak třeba Jaroslava Šnejdarová, zakladatelka módní značky pro těhotné a kojící maminky WO-MUM, zejména na praktické přínosy využití nových technologických přístupů v oblasti módního průmyslu, e-commerce a logistiky. Ale také na networking a nové vhledy na podnikání.

A co si od programu devítka statečných slibuje? Jejich cesta skončí za několik týdnů, konkrétně před Vánoci, už nyní ale pociťují přínosy, třeba zkušenosti sesbírané na podnikatelských workshopech nebo spolupráci s mentory.

Women in Tech je unikátní mimo jiné v tom, že byť jsou aktivity společné, přesto je velká část z nich ušitá každé účastnici na míru, konkrétně jejím potřebám a preferencím. „Jakmile jsme vybrali účastnice letošního ročníku, podrobně jsme se zabývali každým projektem a snažili se určit nejlepší individuální cestu pro každou z našich podnikatelek,“ doplňuje Gabriela Löbel.

Projekt má však ještě jeden dlouhodobý cíl. Totiž motivovat mladé ženy, ale i školačky a studentky, aby se technologií nebály, aby se jim věnovaly, aby pochopily, že prostě nejsou jen pro muže a kluky! A právě ženy, které projektem projdou, se mohou stát pro budoucí technologické kouzelnice velkou inspirací.

Měření