Až tak dobré víno?

Marcinčákovo slámové víno Veltlínské červené rané 2003 vynesli letos v dubnu v pařížské soutěži na absolutní vrchol sommeliérští mistři světa Olivier Poussier a Philippe Faure Brac společně s prezidentem francouzské Asociace sommeliérů Jeanem Michelem Delucem. S kolegyněmi Petrou a Darinkou a fotografem Benem Renčem jsme se proto vydali zjistit, kdo a jak produkuje víno, které oceňují sommeliérské špičky oboru.

Kdy to začalo?
Prvních pár hektarů vinic koupil Petr Marcinčák v roce 1993, dnes už pěstuje nejrozličnější odrůdy vín na přibližně 90 hektarech v blízkosti tzv. Jantarové stezky, vedoucí podél Dyje mezi Brnem a Vídní. Z nich produkuje 200 000 lahví ročně, přičemž je největším výrobcem slámového i ledového vína u nás. „Nejde mi ale o to být největší, ale nejlepší,“ říká Petr Marcinčák.

Mimochodem: letos byla v okolí Novosedel u Mikulova, kde vinařství Marcinčák sídlí, otevřena naučná stezka – vinice si tak můžete prohlédnout v rámci tzv. vinařské turistiky, vedou jimi dobře značené cyklostezky. Každá viniční trať má svou informační tabuli, na které se dozvíte nejen to, jaká odrůda vína se tam pěstuje, ale i například doporučené ročníky či stáří keřů. Na stezce se můžete nejen vzdělávat, ale i zastavit v archivním sklepě a víno ochutnat.

Poručíme větru, dešti
Okouzlující je Marcinčákův názor na stížnosti některých vinařů stran počasí – rozhodně se od něj totiž nedočkáte obvyklých nářků: „Pořád je přece nějaké počasí. Když nebudu umět udělat dobré víno, můžu vždycky plakat nad nevhodným počasím. Anebo se vyrovnám s tím, že rok je takový, jaký přišel.“

Ten letošní je podle něj prý podobný roku 2003, kdy si většina vinařů zoufala: přitom vína z tohoto roku jsou nyní mimořádně ceněna.

Pravé perly
Marcinčákova ročníková či odrůdová vína jsou obecně již dost známá, zastavme se proto na chvíli u vín slámových a ledových. Oba druhy se vyznačují vysokým stupněm cukernatosti: podmínkou je minimálně 26 stupňů cukru, vína z vinařství Marcinčák dosahují ale až 45–60 stupňů cukernatosti. Pro vína ledová musí hrozny procházet mrazem minimálně sedm dní, teprve potom se dále zpracovávají. Vína slámová se vyrábějí z nejkvalitnějších hroznů úrody, a jak název napovídá, hrozny se několik měsíců suší uloženy na slámě. Výsledkem obou poměrně složitých procesů je lahodné víno, které – vychlazené na 4 stupně Celsia – je vynikající například k čokoládovým dortům.

Ochutnávky vín
Pokud máte chuť strávit příjemný víkend ve společnosti příjemného vína, není nic snazšího než se do Novosedel vypravit. Ve sklípku si můžete užít večírek třeba romanticky ve dvou, nebo s odborným výkladem a partou přátel. Pro větší mejdany si můžete objednat i originální cimbálovou kapelu (doporučujeme). Interiér sklípku vytvořil sochař Radovan Král.

Propadněte vínu!
O tom, jak je v novosedelském sklípku skvěle, jak báječná tam mají vína či jak poutavý je Marcinčákův výklad, bychom mohli popsat stohy stránek. Přichází však sychravý podzim, tak proč neskočit do auta a nejet se přesvědčit na vlastní oči i chuťové buňky? Jsem přesvědčena, že si výlet za vínem užijete stejně hezky jako my.


OCHUTNÁVKA VE SKLÍPKU
Jak se tam dostat: Kousek před Mikulovem odbočte na Březí, po několika stech metrů přijedete do Novosedel. Více se o vinařství a sklípku dozvíte na www.marcincak.cz.

Kde se uložit: V blízkém Mikulově je dostatek penzionů i hotelů, rezervujte na www.ubytovanivcr.cz.

Nenechte si ujít: Veltlínské červené 2003, slámové, Rulandské šedé, pozdní sběr 2000, nebo Zwigeltrebe výběr z hroznů 2002.