Vaření pod tlakem

Jeho historie sahá až do roku 1679, kdy ho vynalezl francouzský fyzik Denis Papin. Jeho záměrem bylo bojovat proti hladu, protože tlakový hrnec umožňuje v krátké době kvalitně zpracovat všechny druhy masa. Do podoby, v jaké ho známe dnes, se ale dostal až v polovině 20. století.

Tlakové hrnce měly kromě nesporných kladů i své zápory, především v oblasti bezpečnosti. Nejedné kuchařce se stalo, že místo servírování oběda uklízela omáčku ze stěn, protože hrnec vybouchl. Právě strach z vybouchnutí provází mnoho uživatelek dodnes. Patříte mezi ty, kdo zdědil tlakový hrnec po babičce, nebo dokonce po prababičce? Pak jsou vaše obavy na místě. K těmto ‚historickým exponátům‘ se ve většině případu nezachoval návod k použití a co je hlavní, svým technologickým provedením neodpovídají nárokům na bezpečnost.

Současné tlakové hrnce mají až sedm bezpečnostních pojistek, například průběžné upouštění páry, zvukové upozornění při správném uzavření nebo pojistku proti otevření. Mimo to je jejich ovládání mnohem komfortnější, lépe se skladují a mohou se mýt v myčce.

To, co současní uživatelé ocení na tlakových hrncích především, je rychlost přípravy pokrmů a široké možnosti využití. Moderní hrnce obsahují přídavné nádoby, díky nimž můžete v hrnci i připravovat dezerty, vařit v páře či fritovat.

Při výběru kvalitního výrobku a dodržování návodu k použití je tlakový hrnec bezpečným a multifunkčním pomocníkem v kuchyni. Podívejte se sami, co všechno dovede, na www.tefal-clipso.cz.