REKLAMA

Nemáte náhodou syndrom podvodnice?

REKLAMA

 

Psal se rok 1978, když v odborném tisku vyšel článek psycholožek Pauline R. Clance a Suzanne A. Imes, v jehož názvu se poprvé objevilo slovní spojení impostor syndrome, tedy syndrom podvodnice. Ano, podvodnice-ženy, protože text popisoval „high-achieving women“. Za více než čtyřicet let, které od té chvíle uplynuly, toho o tomto fenoménu bylo napsáno spoustu, ale pořád ne dost. Stále totiž dospívají a do vyšších kariérních pater se posouvají nové a nové ženy, které jím trpí a myslí si, že jsou v tom samy. Tak tomu ale není. Ani zdaleka.

Jak vidíte sebe samu? 

Možná už si z úvodních řádků pod titulkem dovedete představit, jaký je psychologický vzorec nebo spíše bludný kruh, ve kterém se lidé trpící tímto syndromem pohybují. Dost možná máte někoho z nich ve svém okolí – anebo jste to přímo vy. 

Pochybnosti vás mohou v kariéře zbrzdit. Nedejte jim proto šanci.

 

Začíná to vcelku nenápadně. Třeba tím, že nemáte ráda žoviální lidi, kteří se neustále chlubí svými schopnostmi a dosaženými výsledky, a proto o sobě a tom, co se vám podařilo, nemluvíte. A když o tom nemluvíte, logicky o tom ani nepřemýšlíte a nestane se to neoddělitelnou součástí vašeho vnímání sebe samé. A tak se v kariéře i životě posouváte, protože se ráda učíte novým věcem a dovedete nabyté znalosti vhodně kombinovat a využívat v praxi. Jste inteligentní a máte vůdčí schopnosti. Vnímají to všichni kolem vás – ostatně právě proto vás povýšili nebo jste získala zajímavou zakázku –, ale vy sama to nevidíte. Pochybujete o sobě, jste pevně přesvědčena o tom, že nejste ani náhodou tak schopná, jak se druzí domnívají. Věříte, že jste se na svou současnou profesní a životní pozici dostala jen náhodou. Díky tomu, že jste měla štěstí a osud vám rozdal samé trumfy, prostě souhrou příznivých okolností. Rozhodně ne díky tomu, co jste dokázala, co umíte a jaká jste. Proto vás neustále sžírá obrovský vnitřní strach, bojíte se, že ‚se na to přijde‘, že váš podvod bude odhalen, že všichni zjistí, jak jenom předstíráte, ale podstata za tím chybí.  

Chcete si přečíst jaké existují typy syndromu podvidnice, které slavné osobnosti se jím mohou "pochlubit" a jak se mu postavit? Potom si pořiďte listopadové vydání až do své schránky za speciální cenu a poštovným zdarma na tomto odkaze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA