Jak důležité je míti Olivii

Proslavila se nejprve jako zpěvačka, jejíž první úspěch zaznamenal hudební svět již v roce 1971, kdy vydala cover na skladbu Boba Dylana ‚‚If Not For You‘‘, který hudební hitparády dobyl o rok dříve. Stal se okamžitě mezinárodním hitem. Nejvíce ji však bezesporu proslavila role Sandy ve filmové adaptaci muzikálu Grease. Společně s Johnem Travoltou sehrála dokonalou shodu na filmovém plátně v roli studentů posledního ročníku americké střední školy. Za muzikál, ve kterém mohla propojit různé protipóly svého talentu, mimochodem získala nominaci na Zlatý glóbus. S Johnem Travoltou zůstali přáteli po celý život. Včera vydal na svém Instagramu dojemné rozloučení s přítelkyní, kterou po celou dobu herecké kariéry obdivoval a podporoval.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Bez příběhů jako je ten Oliviin by těžko bylo těm, kteří částečně procházejí tím, čím ona. Od roku 1992 se Olivia potýkala s rakovinou prsu, nemoc se jí opakovaně vracela v roce 2013 a v roce 2017. Té také nakonec ve svých třiasedmdesáti letech podlehla. Jistě, na konci jejího vyprávění není happy-end hodný Hollywoodu. Za svůj tři dekády dlouhý boj se však stala ambasadorkou nezdolného odhodlání a vůle. Po zkušenostech s onemocněním mimo jiné vložila všechny síly a svou popularitu do boje proti rakovině a v Austrálii založila také vlastní onkologické zařízení Oliwia Newton-John Cancer Research Centre věnující se výzkumu a vlastní nadaci.

Mohlo by se vám líbit

Ikonické boty ze slavných filmů. Znáte jejich příběhy?

elle.cz

Co jste o Olivii Newton-John možná nevěděli?

1. Ač je Australanka, narodila se vlastně v Británii...

Na svět přišla v Anglii, ale už v dětství se spolu se svými rodiči a dvěma sourozenci přestěhovala do Melbourne. Do Británie se vrátila až jako náctiletá, poté, co vyhrála zájezd v talentové soutěži.

2. Pochází z rodiny úspěšných vědců

Oliviin dědeček, který pocházel z Německa, byl nositel Nobelovy ceny za fyziku. Její otec byl důstojníkem MI5, který pracoval na slavném projektu Enigma. A její bratr Hugh v rodinném odkazu pokračoval tím, že se stal lékařem.

3. Nebyla jediným hereckým talentem rodiny

Stejně jako Olivia se herectví věnovala i její starší sestra Rona. Ta byla mimochodem i krátce provdána za další hvězdu Grease – Jeffa Conawaye, který ve filmu ztvárnil Kenickieho.

4. Před dovršením šestadvaceti let posbírala rovnou tři ceny Grammy

Olivia za svou kariéru získala mnohá ocenění, včetně Country Music Association Awards a American Music Awards. Nejpůsobivější je, že ještě před přijetím role Sandy obdržela rovnou tři ceny Grammy – za skladbu „Let Me Be There“ z roku 1973 i za videoklip roku k písni „Physical“ vydané v roce 1982. Jako mladičká interpretka získala ocenění i za nejlepší desku roku.

5. Utkala se se skupinou ABBA v soutěži Eurovision

Olivia se účastnila světové pěvecké soutěže Eurovision. Jako rodačka z Velké Británie reprezentovala ostrovní stát, když se v roce 1974 utkala v soutěži popových interpretů v přímořském městečku Brighton, kde zazpívala skladbu „Long Live Love“. Avšak nevyhrála. Prvenství v soutěži totiž získala skupina ABBA.

6. Chybělo málo a Sandy by nebylo...

Roli Sandy, která ji proslavila, téměř odmítla. V rozhovoru pro The Telegraph Olivia přiznala, že téměř zanevřela na šanci hrát Sandy, protože si myslela, že je na tuto roli příliš stará. Naštěstí se s ní John Travolta spřátelil a přesvědčil ji, aby natáčení Grease přijala. To pro ni bylo při rozhodnutí zásadní.

7. Na konci natáčení Grease dostala svou vlastní Pink Lady bundu

Filmový štáb na konci natáčení daroval Olivii Lady Pink bundu, která na dívkách-rivalkách ve filmu sehrála důležitou roli. Herečka posléze přiznala, že to pro ni byla čest. Její postava přeci vždy chtěla být týmem dívek v růžových bomberech přijata...

8. Podle Olivie prý stará láska nerezaví

V roce 2008 se ve svých devětapadesáti letech provdala za podnikatele Johna Easterlinga. Znali se přitom více než 30 let. Byl to právě on, kdo informoval svět o jejím odchodu.

9. Zelená ambasadorka a velvyslankyně dobré vůle

Olivia Newton-John bydlela na farmě, kde pěstovala organické potraviny a chovala zvířata. Podle jejích webových stránek se Olivia veřejně přiznávala k lásce pro životní prostředí a v roce 1991 byla dokonce jmenována první velvyslankyní dobré vůle v programu OSN pro životní prostředí. Takovými velvyslankyněmi po ní byly například i Gisele Bündchen nebo Emma Watson.

10. Ikonická kožená bunda byla vydražena s cílem získat peníze na léčbu rakoviny

V úmorných teplotách musela Olivia natočit závěrečnou taneční scénu filmu, celá v černém, v kožené bundě, která se po odvysílání stala ikonickou. Tu v roce 2019 herečka darovala do aukce, která byla uspořádána s cílem získat peníze na centrum pro léčbu rakoviny.

Mohlo by se vám líbit

5 filmů, které vás vrátí zpátky do školy

elle.cz

Zdroj: CSFD, Diply, Little Things