Marilyn Monroe východu: Z přehlídkových mol až do Hollywoodu

Obyčejná dívka z Litvínova se naprostou náhodou ocitla na konkurzu krásy v Praze. Její kamarádka nechtěla jít sama, a tak vzala Evu s sebou. Agentura, kde čekalo přes 400 dívek, ji trochu vyděsila. Když už se chystala odejít, všimla si jí jedna z produkčních, která se za ní rozeběhla se slovy ať nikam neodchází. Tak šestnáctiletá Herzigová získala jednosměrnou letenku na modelingový Olymp. A zároveň ztratila kamarádku.  
 
Když se na Evu Herzigovou podíváme dnes, nemůže být pochyb o tom, že se narodila pro to, aby se stala slavnou supermodelkou. Vysoké, štíhlé a charismatické blondýně s podmanivým úsměvem bylo zkrátka souzeno dobýt svět. Její první velkou zakázkou byla reklama na Wonderbra, dnes známá jako „Hello Boys”, která narozdíl od jiných kampaní nepůsobila explicitně eroticky. Reklamní plakáty se objevily po celém světě a způsobily nejednu autonehodu. Jeden z nich byl později vystaven ve Victoria and Albert Museum v Londýně a byl zvolen jedním z deseti nejlepších plakátů minulého století.  

 

Eva Herzigová

 

Krátce nato se objevila v kalendáři Pirelli – pro který fotili ti nejslavnější fotografové a modelky z celého světa. Eva Herzigová byla nazývána československou Marilyn Monroe – její blonďaté kadeře a zářivý úsměv jí krátce nato otevřely dveře i do světa filmu, po kterém tolik toužila. Po boku Gérarda Depardieua a Christiana Claviera si zahrála malou roli v „Les Anges gardiens” (Strážní andělé) už v roce 1995. O několik let později se pak objevila v historickém dramatu Modigliani, kde ztvárnila manželku Pabla Picassa, Olgu Khokhlovu. Zazářila dokonce i v českém dramatu Masaryk, kde si zahrála smyšlenou umělkyni Madlu.  

Byl to právě její herecký talent a přirozené umění vystupovat, díky čemuž si ji zamilovali fotografové i módní návrháři. Předváděla pro Chanel, Jeana-Paula Gaultiera i Dior. Byla dokonce andílkem Victoria's Secret. Na příčce nejslavnějších modelek se drží dodnes, kdy stále aktivně předvádí pro světové módní domy.  

 

Eva Herzigová

 

Zdroj: iDNES.cz, Wikipedia Commons

Legendární modelky 90. let: "Velkou šestku" zatím nikdo nenahradil

elle.cz