REKLAMA

FRIDA KAHLO BY DNES SLAVILA NAROZENINY. JAK SE OBLÉKALA? A PROČ?

REKLAMA

 

Mexická umělkyně Frida Kahlo by dnes slavila narozeniny. I když ona by asi nesouhlasila a slavila by až o den později (a ubrala si z data narození tři roky). Nešlo o marnivost. 7. červenec 1910 byl prvním dnem Mexické revoluce a Frida ráda uváděla, že se zrodila spolu s ní. Je pravděpodobné, že pokud znáte jen jednu slavnou malířku, bude to právě ona. A rozpoznáte nejenom jméno, ale i Fridu samotnou. Proč? Protože více než třetina její tvorby patří autoportrétům. A protože stejně jako umění je i móda způsobem sebevyjádření, byl styl této malířky nesmírně osobitý, jedinečný a nadčasový. Díky tomu inspiruje dodnes, ale co ho ovlivnilo?   

„V životě mě potkaly dvě velké nehody. První byla srážka s tramvají… Tou druhou byl Diego.“

Slavná citace malířky odkazuje k neštěstí, které ji poznamenalo na celý život a k bouřlivému manželství s umělcem Diegem Riverou. Četné zálety obou zúčastněných i rozvod a opětovný sňatek patřily k soužití se slavným mexickým muralistou, který byl za jejich společného života slavnější polovinou umělecké dvojice. Navíc stačilo jen málo, par vteřin nebo pár centimetrů a Frida Kahlo by malířkou možná vůbec nebyla.

Původně se chtěla věnovat vědě a jako jedna z mála dívek byla přijata na univerzitu, aby se mohla stát lékařkou. Po dětské obrně měla od malička kratší a slabší jednu nohu, nicméně nehoda, kdy se školní autobus, ve kterém jela, srazil s tramvají ji o několik let později poznamenala na celý život a zničila plány studovat. Utrpěla přes dvacet zlomenin včetně fraktury pánve a páteře. Přes rok trvalo, než se zranění zahojila a téměř rok strávila Frida Kahlo upoutaná na lůžko. A právě tady se zrodila Frida umělkyně – kolem postele si nechala umístit zrcadla a začala malovat sérii obrazů, především autoportrétů, odrážejících trvalé následky nehody, od psychické i fyzické bolesti po upoutání na lůžko. Přestože ji surrealisti označovali za jednu z nich, ona se tomu bránila, protože na rozdíl od nich malovala svoji realitu, a žádné sny. 

 

Frida Kahlo
Info ikona

 

Osobitý, eklektický a nadčasový. Frida Kahlo poskládala svůj styl z politických názorů, kulturního dědictví a také touhy odvézt pozornost od následků nehody. S hrdostí odkazovala k tradičním oděvům, přestože ona sama pocházela z ryze městského prostředí Mexico city. Začala nosit tradiční šaty státu Oaxaca – široké sukně, výšivkou zdobené blůzy a vlasy si splétala do pomyslné koruny.

Malířčin styl formovaly i doživotní následky obrny a nehody, ale i tak dokázala být okouzlující kamkoliv vešla. Slabší kulhající nohu už jako malá maskovala dlouhými sukněmi a nosila na ní několik ponožek, aby dorovnala délku. Korzety ze sádry s koženými popruhy měly za úkol držet pohromadě páteř, tradiční volné haleny je zase nenápadně skrýt. Široké sukně schovat pochroumanou nohu i naoko zmírnit kulhání, později po amputaci se pod ni skryla i protéza. A veškerou zdobnost a díky tomu i pozornost ostatních směřovala Frida zcela promyšleně k horní polovině těla – výrazné šperky, volány a květiny a další ozdoby vpletené do vlasů, to vše odvádělo pozornost od polámaného těla. Výsledek byl silný, osobitý a okouzlující. Oblečení se pro ni stalo formou brnění, a to doslova i symbolicky. 

 

 

Výrznou roli hrál i make-up. Frida Kahlo se nebála barev stejně jako na svých plátnech. Rtěnka a tvářenka Revlon, pudr darovaný osobně od Heleny Rubinstein a červený lak na nehty patřily k beauty rutině malířky. Byla také milovnicí parfémů, ale její poznávací značkou se stalo srostlé obočí, které si ještě sama zvýrazňovala tužkou na oči a její manžel Diego jej (snad) láskyplně nazýval dvěma letícími ptáky. A nesmíme zapomenout ještě na tmavší knírek. Ten potrápil hlavně herečku Salmu Hayek, která si Fridu zahrála ve stejnojmenném snímku z roku 2002 – falešný prý nevypadal dost věrohodně, takže si každý den holila chloupky pod nosem, aby jí do začátku natáčení pořádně zhoustly. 

A podařilo se. SalmaHayek získala za roli Fridy nominaci na Oscara za hlavní ženskou roli. Ztvárnit Fridu toužila i Madonna, mimochodem velká obdivovatelka a sběratelka její tvorby, anebo Jennifer Lopez. Film diváky nadchl, ale sklidil i kritiku. Salma Hayek prý byla v roli až příliš hezká, málo kulhala a pro některé byla zkrátka málo autentická, ale pokud chcete nahlédnout do života Fridy, tak za nás je tento snímek správnou volbou. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sledujte nás na Instagramu @elleczech

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA