Jak se Gloria Steinem stala nejznámější feministkou na světě?

Steinem se narodila 25. března 1934 v Toledu ve státě Ohio jako druhé dítě Lea a Ruth Steinemových. Její otec byl obchodním zástupcem a hodně cestoval. Když se její rodiče v roce 1944 rozvedli, zůstala malá Gloria doma s duševně nemocnou matkou. Po absolvování střední školy se však o ní začala starat její sestra Steinem tak mohla začít navštěvovat Smith College v Massachusetts. V roce 1956 získala Chester Bowles Fellowship a strávila díky němu dva roky v Indii, kde byla inspirována k občanskému aktivismu, který se později projevil v její práci pro osvobozenecké hnutí žen.

 

 

 

Žena bez muže je jako ryba bez bicyklu.

 

Svou profesní kariéru zahájila Steinem jako novinářka v New Yorku, kde působila na volné noze a psala pro různé tituly. Koncem padesátých a šedesátých let, kdy muži řídili redakce bylo těžké, aby ženy získávaly nějaká zajímavá témata - prakticky zastávaly místa sekretářek či dělaly rešerše. Proto ze začátku i Steinem plnila jen ženské rubriky, kde psala o nejnovějších dámských punčochách a když navrhovala politické kauzy, její editor v New York Times Sunday Magazine jí zkrátka řekl: “Víte, takto já o vás nesmýšlím.” 

Podceňovaná, ale přesto se nevzdávala a nenechala se odradit neúspěchem. Stále se snažila získat zajímavější články z oblasti společenského a politického dění. Národní pozornost si získala v roce 1963, kdy ji magazín Show najal, aby v přestrojení “infiltrovala” slavné sídlo Playboy Hugh Hefnera. Její expozé “I Was a Playboy Bunny” odhalilo ne zcela okouzlující sexistický svět špatně placených zajíčků Playboy a Steinem měla stále problém, aby jí kdokoliv ze světa novinařiny bral vážně... Na svém jménu však pracovala neúnavně a v roce 1968 pomohla založit a financovat New York magazine, kde se již stala plnohodnotnou editorkou a politickou redaktorkou. 

Mohlo by se vám líbit

Měsíc ženské historie: jména a činy, které nám změnily život

Marie Curie Sklodowská, Rosalind Franklinová, Margaret Tatcherová. Nebýt těchto žen, nedošlo by k rozvoji léčby rakoviny, neexistovalo by umělé oplodnění a politická místa by byla stále obsazena pouze muži. Tyto tři dámy ale nejsou pouze světlými výjimkami, které přispěly k rozvoji společnosti. Od konce 18. století se jich začalo objevovat více a více. Pojďme si připomenout další osobnosti, které se zasadily o rozvoj ženské historie.
elle.cz
Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

V New York magazine pokrývala Steinem konečně témata, která jí byla blízká, a to politické kampaně, sociální problémy, a hlavně ženské osvobozenecké hnutí. Svůj první feministický veřejný projev dala v roce 1969 a žádala legalizaci potratů ve státě New York. Od té doby promlouvala na mnohých protestech a demonstracích a její silný intelekt a dobrý vzhled z ní učinili i žádanou mediální aktivistku.  

 

Feminista je kdokoliv, kdo uznává rovnost a lidskost žen i mužů.

 

V roce 1970 převzaly aktivistky vládu nad ženských časopisem Ladies Home Journal, který do té doby psal jen o tipech do domácnosti a nezabýval se feministickými tématy. Steinem si brzy uvědomila sílu časopisů jako velmi vlivného média a spojila se s Patriciou Carbine a Letty Cottin Pogrebin, aby založily slavný Ms. Magazine, který vyšel poprvé v roce 1971 jako příloha k New York magazinu. O rok později se stal nezávislým a Steinem zde publikovala dlouhých patnáct let.

Steinem zasvětila svůj život feminismu, vedla pochody po celé zemi a působila jako mluvčí ženského hnutí. V roce 1972 založila spolu s Bellou Abzug, Shirley Chisholm a Betty Friedan Národní ženský politický klub. Mezi další organizace, které tato neúnavná žena pomohla založit patří i Women’s Action Alliance, Dámské mediální centrum, Voters for Choice či Ms. Foundation for Women. V roce 1990 se zapojila i do Daughters to Work Day, instituce, která začala jako první podporovat národní snahu umožnit mladým dívkám poznávat své kariérní příležitosti. 

V roce 2000 ve věku 66 let se Steinem poprvé vdala, a to za podnikatele a aktivistu Davida Balea, který však čtyři roky poté zemřel.

 

Stále čekám na to, až bude nějaký muž radit s tím, jak zkombinovat manželství a kariéru.

 

Steinem - oceňovaná a velmi plodná autorka knih, má na svém kontě mnoho titulů, mezi které patří i biografie o Marylin Monroe či My Life on the Road. Její práce byla publikována v mnohých antologiích a učebnicích. V roce 2013 jí prezident Barack Obama udělil Medal of Freedom, nejvyšší civilní vyznamenání. 

Mohlo by se vám líbit

My všichni jsme Sarah Everard. Proč tato kauza hýbe světem?

Mohla to být kterákoliv z nás. Případ mladé ženy, kterou po cestě od kamarádky unesl a zavraždil policista, otřásl světem. Co můžeme udělat pro to, aby se ženy cítily bezpečněji?
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24