Khaby Lame: Tichý milionář z TikToku

 

Mnozí jeho kariéru přirovnávají k výhře v loterii. Jaká je šance, že jako chudý dělník získáte během chvíle pět milionů dolarů? Faktem je, že Khaby měl opravdu velké štěstí. Začátkem pandemie koronaviru, v březnu 2020, přišel o práci, a protože Itálie, kde žije, akorát vstoupila do karantény a on si chtěl ukrátit čas, napadlo ho, že by si mohl zřídit účet na stále oblíbenější platformě TikTok. Netrvalo dlouho a brzy se stal oblíbenou superstar sociálních sítí. Nyní má na TikToku více než 130 milionů sledujících a přeskočil i nejsledovanější osobu, tanečnici Charli D'Amelio. Na Instagramu ho sleduje pro změnu 70 milionů fanoušků.

 

Khaby Lame

 

Co je na tom nejvíc paradoxní, je fakt, že si tak obrovskou sledovanost vybudoval, aniž by musel mluvit. Ve svých němých videích sarkasticky zesměšňuje lidi, kteří si příliš komplikují jednoduché úkoly. Naprosto všechny ovládl svým smyslem pro humor, což mnozí oceňují jako bravurní výkon a fandí mu. Vzhledem k jeho rychlému vzestupu a internetové slávě se mu otevřela celá řada možností, jak vydělat peníze. Značky obvykle dychtí po partnerství s oblíbenými influencery, kteří mají vynikající spojení s fanoušky, čehož si je Khaby dobře vědom. Za jedno propagační video na TikToku si účtuje kolem padesáti tisíc dolarů a odhaduje se, že měsíčně vydělá kolem dvě stě tisíc dolarů. Většina jeho příjmů pochází ze sponzorství značek, provozuje také internetový obchod se svým merchem, kde prodává vše od triček až po odšťavňovače a kouzelné svíčky. V lednu 2022 podepsal také víceleté partnerství se značkou Hugo Boss a byl uveden v kampani #BeYourOwnBoss, kde účinkovali i Kendall Jenner, Hailey Bieber, Lee Min-ho, Future, Joan Smalls a další.

 

 

Vzhledem k množství společností, které se zajímají o spolupráci s ním, najal Khaby loni manažera sociálních sítí Riggia Alessandra, aby mu pomohl usnadnit život. Otázkou tedy je, do jaké míry jsou současná videa ještě jeho nápadem a do jaké míry za nimi stojí tým dalších lidí. Už od doby, kdy začala jeho hvězda stoupat, byl koncept videí napůl promyšlený a napůl improvizace. Co však přišlo přirozeně, bylo jeho charakteristické gesto rukama, které vždy doplňuje výmluvným výrazem ve tváři a očima protočenýma v sloup. Jedno je jisté, jeho reakce na přespříliš složité life hacky (návody na usnadnění života) lidé milují. Nudné dny plné manuální práce, kterou léta vykonával jako operátor CNC strojů, jsou tak definitivně pryč. 

Slavného influencera obdivují nejen celebrity, ale i řada lidí z médií a byznysu. Taylor Lorenz a Jason Horowitz z The New York Times například připisují Lameův úspěch tomu, že dokáže jednoduše a zároveň originálně zaujmout každého člověka a tvrdí, že jeho vzestup ke slávě byl naprosto jiný než u většiny hvězd TikToku, protože byl „zcela přirozený“. Samir Chaudry, zakladatel The Publish Press, zpravodaje zaměřeného na ekonomický potenciál různých umělců, zase uvedl, že Lameova přitažlivost je způsobena tím, že upřednostňuje autenticitu před tvorbou a netlačí příliš na pilu. 

 

Khabyho okamžiky slávy: