Z múzy Pedra Almodóvara až po Donatellu: Nejlepší role Penélope Cruz

Její velký debut přišel v roce 1992, kdy si zahrála jednu z hlavních postav snímku Jamón Jamón režiséra Bigase Luna. Na tu dobu velmi skandální role osmnáctileté Silvie, kde se herečka objevila nahá, ji však vynesla nejen status nového sex symbolu – na place se totiž rovněž seznámila se svým budoucím manželem Javierem Bardem, s nímž má dnes dvě děti. Následně byla objevena režisérem Pedrem Almodóvarem, majitelem dvou Oscarů a nespočtu dalších filmových ocenění.

Právě ten pomohl dostat Cruz na výslunní světové slávy – do svých filmů ji obsadil celkem sedmkrát. Byť za zmínku stojí její role těhotné jeptišky Hermany Rosy v komickém dramatu Vše o mé matce (Todo sobre mi madre), nejlepší hodnocení světových kritiků a první ze svých čtyř nominaci na Oscara získala za film Volver, kde ztvárnila Raimundu – ženu, snažící se zapomenout na svou temnou minulost a vraždu svého manžela, kterého zabila poté, co se pokusil znásilnit její dceru. Skvělý výkon podala i ve filmu Rozervaná objetí (Broken Embraces), vyprávějící příběh slepého režiséra, který při autonehodě přijde o zrak i o manželku.

 

Penelope Cruz

 

Cruz je na stříbrném plátně ztělesněním silné, jižanské ženy s ohnivým temperamentem a nezlomným duchem, což uměla předvést i v rámci relativně malých rolí jako například ve filmu Kokain (Blow), kde „pařila jako muž, a milovala jako žena”, nebo v jedné ze svých vůbec nejlepších rolí ve filmu Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona, ze kterou zcela zaslouženě získala Oscara.  

Od dramatických rolí si na chvíli odskočila do snímku Zoolander 2 – pokračování ikonické komedie ze světa módy, která sice nezískala stejně pozitivní ohlasy jako první snímek, ale zato dokázala, že i dramatické herečky mají smysl pro humor. Od módní branže se však nevzdálila daleko, již v roce 2018 si zahrála návrhářku Donatellu Versace v druhé řadě seriálu American Crime Story: Versace. Seriál divákům přiblížil život, dílo i záhadné okolnosti vraždy návrhářčina bratra Gianniho, která se odehrála v roce 1997 v Miami.

Byť tato role měla původně připadnout zpěvačce Lady Gaga, tvůrci zvolili nakonec právě Cruz. Ta je totiž v reálném životě dlouholetou kamarádkou návrhářky, a ještě předtím, než herečka roli přijala, ji požádala o svolení ji ztvárnit. Vůči seriálu se však nakonec rodina Versace ohradila s tím, že se nejednalo o skutečný příběh, byť byl natočen podle knihy Vulgární laskavosti od Maureen Orth, ale o dokumentární drama. Podle pozůstalých byla kniha založena na drbech a spekulacích, a popřeli i to, že by byl návrhář v době smrti HIV pozitivní.  

 

Penelope Cruz
 

Zdroj: Wikipedia Commons, csfd.cz