Viviene Westwood: Sex, pistols and fashion

Rozhodně nesplývá s uhlazeným glamour světem nejvyšší módy. Ovšem patří do něj. Tvoří v něm postavu s velmi výraznou stopou. Návrhářka, která nepodléhá diktátu. Radši než módu řeší, co právě čte. A přestože její runway modely jsou mnohdy až hodně extravagantní, skoro jako z děsivého snu, přesto nenajdete ženu, která by si její svatební šaty, oproštěné od divokosti, nechtěla obléci na svůj velký den.

Od prêt à porter k vysoké krejčovině

Narodila se 8. dubna 1941 v britském městečku na úpatí Penin. Jako malá holčička si prožila skromná dětská léta na hony vzdálená luxusnímu londýnskému životu. Teprve až s příchodem do hlavního města Spojeného království Velké Británie v sedmnácti letech se však lecos změnilo.

Po jednom semestru na umělecké škole Harrow Art College dala přednost kariéře, absolvovala učitelský kurz a jako mladá podnikatelka se vrhla po hlavě do navrhování vlastních šperků, které prodávala ve stánku na Portobello Road. Kariéra budoucí módní ikony, jenž se zasloužila o image kapely Sex Pistols, byla již od začátku jako jízda na horské dráze.

 

Vivienne Westwood

 

Partneři v osobním i pracovním životě

Na začátku 60. let se zamilovala do svého prvního a jediného manžela Dereka Westwooda, který ji po pár měsících požádal o ruku. Svatba se tak stala debutovou příležitostí k navrhnutí vlastních svatebních šatů. Ty ale příliš štěstí nepřinesly. Po tříletém manželství následoval rozvod a nová láska.

Osudový muž a někdejší manažer skupiny Sex Pistols Malcom Mclaren ji otevřel dveře do nového světa tvůrčí svobody. Společně začali slavit nevídaný úspěch, když založili butik Let It Rock (dnes World’s End) na londýnské King’s Road. Přes den šila kožené bundy pocákané sprejem se zdobenými zipy či trička s extravagantními nápisy. Po nocích hledala tvůrčí jiskru v punkových barech.

 

Vivienne Westwood

 

Neustále o krok napřed

Po punkovém období, které se pomalu vytrácelo, se Vivien vydala zcela novým směrem. Do svých kolekcí zařadila trička s viditelnými švy, pompézní šaty, boty s robustními podrážkami i spodní prádlo, které se nosilo výhradně přes šaty.

K úchvatným róbám, které se nám navždy vryly do paměti, se ale propracovala až po rozchodu s Malcomem. Nikdo asi nezapomene na jedny z nejpřevratnějších svatebních šatů, které oblékla Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), když ji pan Božský nechal u oltáře. 

Kvalita, ne kvantita

V současnosti vytváří kolekce, které odráží důležité sdělení týkající se klimatických změn i nesouhlasu s politickou situací. Její zájem o širší záběr popírá skutečnost, že patří mezi nejvlivnější návrháře v historii. Především díky své jedinečné kreativitě, otevřenosti a odvaze, návrhářka Vivienne Westwood ovlivňuje a diktuje svět módy dodnes.

 

Autor: Lea Gürtlerová

Zdroj: bigraphy.com, blog.viviennewestwood.com, anothermag.com, dailymail.co.uk