ELLE.cz PLAYLIST: Coldplay
Mylo Xyloto není zaklínadlo z Harryho Pottera ani nemoc králíků. Je to nové album snad nejposlouchanější kapely na světě

Říct, že máte ráda Coldplay, je jako oznámit, že vám chutnají špagety. Tuhle čtveřici pánů z Londýna má totiž rád každý. Když nepočítáme skalní fanoušky britpopu, písně od Coldplay v rádiu nepřepnou ani zarytí metalisti, vášniví rockeři, vyznavači taneční hudby, stoupenci víry Gaga, a dokonce ani jiní hudebníci. Celosvětový úspěch, kterému se skupina těší už patnáctým rokem, dal zábavnímu průmyslu úplně nový tvar: bez písní jako Sparks, Yellow nebo Fix You už se neobejde žádný slušný romantický film a klony téhle kapely přibývají rychleji než nové kousky ve vašem šatníku. V internetové síti dokonce vyklíčilo hnutí, jež upozorňuje na fakt, že skoro veškerá hudba už dneska zní, jako by ji dělali Coldplay. Pokud bude NASA do vesmíru vystřelovat balíček, v němž bude chtít mimozemským civilizacím přiblížit dnešního člověka, vedle saka z H&M by v něm nemělo chybět ani album téhle formace.

Skupina vedená Chrisem Martinem (který je už osmým rokem ženatý s Gwyneth Paltrow) zatím přišla s už celkem pěti studiovými deskami. Na jejich poslední počin s názvem Mylo Xyloto si fanoušci museli počkat dlouhé tři roky. Dočkali se sady čtrnácti písní, jež dohromady převyprávějí jeden milostný příběh se šťastným koncem. Mylo a Xyloto jsou totiž moderními shakespearovskými milenci, kteří se do sebe zamilují ve společnosti nepřející lásce.

Deska je intimnější a akustičtější než fanfárové Viva La Vida, a kdyby se její zvuk dal vyjádřit obrazem, byla by na něm duha. K našemu potěšení stále obsahuje ten oblíbený, univerzální a neodolatelně melodický pop rock, je na ní však řada překvapení – tím největším z nich je určitě hostování Rihanny v písni Princess of China. Princezna z Barbadosu se chce totiž na desce Coldplay také určitě svézt do vesmíru.

Desku Mylo Xyloto u nás vydalo EMI, koupíte ji v Bontonlandu za 351 korun.