Klára Vytisková je zpět! Zpívá česky a překvapuje singlem Cesty

Ve vesmíru hlavy

Klára Vytisková v písni Cesty přivádí posluchače do vesmíru našich hlav a zve na cestu celou deskou, kde zpívá: „Možná, že cíl je jen tak jít i cesty neznámý někam vedou.“ Zpěvačka a autorka postupně představí sérii dalších čtyř songů, které se odehrávají v autorčině hlavě, kde přenastavuje nastavené. První část alba vyjde v podobě EP V+++. Celé koncepční album, pojmenované podle jedné z nejjasnějších hvězd, pak bude uvedeno na podzim. Téma vesmíru a hvězd se nese celým albem a odráží pohled na život z výšky. V novém počinu reflektuje cesty života, vnitřní světy, sny, životní nadhledy a celou desku prolíná téma lehkosti bytí, přenastavování zažitého a zpomalování v rychlosti dnešních dní. Klip v exkluzivní předpremiéře můžete shlédnout tady: 

 

Přechod k češtině

Psaní a zpívání českých textů byla dlouhá cesta, už dlouho jsem slýchala, že mám zpívat česky, necítila jsem to, musela jsem si na to přijít sama. První impuls přišel v okamžiku, kdy jsem přezpívala pro jednu speciální příležitost píseň Ring-o-Ding od Marty Kubišové,“ komentuje přechod ke své mateřštině zpěvačka Klára Vytisková, která je zároveň autorkou písní i textů. „Celé tvůrčí přemýšlení jsem musela uchopit jinak a přeorientovat se na rodný jazyk. Nakoplo mě hlavně pinkání si textů s Jendou Vávrou. Vždy mi dal skvělé náměty, jak a co změnit,“ dodává. A k tomu jak k ní písničky přichází říká: „Prvotní nápady přicházejí u vaření, domýšlím je ve sprše a v noci dodělávám u piana, pak si zabalím batoh, sluchátka a jedu do studia.”

Čisté melodie, špinavý sound

Součástí alba je ojedinělý příběhový koncept, který propojuje tematicky navazující videa a uceluje Klářinu představu o světě a jeho vnímání dospělým člověkem. Čisté melodie a špinavý sound, krystalické kytary a jasné basy společně s usazeným vintage groovem bicích, písničkám dodávají nový zvuk. Z jejích skladeb je cítit její raná láska k sedmdesátkovým vinylům, ale i punk a zašlost malých klubů, které projezdila už na střední škole. Takový je nový směr Vytiskové. Hudební produkce se chopili producenti Reginald a David Kandler nebo Ronald Janeček s Janem Vávrou. Většina písniček se produkovala ve staré fabrice na nitě v Doubici v rámci uměleckého soustředění.

Nasaďte sluchátka, je čas poslouchat. Top podcasty, které si pustit

elle.cz

Tohle je ženská práce

Na videoklipech se Klára podílí i jako režisérka. „Když mě napadají písničky, častokrát mě napadají rovnou i videoklipy. Nedělám je ale sama. Potřebuji něčí nadhled a klid. Jinak se topím ve velkém množství myšlenek,“ říká. Ke spolupráci tentokrát přizvala partu holek – režisérku Anežku Horovou, scénografku Kateřinu Papežovou, kameramanku Kláru Belicovou, kostymérku a makeup artistku Kamilu Štanclovou. Série prvních pěti videoklipů vznikla během tří dnů v únětické sokolovně. Po prvním singlu Cesty vyjde brzo další s navazujícím videem. Zpěvačku čeká i návrat na koncertní pódia, turné k desce však plánuje na začátek roku 2025.

 

Které filmy si musíte pustit, pokud opravdu milujete módu

elle.cz

Zdroj: Wisemusic