Nasaďte sluchátka, je čas poslouchat. Top podcasty, které si pustit

Krása 

Příliš krásy, málo krásy, problém bylo vlastně obojí. Zatímco kluci a muži v mém životě představovali sílu, moc a kontrolu, ženy byly často vzývané nebo naopak zatracované za něco, co ani neměly ve svých rukou, vzpomíná Linda Bartošová ve svém podcastu věnovaném kráse. Je to téma citlivé, intimní, všudypřítomné. Přesto by jej někteří označili za povrchní. Prostupuje životem každé z nás, některým příběhům dokonce krása udala směr. Jak dokáže beauty privilege tvarovat naše prožívání, jaký je společenskovědní pohled na krásu a jak ji vnímají ty, na které stereotypní obraz ženského vzhledu nepasuje? Linda Bartošová nás přizvala k osobním rozhovorům s neskutečně silnými ženami, ke každému z témat poskytuje navíc doprovodný rozhovor s odborníkem.

Poslechněte si nový podcast ELLEness

elle.cz

Studio N 

Není nic víc sexy než vědět, co se děje ve světě. Možná ještě respekt k druhým. I ten prostupuje každým dílem podcastu Deníku N. Zůstat dobře informovaní a umět kriticky přemýšlet je v současné společnosti, kterou hýbou nelehká politická témata, krvavé konflikty a dezinformační kampaně, je naprosto zásadní. Filip Titlbach i Vítek Svoboda přistupují ke každému tématu citlivě a otevírají jej do hloubky společně s redaktory Deníku N a odborníky.

Balanc

Veřejnoprávní podcast Balanc na Radiu Wave pochází z pera Petra Bouška, publicisty, lektora a psychoterapeuta ve výcviku. Jednotlivé epizody se dotýkají moderní lásky, citlivosti, traumat, důležitosti přátelství i psychedelik. Podcast se tak označuje za odpověď na „náročnou dobu a společnost, která vyvolává deprese, úzkosti a nadměrný stres.

Hodina dějepichu

Podcast o sexu, ale trochu jinak. Redaktor Reflexu Jan Studnička a Tereza Kujová zvou posluchače na humorný ponor k pradávným kořenům sexuality a erotiky. Sex má kromě projevu biologické potřeby i společenský rozměr, který se napříč časem a kulturami někdy dost radikálně mění. Pokud vás zajímá, co znamenala sexualita pro pračlověka, jaké měli choutky ve starověkém Egyptě, nebo k jakým aférkám docházelo v Oválné pracovně, odpověď najdete právě tady. A o fun facts na příštím rande s kamarádkami budete mít postaráno!

Jak se tvoří magazín? Šéfredaktorka Thea Kučerová o nové vizi ELLE

elle.cz

RANT Prostoru

Pokud vám je něco mezi dvaceti a třiceti lety, pravděpodobně souzníte s výpověďmi, které zaznívají v dílech podcastu RANT Prostoru, audioformátu časopisu Prostor. Právě v tomto věkovém rozmezí se totiž nejčastěji pohybují i hosté zvaní do studia, kteří společně s moderátory Hanou Trojánkovou Biriczovou nebo Šimonem Holým otevírají problematická témata současného světa, která se jich dotýkají a která otevřeně kritizují.

Pod svícnem

Michaela Studená a Barbora Urbanová založily v roce 2022 nezávislou iniciativu Pod svícnem a spolu s ní spustily i stejnojmenný podcast. Jako cíl si vytyčily edukovat společnost ohledně problematiky domácího násilí, což dělají prostřednictvím rozhovorů s obětmi domácího násilí a odborníky.

Automatky

„Diskutujeme, tolerujeme, akceptujeme a neodsuzujeme. Jsme nový magazín pro aktivní matky. Za nic nebojujeme, nikoho nepřesvědčujeme, jenom mluvíme – spolu nebo s odborníky.“ Takhle se popisuje oblíbený podcast Automatky, který hledá střed mezi vyhraněnými názory ohledně toho, jak by mateřství „mělo správně vypadat“. Všeznalců, kteří se vyjadřují k výchově, je plný internet. Podcast Barbory Sedláčkové, který vzniká od roku 2014 na Radiu Wave, je bezpečným prostorem, který vám nebude diktovat, jak máte vychovat své děti. Pouze vám nabídne informace, diskuse, názory odborníků a příběhy matek i otců, ze kterých si můžete odnést, co jen budete chtít.

Mateřství podle módy: Když se biologické hodiny začnou řídit trendy

elle.cz

Zdroj: Radio Wave, Spotify