Poslední žebříček za rok 2016 je tu. Které zahraniční knihy přeložené v loňském roce do češtiny se nám líbily nejvíc? Tyto. Hodně neuvěřitelných, neopakovatelných a nejlepších čtenářských zážitků sobě i vám přejeme i v tomto roce. A na pořádí tentokrát kašlejte, všechny knihy v top 10 byly naprosto skvělé!

Karl Ove Knausgård - Můj boj 1: Smrt v rodině První díl šestidílného literárního monumentu, v němž nejde o nic jiného než o autorovu vlastní rodinu a mnohdy zraňující upřímnost. Nečekejte však bulvární klepy, tohle je v první i poslední řadě výsostná literatura. 

mujboj 4edb0


Lauren Groff - Osudy a běsy Senzací byl všude, kde vyšel, nás tento román o nesnadnosti lásky a rozdílnosti ženského a mužského principu nepřekvapivě nadchl také. Láska není peříčko. 

osudy d531f


 Michel Faber - Kniha zvláštních nových věcí Kvítek karmínový a bílý. Pamatujete na tu nádheru? Vyvolejte si tak intenzivní pocit znovu a ponořte se do autorova dalšího románu, v němž vás tentokrát čekají křesťanská víra, jiná galaxie a především láska ve všech pádech. 

knihazvlastnich 8ac1a


 Katri Lipson - Kosmonaut Četli jste nejlepší českou věc za loňský rok, Jezero Biancy Bellové, a byli nadšeni jeho dějově sevřenou a jazykově úspornou formou? Tak pak je Kosmonaut, v němž hlavní roli hrají outsideři a jejich cesty za sny a štěstím, přesně pro vás.

kosmonaut 60719


Guilermo Cabrera Infante - Tři truchliví tygři Velkolepý román o minulé i současné Kubě vyžaduje čtenářskou spoluúčast. Kdo se však zúčastní, litovat nebude ani jedinou stránku. Jak my jsme si toto čtení užili!

30013073032 15b8aeb804 o 93a09


 Jill Alexander Essbaum - Hausfrau Anna žije v naprostém přepychu, ale občas se dost nudí. Někdy až tak, že jí to leze na nervy i na mozek. Jak tohle celé dopadne? Pozor, parafráze na Paní Bovaryovou je silně návykovou četbou. Hlavně díky pronikavé inteligenci a černému humoru. 

hausfrau 3dfd6


Eleanor Catton - Nebeská tělesa Milujete viktoriánské romány? Pak vám nezbývá nic jiného, než se rozhodnout pro tuto objemnou knihu, jež zcela zaslouženě získala několik prestižních cen. Jen málokdy se stane, že díky jedné knize procestujete celou zeměkouli, zažijete spoustu nečekaných a divokých dobrodružství a zatočíte se i ve zvěrokruhu. 

nebeska 19980


 Atticus Lish - Příprava na příští život Seznamte se s novými Romeem a Julií. Jsou z Iráku, respektive z Číny, a mají to v dnešmím světě ještě o mnoho těžší než jejich předobrazy z italské Verony. Toto není četba na dobrou noc, toto je čtenářská horečka!

priprava 22bef


 Delphine de Vigan - Podle skutečného příběhu Francouzku sledujeme a milujeme už dlouho a tohle je její zatím nejlepší román. Kde končí a realita a začíná fikce? Odpověď vám dá příběh veleúspěšné spisovatelky, intrik a velkolepých lží. Sice nejednoznačnou, ale zato vaše nervy drásající.

podle 77202


 Helen Oyeyemi - Dívka jménem Boy Parafráze na Sněhurku? Zbláznili jsme se, že jsme něco takového zařadili do top 10? Ne, vůbec. Toto je jedno z nejsilnějších čtenářských dobrodružství loňského roku. Podstoupit ho není snadné. Kdo tak však učiní, odměněn bude vrchovatě. Dívku jménem Boy máme o něco raději než zbylých devět, to se vám klidně přiznáme...

divkajmenem 0a6aa