Domy v pohybu: Nejlepší videoklipy, ve kterých si zahrála architektura

Rytmus strohosti

Pro východ je brutalismus synonymem reprezentativních budov, na západě mimo jiné i komplexů sociálního bydlení a pro filmové režiséry často využívaných kulis. Brutalismus je totiž díky své ostrosti a hloubce jeden z vizuálně nejexpresivnějších architektonických slohů. Například Londýn, kde najdeme dnes již ikonický Barbican Estate z pera architektonického tria Chamberlin, Powell a Bonn, je jejich oblíbenou destinací. V Barbicanu se odehrává klip Month of Sundays od filmaře Calluma Coopera, který pro umocnění zážitku využil speciální sochu s rotující kamerou. I ve videoklipu ke skladbě Architecture od postpunkové kapely Omi Palone pak najdete nejvýznamnější brutalistické budovy britského hlavního města. Jedná se o stavby jako Trellick a Balfron Tower, Robin Hood Gardens či Alexandra Road Estate, ale i Camden Town Annexe a Southwyck House. Brutalismus se však ozývá i z geograficky opačné strany. Pád železné opony otevřel cestu k architektonické stopě bývalého Sovětského svazu. Jednu takovou nalezneme i v písni BOSS od K-popové skupiny NCT. Kulisy v ní tvoří kyjevská Vernadského národní knihovna s impozantní freskou Bolest Země ve foyer.

Metronomy - Month of Sundays

 

Omi Palone - Architecture

 

Když města tančí

Monumentálnosti brutalistického slohu konkuruje využití přímo celých měst. Takovou podívanou nabízí klip písně Gosh od režiséra Romana Gavraise. Ten si jako lokaci zvolil ulice čínské čtvrti Tianducheng. Diváka v klipu provází kopií Paříže – přes Champs Élysées až pod nápodobu Eiffelovy věže. Města sice často, stejně jako ve videoklipu pro Jamie XX, mají charakter tzv. „města duchů“, téměř každá nemovitost v nich je však prodaná. Na obdobnou cestu urbanistického objevování se lze vydat i díky režisérskému duu Colin a Dayla Kennedy. To pro kapelu Blue Foundation, a specificky píseň Brother and Sister, využilo dynamičnosti a shonu jednoho z nejrušnějších měst západu – Los Angeles. Celý videoklip skrze až bláznivou choreografii dvou tanečníků komunikuje pozitivní, dětskou energii a nabízí kontrastující naladění, které divák naopak v klipu písně Gosh nepocítí.

Jamie xx - Gosh

 

Na východ, západ a zase zpátky

Za využitím architektury se však daleko na východ či západ vydávat nemusíme. Naopak do našich končin pro inspiraci zavítal mezinárodně uznávaný hudebník a režisér Woodkid se skladbou Goliath.Av klipu Just Be You českým končinám vzdala hold i talentovaná Klára Vytisková. Pro své poselství nezatíženosti a nadhledu využila nejen hravé choreografie a výrazné barevnosti, ale právě i kulis sportovní haly v Dolních Břežanech od ateliéru Sporadical. Tato moderní, elipsoidní budova byla v roce 2018 vyhlášena Stavbou roku i vítězem českého Grand Prix architektů a získala Národní cenu za architekturu.

Woodkid – Goliath

 

Klára Vytisková – Just Be You

 

Hudební videoklipy se však netočí jen okolo brutalismu či plánování měst, interpretů je mnoho a stejně tak i architektonických počinů. V podzimní ELLE Decoration vám další odkryje redaktorka Martina Freitagová a její architektonicko-hudební procházka po světě. Nenechte si číslo ujít! Objednejte si ho pohodlně až domů například pod tímto odkazem.