EDIDA 2023: Známe vítěze prestižní soutěže pro designéry

Interiérový designér roku

Vítězku kategorie ADÉLU LIPÁR KUDRNOVOU vybrala porota na základě dvou projektů. Obchod BOHÉMA v Palackého ulici v Praze, na kterém spolupracovala stejně jako u druhého projektu s Petrou Stein, je symbolicky zahalen do národních barev. Původní klenby slouží k vystavení oděvů a knih. Hravým motivem jsou vlnky, které proplouvají celým interiérem. Druhým projektem je rekonstrukce tradiční chalupy MEZI SKLEPY v Horních Dunajovicích, I toho se designérka zhostila se svým vytříbeným citem pro detail.

 

Designér roku

Porotu si vítězové prestižní kategorie, studio LEXOVÁ & SMETANA, získali hned několika projekty. Kolekce lounge nábytku HIDE AND SEEK navržená pro českého výrobce Polstrin vyčnívá svými organickými tvary. Hravá výloha na motivy kouzelné dílny opanovala před Vánocemi okna v pražském butiku HERMÈS, výlohy pro kosmetické studio SILK FERRIES ztvárnili vítězní designéři zase jako imaginární zahradu. Historii, současnost a vizi českého designu pomohli Terezie Lexová a Štěpán Smetana prezentovat na výstavě ČESKÁ KRAJINA, která byla součástí projektu Design & Transformation v Bruselu.

 

Nábytek roku

Skulpturální kabinetní oltář ANNE‘S ALTAR je zatím nejexpresivnějším nábytkovým solitérem z dílny JIŘÍHO KREJČIŘÍKA. K návrhu jej inspirovala vzpomínka na matčin přihrádkář, který si pamatuje jako spleť šuplíků a poliček. Oltář polstrovaný rudým sametem má sloužit jako intimní místo pro odkládání osobních artefaktů, šperků a předmětů z cest.

 

Sedací nábytek & Interiérový doplněk roku

V hravém světě skládání, kombinování a tvarování polštářů se ocitla dvojice LEXOVÁ & SMETANA při navrhování oceněné kolekce sedacího nábytku HIDE AND SEEK pro Polstrin. Křeslo, pohovku a lenošku organických tvarů zabalili designéři do meditativních odstínů dánských potahových textilií značky Kvadrat. Hru na schovovánou v tomto případě nevyhraje, ale cenu za INTERIÉROVÝ DOPLNĚK ROKU si odnese limitovaná kolekce váz BARZOJ ze studia PIRSC PORCELAIN. Autor DANIEL PIRŠČ při tvorbě vycházel z archetypálního tvaru amfory, výrazně ho ale pozměnil svým typickým rukopisem. Stejně jako plemeno chrtů, které inspirovalo designéra při výběru názvu, se kolekce vedle elegance vyznačuje překvapivou silou.

 

Mladý talent & Udržitelný design roku

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové JOHAN PERTL přenesl do kolekce stolků UTOPIA svoje sny, vize i technologickou inovaci při zpracování skla. Není divu, že po jejím představení vzbudil zájem mnoha zahraničních galerií a jednoznačně přesvědčil i porotu EDIDA. Ruční modelace a následné tavení daly vzniknout objektům, které vypadají, jako kdyby byly vytesané z ledu. Bubliny, které se v materiálu rodí při procesu výroby, symbolizují pocit prchavého okamžiku. Tím titěrným momentem je i naše jednotlivé místo na Zemi.

Stolek Utopia tak zcela symbolicky na svém povrchu nese SYMBOLL, kolekci skla navrženou LLEV design studiem pro LASVIT. Ta je skutečným dílem přírody a lidské zručnosti. Využívá procesů růstu mycelia na bukových pilinách, které jsou vedlejším produktem výroby nábytku. Tento přístup k designu je symbolem změny a nového pohledu na výrobu skla, které LLEV design studio společně s značkou Lasvit fouká do forem z mycelia a dřevěného odpadu. Každý kus je díky prorůstání mycelia a otisku žhavého skla do formy originálem. Kolekce SYMBOLL zahrnuje sklenice na víno i vodu, sklenice na whisky, dále na pivo či long drink, svícen a vázu.

 

Osvětlení & Textil roku 

Hvězda současného designu VICTORIA YAKUSHA, zakladatelka ukrajinské značky nábytku FAINA, opanovala téměř každou edici ELLE Decoration. Není divu, je to velká vlastenka a výrazná autorka. U naší poroty zabodovala spoluprací se značkou Lasvit, pro niž navrhla lustr SLUHACH. Nejen folklórním prvkem mu nahrává textilní zázemí, které vytvořilo studio IHOR. Jeho spoluzakladatelem je Ihor Sabadosh, český designér s ukrajinskými kořeny. Dominantou kolekce Rondo, vytvořené pro Hedva Český Brokát, je brokát s motivem fantazijní fauny. Jedná se o největší dezén, který Hedva Český Brokát kdy utkala. Vzor má přes tři metry a je v něm zatkáno přes 40 tisíc útků. Kolekci doplňují minimalisticky laděné brokáty s organickými tvary na pozadí, které se díky použití viskózového vlákna proměňují společně se světelnými podmínkami.