Ponořte se do světa umění – přichází Prague Art Week23

Všechny cesty vedou do Národní galerie Praha 

Program to bude opravdu velkolepý a to hned od začátku. Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 21. 9. od 19 hod. společně s vernisážemi v Národní galerii Praha ve Veletržním paláci, kde bude v letošním roce umístěno také centrum pro profesionály, tzv. Superstudio. V něm budou průběžně představovány čtyři tematické bloky Art Reflection, Art Career, Art Service a Art Collecting. V rámci zahájení a Openingu se poprvé otevřou dveře nových výstav – Akvarel mezi Prahou a Vídní a HYPERTENSION23 a návštěvníky znovu přivítají i nedávné či stálé expozice. Opening NGP završí performance Higher italského umělce a choreografa Michele Rizzo, který svou práci vůbec poprvé představí v Praze. 

Odpočívat jako Picasso. Poznejte kouzlo hotelu Menorca Experimental

elle.cz

Udržitelný růst i hledání identity a lidskosti

„Tematicky se v letošním roce do výstav a prací umělců, umělkyň a nebinárních bytostí promítají náměty hledání identity a lidskosti, hodně často také vystavující rozvíjejí ekologické přístupy a máme radost, že i formálně vznikla velká míra děl z recyklovaných materiálů. Pro festival, náš podcast Týden umění a konferenci v Superstudiu jsme tento rok zvolili podtitul PLAN_T, který skvěle vystihuje tyto motivy zeleného plánování a udržitelného růstu,” zve na festival jeho ředitelka Lenka Bakeš.

Velké i malé instituce pražské

Od čtvrtka budou otevřené také všechny zúčastněné galerie a další místa věnovaná umění. A není jich pomálu. Napříč Prahou lze navštívit, jak sólové výstavy českých umělců (například Elišky Konečné, Michaely Červené či Jiřího Kovandy), tak i speciální dny a události od velkých institucí, jako jsou DOX, GHMP či Museum Kampa a další. V rámci programu Prague Art Week23 lze dále vidět i zmíněnou výstavu HYPERTENSION23 ve spolupráci s Fotograf Festival #13, přehlídku mezinárodní galerijní spolupráce SUMO Prague 2023, i předaukční výstavu Artslimit 6 v Galerii Kodl, která kromě klasických uměleckých děl renomovaných českých autorů, jako jsou Václav Špála nebo Olbram Zoubek, obsahuje také vybranou kolekci ikonických dámských kabelek Birkin 35. 

Prague Art Week

Nadstandardní zážitky

Kromě klasičtějších výstav umění se lze těšit i na nestandardní zážitky. Například dojde na odhalení osmi nových realizací pod širým nebem s názvem Odkolekce. Nacházet se bude na adrese areálu Vysočanský mlýn na Praze 9 a stojí za ní 8 českých umělců, jako jsou David Böhm a Jiří Franta či Čestmír Suška. Díla vznikla recyklací původních materiálů z areálu a jsou v několika případech podstatnou součástí zástavby bytových domů, které se v lokalitě staví. Dále se lze těšit na performanci Schwarmwesen, která se bude konat na Karlově mostě. A v budově bývalé banky v Jeruzalémské ulici 4 se z nevyužívaného objektu na čtyři dny stane výstavní místo. Instalaci na míru specifického prostoru u přepážek banky z nultých let připravila sbírka Pekelné sáně, která představí díla Tomáše Bárty a Tomáše Roubala, tu doplní intervence Jana Nálevky v suterénu u bankovních trezorů.

Téměř královské zakončení

V neděli 24. září v 19:00 hod. festival slavnostně zakončí GHMP v Zámku Troja, kdy během výstavního a koncertního projektu Nejisté situace představí různé možnosti dialogu mezi hudbou a výtvarným uměním, sluchovým a zrakovým vnímáním. A vzhledem k tomu, že to prozatím vypadá i na slunečné počasí, návštěvu navrhujeme protáhnout například v nově otevřeném bistru Karel přímo na místě zámku.

Ralph Lauren zve do doby digitální. Otevírá brány The 888 House

elle.cz